Ziņas

Sabiedrība

Pēc pavasara uz siltumnīcu

Zied un smaržo. Zemnieku saimniecības “Kliģeni” siltumnīcu vadītāja Inese Raubiško – Reķe prīmulu siltumnīcā, kur zied ap desmit tūkstošiem stādu.Foto: Sarmīte Feldmane

Ārā ziema, bet “Kliģenu” siltumnīcās smaržo un ziedu krāsainībā sacenšas vismaz desmit šķirņu prīmulas, saules starus jau gaida hiacintes. Plaukst narcises, pēc dažām nedēļām būs tulpes. Vēl zied arī Alpu vijolītes, kuras pēdējos pāris gados atkal kļuvušas populāras, bet bija laiks, kad pieprasījums samazinājās.

“Šis gads un pērnā gada nogale bija pavisam citāda nekā līdz šim. Siltumnīcās puķes zied. Bet diemžēl pircēju ir krietni mazāk. Neejam un nebraucam ciemos, pasākumi nenotiek, iestādes strādā attālināti, un puķes noformējumam nevajag, arī lai apsveiktu kolēģus. Daudzi mazie veikali, kas ņēma puķes tirgošanai, slēgti. Mājai, kaut vai priecīgam akcentam uz galda, puķes pērk maz. Ir pastāvīgie klienti, kuri sevi un mājniekus iepriecina. Toties nav mazāk pasūtījumu ziedu piegādei apsveikumiem. Cilvēki cits citu neaizmirst,” stāsta “Kliģenu” siltumnīcu vadītāja Inese Raubiško – Reķe un uzsver, ka ziedi nav pirmās nepieciešamības prece un pieprasījuma kritums ir saprotams. Patlaban puķēm cenas tādas pašas, kādas bija pirms gada, arī pērn pavasarī tās nemainījās. “Kaut ļoti daudz kam cenas ceļas, arī ražošanas izdevumi mazāki nekļūst, saprotam, cilvēkiem nav viegli. Netiek domāts, ka pavasarī stādi būs dārgāki nekā pērn,” bilst I.Raubiško – Reķe.

“Kliģenu” puķes var nopirkt ne tikai Cēsīs, arī Smiltenē un jau vairākus gadus Rīgā “Rimi” veikalos. Tās var atpazīt pēc logo iesaiņojumā un lepnā uzraksta “Audzis Cēsīs”.

Siltumnīcu vadītāja atgādina, ka janvāris pēc gadu mijas vienmēr ir tāds klusāks laiks, bet ap Ilzēm pieprasījums pēc ziediem parasti palielinājies. Tad drīz jau būs Valentīna diena, tad 8.marts. Tulpes ziedēs divās siltumnīcās, būs plašs narcišu klāsts.

“Mums siltumnīcās jau ir pavasaris, ļoti ceram, kad tas pienāks, cilvēki tikpat daudz pirks ziedus un stādus. Puķe nav tā, ko var nolikt plauktā, lai pagaida; kad tā zied, tad arī par to jāpriecājas; kad stāds izaudzis, tad jāiestāda,” saka I.Raubiško – Reķe un atklāj, ka saimniecība pavasari plāno tādu kā citus gadus.

“Daudzi dēsti jau iestādīti, jaunstādu pasūtīts tikpat. Ražošana nevar apstāties, darbiniekiem vajag darbu. Nu jau vairākus gadus tas tiek nodrošināts nepārtraukti, arī ziemā,” uzsver siltumnīcas vadītāja. Vēsākā vietā, lai nesasteigtu ziedēšanu, jau saaugušas atraitnītes un izziedējuši daži ziediņi, tās ir pirmās, kuras pavasarī daudzi stādīs dobēs. Būs tikpat krāšņas un dažādas kā citus pavasarus. Šim laikam, kad dzīvojam mājās, ģimenes ieinteresējuši podiņi ar puķēm, kuras vēl tikai pumpuros. Bērni var vērot, kā puķītes – hiacintes vai narcises – aug, ver ziedus, augus kopt, lai ziedi skaisti.

”Kliģenu” puķu audzētājiem lielākais gandarījums, kad sagādājuši prieku, pasteidzinājuši pavasara noskaņu. I.Raubiško – Reķe uzsver, ka visiem puķu audzētājiem šis laiks ir sarežģīts. Siltumnīcu nevar vienā dienā aizvērt un pēc gada atvērt. Viņa pastāsta, ka Holandes puķu audzētāji jau tagad izgāž vasaras puķu jaunstādus, jo saprot, ka pieprasījuma nebūs. Daudzas pasaulē pazīstamas, lielas firmas pērn bankrotēja. Ievestie ziedi kaut nedaudz, bet kļuvuši dārgāki. Inese lēš, iespējams tāpēc, ka audzētāju paliek mazāk, transports dārgāks, pa laikam ir robežkontrole.
“Latvijā cilvēki puķes mīl, tās iepriecina sirdi,” pārliecināta I.Raubiško – Reķe.