Ziņas

Sabiedrība

Pedagogu un militārpersonu apspriede

Pie sarunu galda. Viedokli pauž Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas direktore Dace Eglīte. Foto: Marta Martinsone - Kaša

Vakar Cēsīs sapulcējušies, Vidzemes skolu direktori un militārpersonas apspriedās, ko mainīt, lai veiksmīgi turpinātu tradīcijas patriotiskajā
audzināšanā.

Vidzemē jaunieši regulāri darbojas 1919. gadā veidotās Cēsu pulka Skolnieku rotas piemiņas pasākumā. Tradicionālās dalībnieces – desmit Ziemeļvid­zemes skolas no Cēsīm, Pārgaujas un Valmieras, Limbažiem, Maz­salacas un Rūjienas, Valkas, Smiltenes, Gaujienas un Alūksnes – ik gadu apliecina zināšanas par Latvijas neatkarības karu valsts pastāvēšanas pirmajā gadā. Viena no skolām, kura tās apliecinājusi vislabāk, uz gadu glabāšanā saņem Skolnieku rotas karogu.

Šovasar karogs tika pasniegts Stalbes pamatskolai, pavasarī skola būs tikšanās vieta visām mācību iestādēm, kuras uztur šo tradīciju. Ar to sāksies trešais aplis karogam – simbolam.

Gaidis Andrejs Zeibots, kādreizējais Nacionālo bruņoto spēku komandieris, aktīvi piedalījās sarunā, kurā pedagogi un militārpersonas apspriedās, kā skolām labāk rīkoties, lai audzēkņiem būtu saistošas Latvijas vēstures tēmas, patriotiskā audzināšana notiktu modernāk. Priekšlikumus izteica Cēsu Instruktoru skolas komandieris Vasilijs Gračovs un Zemessardzes Vidzemes brigādes pārstāvis Mareks Ozoliņš. Uz patriotisku sarīkojumu “Varonība aiz ūsām” skolā Lāčplēša dienā aicināja Valkas pedagogi. Tas veidojas kopā ar Kultūras akadēmijas studentiem.
Sanāksmes dalībnieki atzina par labu M. Ozoliņa priekšlikumu turpmāk skolām sacensties ar skolēnu veidotiem video stāstiem par patriotiskām stundām, darbiem un sarīkojumiem savā mācību iestādē. Ar filmu sižetiem skolas sacenstos balvas saņemšanā, bet Skolnieku rotas karogs turpmākos gados konkrētu laiku tiktu glabāts katrā iesaistītajā skolā. Karoga tālāk nodošanas ceremoniju, kas maijā notiks Stalbē, rādīt tiešraidē. Tā katru Ziemeļaus­trumu Latvijas vidusskolu un ģimnāziju sasniegtu karoga maiņas patriotiskais pasākums.

Šo priekšlikumu pirmā atbalstīja Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas direktore Dace Eglīte. Viņa uzsvēra, ka Rūjienas jaunsargu filmētais un izveidotais ieraksts, kā Cēsu skolēni nodod karogu Rūjienas skolēniem, ir vairākkārt rādīts ģimnāzijas audzēkņiem.

Vidzemes skolu direktoru un militārpersonu apspriede Cēsīs noslēdzās ar kopīgu ziedu nolikšanu varonīgam zēnam. Lejas kapos ziedi sagūla cēsnieka Os­valda Krastiņa piemiņai, kurš savu dzīvību bija ziedojis jaunajai Latvijas valstij.