Ziņas

Sabiedrība

Pazudīs vēl viens grausts

Pēdējās dienas. Sākusies šīs bīstamās ēkas demontāžaFoto: Māris Buholcs

Grausti Cēsu vecpilsētā iedragā ne tikai pilsētas tēlu, bet var apdraudēt arī cilvēkus. Tāpēc pašvaldībā aktīvi darbojas Vidi degradējošu, sagruvušu vai cilvēku drošību apdraudošu būvju apzināšanas komisija, cenšoties panākt graustu nojaukšanu.

Komisijas darbam ir rezultāti, šonedēļ kārta pienākusi ēkai Vaļņu ielā, ko ilgus gadus rotāja uzraksts “Dāmu salons”. Celtne ar katru brīdi kļuva arvien bīstamāka. Jāpiebilst, ka oficiāli ēkas adrese ir Rīgas iela 45.

Par riņķa danci ap šo būvi esam rakstījuši vairākkārt. Ēka pieder vairākiem īpašniekiem, bet interesi par tās nojaukšanu izrādījusi tikai viena no tiem. Pirms kāda laika, stāstot par saviem centieniem, īpašniece neslēpa, ka jau pāris gadu nevarot mierīgi gulēt, redzot, ka māja kļūst arvien bīstamāka: “Tas, ko redzam no malas, vēl izskatās labi, patiesībā situācija ir ļoti kritiska.”

Sadarbībā ar pašvaldību beidzot izdevās panākt situācijas virzību. Minētā īpašniece domē iesniedza nojaukšanas projektu, kas Būvvaldē tika apstiprināts. Sākotnēji pašvaldība ēkas īpašniekiem līdz 15.janvārim deva termiņu tās nojaukšanai, taču, kā jau bija zināms iepriekš, tas netika izdarīts. Tā kā īpašnieki nevarēja vienoties par darbu veikšanu un apmaksu, pašvaldība izsludināja konkursu par būves nojaukšanu, ko arī finansēs no budžeta līdzekļiem, pēc tam solidāri no īpašniekiem piedzenot izdevumus.

Konkursā uzvarēja Cēsu uzņēmums SIA “Gotika”, un informācija Cēsu pašvaldības mājaslapā liecina, ka līgums noslēgts par summu 13 975,69 eiro.

Uzņēmuma valdes loceklis Leons Kokorevičs stāsta, ka konkursā bijušas ļoti nopietnas prasības, kas atturējis no dalības daudzus pretendentus: “Ja būtu vienkārša nojaukšana, atbrauktu rīdzinieki ar nopietnu tehniku un viens divi nojauktu. Bet šajā objektā tā nevar, šī ir tikai daļēja demontāža. Jānomontē augšējā koka daļa, saglabājot mūri ar aprēķinu, ka tam jānotur blakus esošā apbūve. Tāpēc jāstrādā ļoti uzmanīgi. Jāņem vērā arī, ka blakus ir citi īpašumi un cilvēki acīgi raugās, lai viņu teritorijā būvnieki kāju nespertu.”

L.Kokorevičs apstiprina, ka ēka tiešām ir ļoti sliktā stāvoklī, tikai laika jautājums, kad tā sabruktu pati. Tāpēc nojaukšana uzliek vēl lielāku atbildību un prasa nopietnu pieredzi. Tās uzņēmumam netrūkst, jo L.Kokorevičs ar savu komandu piedalījies vairāku graustu nojaukšanā Cēsīs. Var minēt kaut vai koka ēku Palasta ielā, kas ilgus gadus nepriecēja acis, darbu sarakstā arī nojauktās ēkas Raiņa, Gaujas ielā un citviet. Taču, kā atzīst uzņēmuma vadītājs, šis esot visnopietnākais objekts: “Ja citiem varēja pieiet ar smaidu, te nav, par ko smaidīt, te jābūt maksimāli uzmanīgiem. Visam jānotiek ļoti precīzi, saskaņoti. Nevar vilkt ārā nevienu naglu, nesaprotot, ko tas var izraisīt. Tāpēc pats nemitīgi būšu objektā, lai sekotu līdzi darbu norisei.”

Darbi sāksies šonedēļ ar jumta demontāžu. Būvnieki jau paveikuši mazākus darbus, lai atvieglotu būvkonstrukcijas, attīrot ugunsdrošo slāni no starpstāviem, nojaucot vecās krāsnis. Ēkas demontāžas darbiem atvēlēti divi mēneši, būvnieki cer tajos iekļauties. Pēc darbu veikšanas pašvaldība gar īpašumu uzliks sētu, kā to redzam gar Vaļņu ielas dažiem namiem.

Ēka būs nojaukta, bet vai izdosies no īpašniekiem piedzīt iztērēto? Vidi degradējošu, sagruvušu vai cilvēku drošību apdraudošu būvju apzināšanas komisijas vadītājs Jānis Goba ir pārliecināts, ka par 80 – 90 procentiem tas izdosies: “Ir skaidrs, ka īpašniece, kura sadarbojas ar mums, savu daļu samaksās. Amerikā dzīvojošā īpašniece arī, jo pašvaldībai jau ir pieredze ar viņu, līdz šim visi piesūtītie rēķini samaksāti. Ir informācija, ka arī citi īpašnieki būs pretimnākoši. Bet galvenais, ēka būs nojaukta un vairs neapdraudēs cilvēkus.”

Taču graustu problēma ar šīs ēkas nojaukšanu nebeigsies, un pilsētā ir pietiekami daudz vietu, kas nepriecē skatus. Tostarp bijusī pienotava, kas tāpat kā “Harmonijas” nams pieder minētajai Amerikā dzīvojošajai īpašniecei. Diemžēl šajās ēkās nekāda rosība nav manīta, arī pašvaldībai nav cerīgas informācijas.

J. Goba stāsta, ka komisija nemitīgi strādā ar īpašniekiem, patīkami, ka vairāki no graustiem jau atbrīvojušies saviem spēkiem. Šobrīd darba kārtībā esot pamestā ēka Šķūņu ielā, ēka pie Rožu laukuma, kas jau ilgus gadus stāv atstutēta ar stutēm, arī citas bīstamas celtnes. Ir dots termiņš veicamajiem darbiem, ja tie netiks pildīti, pašvaldība spers nākamos soļus.

Jānis Gabrāns