Ziņas

Sports

Pēc gandrīz gada pārtraukuma atsākas basketbola sezona

Medaļnieki.   Cēsu pilsētas Sporta skolas U13 puiši trenera Reiņa Rudzīša vadībā šoruden    izcīnīja bronzas godalgas “Alfrēda Kraukļa” piemiņas turnīrā. Foto: no albuma

Ar spēli pret Krāslavas Sporta skolas komandu šodien jauno Reģionālās basketbola līgas sezonu savā laukumā sāks BK “Cēsis/Cēsu Sporta skola” basketbolisti.

Šogad turnīrā piedalās 22 komandas, kas pēc reģionālā principa sadalītas Austrumu un Rietu­mu grupās. Katrā grupā 11 komandas izspēlēs divus apļus, lai noskaidrotu astoņas labākās, kas kvalificēsies izslēgšanas turnīram.

Austrumu grupā kopā ar Cēsu komandu spēlēs arī BK “Salac­grīva”, “Jēkabpils lūši”, “Augš­daugavas novads”, BK “Ādaži/ Carnikava”, BK “Madona/ BJSS”, SK “Rūjiena”, Krāslavas Sporta skola, BK “Smiltene/ BJSS”, Salaspils Sporta skola un “Aizkraukles novads”.

Par gatavību jaunajai sezonai runāju ar biedrības “Sporta klubs Cēsu basketbols” dibinātāju Dzin­taru Berkoltu un komandas galveno treneri Mārtiņu Mīl­­­bergu. Runājām arī par Cēsu pilsētas Sporta skolas (CPSS) komandām, jo daudz tiek darīts, lai veidotu vienotu komandas izpratni no visjaunākajiem spēlētājiem līdz lielajiem.

Gads bez basketbola

Visas komandas sezonu gaidīja ar nepacietību, jo iepriekšējā beidzās, tā īsti nesākusies. BK“Cēsis/ Cēsu Sporta skola” paguva nospēlēt vienu spēli regulārajā čempionātā, divas Latvijas Kausa izcīņā, tad sākās pauze, kas ieilga līdz šai sezonai.

Tik garš pārtraukums nevar neatstāt ietekmi, tam piekrīt M. Mīlbergs, norādot, ka īpaši tas attiecināms uz vecākajām grupām: “Jaunākajiem tas nav tik nozīmīgi, varbūt pat labi, ka viņi varēja izmēģināt citus sporta veidus, citas muskuļu grupas, kas neattīstās, trenējoties basketbolā. Taču vecāko grupu audzēkņiem gads bez basketbola nenāca par labu, viņiem svarīgi darboties ar bumbu, spēlēt.”

Treniņi zālē beidzās pērn oktobrī, bet atsākās tikai šī augusta vidū. Dz. Berkolts norāda, ka sekas redzēs vēl nākamajā sezonā, jo vienā gadā nevar atgūt to, kas gada laikā pazaudēts.

“Ierobežojumu laiks arī parādīja, cik kuram svarīgs basketbols, sports kopumā,” saka Dz. Berkolts. “Lielākais vairums bija gatavi trenēties ārā jebkādos laika apstākļos, slēpot, slidot, taču kāds arī atkrita, un ar to bija jārēķinās. Tas bija sava veida filtrs, bet priecē, ka komandās kodols ir palicis, ka puišiem ir raksturs un vēlme spēlēt basketbolu.”  Gaidot iespēju atgriezties zālē, liels uzsvars likts fiziskajai sagatavotībai. Vasarā notika nometne, kurai bijusi milzīga piekrišana, izveidotas pat trīs grupas. Tajā basketbola treneri strādāja kopā ar vieglatlētikas treneri Rihardu Paran­­d­juku. Rīkotas arī dienas nometnes, kurās savu pienesumu sniedza arī Latvijas Universitātes komandas treneri Edijs Šlesers un Ivars Ikstens.

“Covid-19”ietekme

Kad pienāca laiks pieteikt komandu Reģionālajai līgai, bijusi pat doma, ka varētu būt divas komandas, jo pēc saraksta spēlētāju pieticis. Taču spēlēt var tikai tie, kuriem ir “Covid-19” sertifikāts, tas ienesis korekcijas, sezonā spēlēs viena komanda. Pieteikti 15 spēlētāji, bet treneris norāda, ka sezonas laikā sastāvs var papildināties: “Šobrīd sastāvā ir desmit pieredzējuši spēlētāji un pieci jaunieši no CPSS komandām, kuri iesaistīti treniņprocesā, tiks arī laukumā. Viņiem vajadzīga pieredze pieaugušo līmenī. Jauniešu līmenis ir viens stāsts, bet jāsper solis uz priekšu un jātiecas pēc augstākiem mērķiem.”

Galvenais treneris ir M. Mīlbergs, kā treneris gatavs palīdzēt pieredzējušais Vladimirs Kiseļovs un    komandas menedžeris Reinis Rudzītis, kurš pieteikts arī kā spēlētājs. Sastāvā no pieredzējušajiem spēlētājiem ir Elvis Saulītis, Rinalds Mihailovs, kurš būs komandas kapteinis. No iepriekšējā gada sastāva daži spēlētāji aizgājuši, bet komandā atgriezušies daži cēsnieki, kas spēlējuši citās komandās.

Treniņi notiek divas reizes nedēļā, sākoties sezonai, kad gandrīz katru nedēļu spēles, plānots viens treniņš. Lai uzlabotu treniņu kvalitāti, biedrība “Sporta klubs Cēsu basketbols” rada iespēju iegādāties metienu trenažieri, tas jau tiek aktīvi lietots.

Pirms sezonas sākuma komanda aizvadīja divas pārbaudes spēles, pirmajā uzvarēta Valmieras komanda, kas spēlēs LBL2, bet otrajā ar viena punkta starpību piedzīvots zaudējums pret Valkas basketbolistiem.

Cēsu komanda startēs arī Latvijas Kausa izcīņā, kur pirmajā kārtā tiksies ar Līvānu komandu. Pirmā spēle 1.oktobrī izbraukumā, pēc nedēļas – atbildes spēle Cēsīs.

Dz. Berkolts stāsta, ka jau tiek domāts par nākamo sezonu un tiek plānots, ka viena komanda varētu spēlēt Nacionālajā līgā, otra – Reģionālajā. Vai tas izdosies, lielā mērā būšot atkarīgs no paš­valdības atbalsta.

Jaunatnes līga jau sākusies

Pirmās spēles jau aizvadītas Latvijas Jaunatnes basketbola līgā. Tajā šogad mainījusies izspēles sistēma. Nav vairs dalījuma divīzijās, bet reģionos. Koman­das sadalītas četros reģionos. M. Mīlbergs vērtē, ka jaunā kārtība spēlētājiem nāks tikai par labu, jo ļaus spēlēt arī pret komandām, kas iepriekš bija spēcīgākajā divīzijā.

Dz. Berkolts stāsta, ka tiek daudz darīts, lai visas komandas sajustos kā viena kluba spēlētāji. Notiek aktīva treneru sadarbība, kur vecākā trenera lomu uzņēmies Vladimirs Kiseļovs. Tiek risināts jautājums, lai visiem būtu vienādas formas, gan jauniešu komandām, gan lielajai. Turpi­nāsies arī sadarbība ar Limbažu Sporta skolu.

Cēsu basketbols sāk atdzimt, pa kādam jaunajam cēsniekam atkal iekļūst izlasē. U16 izlasē ir Toms Līnis, kurš ir arī lielajā komandā, bet U18 izlasē – Rūdolfs Rudmiezis, kurš trenējas Val­mierā, bet ir cēsnieks un basketbola gaitas sācis Cēsīs.    Vēl divi Cēsu Sporta skolas audzēkņi – Miks Zviedrāns un Iļja Kurucs – devušies uz basketbola akadēmiju Čehijā, lai turpinātu attīstīt savu meistarību.  Jaunatnes līgā Cēsu Sporta skolas komandas spēlē Austrumu grupā, un pirmās spēles jau aizvadījuši gan zēni, gan meitenes, sezonu sākot galvenokārt ar uzvarām. U19 grupas jaunieši pirmajā spēlē ar 78:39 pieveica Rūjienas vienaudžus (komandā rezultatīvākais Edgars Grants – 18 punkti).

U16 grupā cēsnieki spraigā cīņā pagarinājumā ar 92:85 pieveica Aizkraukles Sporta skolas komandu (Dairis Maizītis – 25 punkti, Markus Berkolts – 24). Meite­nēm šajā grupā Cēsu komandai divas uzvaras. 49:28 pret Rēzeknes BJSS (Samanta Fer­bere – 31), un 62:32 pret Rēze­­­­k­nes novada BJSS komandu (S. Ferbere – 30).

U15 zēni uzvarēja Rēzeknes novada BJSS 89:23(Adrians Virsis -27).

U14 grupā zēni sāka ar zaudējumu Rūjienas vienaudžiem 55:64 (Artūrs Timofejevs – 28). Meitenēm šajā grupā divas uzvaras. Ar 64:33 pārspēta Rēzeknes BJSS komanda (Elīna Rutkovska – 24), un ar 128:4 sagrauta Rēze­knes novada BJSS komanda (Linda Dikante – 40).

U13 grupā uzvara 33:24 pret Rūjienas sporta skolu, bet U12 grupā piedzīvots zaudējums Rū­jienas vienaudžiem 21:40.

Dz. Berkolts stāsta, ka šogad divas komandas pieteiktas Eiro­pas Jaunatnes basketbolā līgā, jau zināmi pirmie sabraukumi, bet vēl nav skaidrs, kā to ietekmēs “Covid-19”. Plānots, ka 2005.gadā dzimušo zēnu komandai pirmais sabraukums būs novembra vidū Ventspilī, bet 2007. gadā dzimušajiem zēniem sabraukums novembra vidū Cēsīs.

Treneris M. Mīlbergs norāda, ka visi cer uz    sezonas turpinājumu un puišiem un meitenēm būs iespēja trenēties un spēlēt. Vēl viena tāda ziema kā iepriekšējā nebūtu vēlama.

Vēl var minēt, ka vasarā vairākas CPSS komandas startēja 3×3 turnīrā Ķekavā, kas notika četros posmos, un kopvērtējumā U13 komanda ieguva 2.vietu, bet U11 komanda – 4.vietu.

Cēsu pilsētas Sporta skolas U13 puiši trenera R. Rudzīša vadībā augustā piedalījās    “Alfrēda Kraukļa” piemiņas turnīrā, kur izcīnītas bronzas godalgas. Simbo­liskajā pieciniekā tika iekļauts komandas spēlētājs Rūdo­lfs Lūkins.