Ziņas

Sabiedrība

Pēc renovācijas būs pieejama Straupes zirgu pasta stacija

Šonedēļ, 21.augustā plkst.11, pēc renovācijas būs pieejama Straupes zirgu pasta stacija, aģentūru LETA informēja stacijas restaurētāju pārstāve Aija Āboltiņa-Āboliņa.

Kultūrvēsturiskais ēku komplekss atrodas Straupes pagastā, lielceļa Inčukalns-Valmiera 30.kilometrā. Tā ir vienīgā zirgu pasta stacija Latvijā, kura saglabājusies kā vienots ēku komplekss, un tās pirmsākumi ir meklējami 18.gadsimta sākumā, kad caur Straupes pagastu veda starptautiskas nozīmes zirgu pasta ceļš Tērbata-Rīga. Straupes zirgu pasta stacijas komplekss tiek atjaunots par privātiem līdzekļiem.

No 21.augusta uz Straupes zirgu pastu pārcelsies Straupes lauku labumu tirdziņš – tas būs atvērts katra mēneša pirmajā un trešajā svētdienā. Reizē ar Jurģu dienu Straupes tirdziņš svinēs vēl vienu svarīgu notikumu – pirmā tirgus reize jaunajā mājvietā notiks ar “Earth Market” jeb Zemes tirgus logo. Tādējādi tirdziņš kļūs par pirmo un pašlaik vienīgo zemnieku un mazo ražotāju tirdziņu Baltijas valstīs, kas, izpildot visus “Slow Food International” fonda kvalitātes kritērijus, iekļausies starptautiskajā “Earth Market” aliansē. Tas nozīmē, ka produkcija, kas nonāk tirdziņā, ir ražota atbilstoši “Slow Food” filozofijai – tā ir vietēja, droša un veselīga, audzēta godprātīgi, saudzējot dabas daudzveidību un domājot par vides ilgtspējību.

21.augustā Straupes tirdziņa apmeklētājus priecēs viens no Latvijas labākajiem pavāriem un restorānu īpašniekiem novadnieks Ēriks Dreibants.

Ārpus tirdziņa norisēm ēku komplekss nākotnē tiks izmantots gan amatniecības, gan mākslas darbu izstādēm, koncertiem, semināriem un lekcijām un citiem publiskiem pasākumiem, kas nav pretrunā ar kultūras pieminekļa būtību. Uzņēmēji plāno tajā iekārtot arī zirgu pasta kompleksa vēstures ekspozīciju.

Kompleksa arhitektoniski māksliniecisko inventarizāciju veicis arhitekts Pēteris Blūms.

Straupes zirgu pasta kompleksa restaurāciju uzņēmušās privātpersonas Aija un Guntis Āboliņi-Āboltiņi, kuru dibinātā SIA “Brasla” 2014.gadā iegādājās ēku kompleksu.

“Mana inženiera daba un interese par Straupes novada vēsturisko mantojumu ir tas dzinulis, kādēļ esam sākuši šī unikālā objekta atjaunošanu. Iedvesmojos arī no Kalnciema ielas kvartāla, kurš zināmā mērā ir inspirējis Lielstraupes zirgu pasta nākotnes redzējumu,” stāstījis projekta attīstītājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš.

Viņš uzsver, ka vīzija ir kultūras pieminekļa vēsturisko funkciju un būtības saglabāšana, maksimāli saglabājot ēku autentisko ārējo izskatu. Taču, lai nodrošinātu šī objekta dzīvotspēju, nepieciešams rast komerciālu risinājumu tā izmantošanai un apsaimniekošanai.