Ziņas

Izklaide

Pēc mēneša pirmo reizi Salacgrīvā norisināsies Reņģēdāju festivāls

Foto: Leta

Pēc nepilna mēneša, 21.maijā, Salacgrīvā norisināsies pirmais Reņģēdāju festivāls, kuru plānots iedibināt kā ikgadēju tradīciju, šodien stāstīja festivāla idejas autors Dzintris Kolāts.

Reņģēdāju festivāls piedāvās plašu programmu visas dienas garumā, un tas papildinās Salacgrīvā notiekošos ikgadējos plostnieku svētkus. Tāpat festivālam izraudzīts laiks, kurā reņģu Rīgas jūras līcī un zvejnieku stāvvados ir visvairāk.

Pirmais Reņģēdāju festivāls sāksies plkst.10 ar Ivara Ījaba ziņojumu “Reņģēdāju sociālais fenomens”, kam visas dienas garumā sekos muzikālas, teatrālas, sportiskas un dažādas citas aktivitātes. Tiks rīkotas pavāru sacensības, kurās viņiem pusotras stundas laikā būs jāpagatavo kāds ēdiens no reņģēm, ar zvejošanas tēmai veltītām izrādēm piedalīsies Lielupes, Ainažu un Viļķenes amatierteātri, kā arī Salacgrīvas teātra studija, notiks šaha simultānspēle, kurā piedalīsies finanšu ministre Dane Reizniece-Ozola, būs arī virves vilkšana un laušanās ar rokām, vēstīja Kolāts.

Viena no aktivitātēm būs svaigu reņģu smelšana tieši no zvejnieku laivām. Pirmais reņģu spainītis katram būs bez maskas, bet par nākamo jau būs jāmaksā simboliska summa – viens eiro. Pirmā zvejnieku laiva ar lomu piebrauks plkst.10.30, bet otra laiva ar jaunu lomu būs klāt jau plkst.13.30.

Reņģēdājiem svētki saistās arī ar labdabīgu lielīšanos, tādēļ arī festivāla rīkotāji būs parūpējušies par šādu iespēju, dodot vaļu lielīties ne tikai fiziskā, bet arī garīgā aspektā. Savukārt lielīšanās paraugdemonstrējumus vietējā dialektā sniegts aktrise Irina Tomsone, Svētciema sievas un arī pats festivāla idejas autors Kolāts.

Dienas aktivitātes ilgs līdz plkst.16, un šajā laikā bērniem darbosies “Mazo rakaru murdiņš”, kur reņģu tīkla formātā izveidotā laukumā bērniem tiks organizētas dažādas aktivitātes.

Dienas laikā būs iespēja baudīt arī muzikālus un dejas priekšnesumus, bet pēcpusdienā būs iespēja apmeklēt koncertu un vakarā – zaļumballi. Koncertā uzstāsies “Lauku muzikanti”, romu ansamblis “Dzheski Gloss” un grupa “Jumprava”, bet zaļumballē spēlēs grupa “Roja” un “Rumbas kvartets”. Koncerts un zaļumballe būs par maksu, un biļetes no nākamās nedēļas varēs iegādāties “Biļešu servisa” tirdzniecības vietās.

“Reņģēm ir liela nozīme Baltijas jūras ekosistēmas pastāvēšanā, taču reņģes pašas šo nozīmi neapzinās. Savukārt reņģēdājiem ir liela nozīme Latvijas pastāvēšanā, un arī reņģēdāji šo savu lielo nozīmi neapzinās. Tādēļ Reņģēdāju festivāls iecerēts kā identitātes festivāls jeb vieta, kur sākt apzināties savu nozīmi,” klāstīja Kolāts.

Paredzēts, ka Reņģēdāju festivāls paplašinās jau tā bagātīgo Salacgrīvas pasākuma programmas klāstu, jo Salacgrīvā bez tādiem zināmiem notikumiem kā “Positivus” festivāls un Starptautiskais Salacgrīvas klasiskās mūzikas festivāls notiek arī plostnieku svētki, Nēģu diena un Jūras svētki.