Ziņas

Sabiedrība

Paziņoti skolēnu konkursa “Vēsture ap mums” uzvarētāji

LETA

Šodien Rīgas Latviešu biedrības namā notika skolēnu konkursa “Vēsture ap mums” uzvarētāju paziņošana un apbalvošanas ceremonija, aģentūru LETA informēja Prezidenta preses dienestā.

Pirmo vietu šogad ieguva Valmieras pamatskolas skolnieces Malvīne Nelda Strakova un Marta Amoliņa par pētījumu “Ceļojums pa šaursliežu dzelzceļa līniju Smiltene – Ainaži” un Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas skolniece Laura Lapiņa par darbu “Stacijas parka un tā pieminekļu vēsture un nākotnes perspektīvas”. Šī gada konkursa tēma bija “Vēstures liecības un liecinieki”. Dalībnieki konkursa tēmu pētīja dažādos aspektos, sākot ar arheoloģisko izrakumu atradumu izpēti un beidzot ar Barikāžu dienu aculiecinieku atmiņu pierakstiem. Kā vēstures lieciniekus skolēni savos darbos izmantoja gan cilvēku dienasgrāmatas un atmiņas, gan laikrakstus, arhīvu dokumentus, fotogrāfijas, gan arī kultūrvēsturiskos un industriālos objektus dabā.

Liela daļa autoru vēstures avotus atraduši savās dzimtās, ievietojot vecvecāku dzīvesstāstus Latvijas vēstures mozaīkā. Īpaši daudz darbu tika veltīts 1941. un 1949.gadu deportāciju radītajām pārmaiņām pašu ģimenēs. Jauno pētnieku uzmanību bija piesaistījušas arī dažādas kultūrvēsturiskas norises, piemēram, skolu vēsture, kultūras nami, tradīcijas un svētki dažādos laikos, kā arī ekonomiskas tēmas, piemēram, jaunsaimniecības, kolhozi, rūpnīcas un būvniecība.

Skolēni iesniedza gan tradicionālus zinātniski pētnieciskos darbus, gan spēles, kurās var pārbaudīt skolēnu zināšanas par Latvijas vēsturi, zīmētus un līmētus plakātus, apgleznotu zīda šalli, foto albūmus un radošos darbus – noveles, esejas, dzejoļus, filmu.

Turpinot konkursa atbalstīšanas tradīciju un aktīvi aicinot jauniešus iesaistīties Latvijas dzīvās vēstures izpētē un saglabāšanā, apbalvošanas ceremonijā piedalījās arī Valsts prezidents Valdis Zatlers.

“Mēs visi esam vēstures liecinieki, jo visu, kas ar mums ir noticis, neviens nevar atņemt,” uzrunājot klātesošos, sacīja Valsts prezidents Valdis Zatlers, novēlot veiksmi arī turpmāk un aicinot izzināt senāko vēsturi ar aculiecinieku palīdzību, jo personiskā pieredze vienmēr ir patiesa. Konkurss Latvijā notika jau astoto reizi, un šogad tajā tika iesūtīti 153 darbi, kuru autori ir 182 skolēni no visiem Latvijas novadiem. 9.maijā Rīgā notika konkursa fināls, kurā savus darbus aizstāvēja 22 labāko pētījumu autori, bet šodien pirmās vietas ieguvēji no Latvijas prezidenta dāvanā saņēma grāmatu „Latvijas ģerboņi”.

“Vēsture ap mums” ir starptautisks skolēnu radošo un pētniecisko darbu konkurss, ko Latvijā rīko Vēstures skolotāju biedrība sadarbībā ar starptautisko “Eustory” tīklu.

Konkursa mērķis ir veicināt skolēnu interesi par Latvijas vēsturi, kā arī kritiskās domāšanas, avotu analīzes prasmju un radošo spēju attīstīšana.

Konkursa iniciators Eiropas mērogā ir Kerbera fonds Vācijā, ar kura atbalstu ir nodibināts organizāciju tīkls, kas šobrīd aptver 22 Eiropas valstis. Kopš 2001.gada konkursos piedalījušies aptuveni 90 000 skolēnu ar 40 000 darbu.

Pētījumu tēma katrā valstī ir atšķirīga. Piemēram, Itālijā tā šogad ir “Pagātnes un šodienas piemiņas vietas”, Ukrainā “1933: gads Ukrainā – vēsture, mūsdienas, nākotne”, Slovēnijā – “Pirmā pasaules kara seku uztvere Slovēnijā”. Latvijas skolēni līdz šim pētījuši šādas tēmas: “Kaimiņi”, “Ceļš, iela vēsturē”, “Trešā Atmoda”, “Piemineklis”, “Mans novads valsts vēsturē”.