Ziņas

Sabiedrība

Pavasara saulīte atgādina – drīz sāksies dārza darbi

Neko nedrīkst aizmirst. IK “Taņas sēklas un ziedi” īpašniece Taņa Ozola pircējai Olgai Kampānei palīdz izvēlēties, kādas bietes šopavasar sēt. Foto: Sarmīte Feldmane

Pēdējās dienas dod ziņu, ka pavasaris tepat vien jau ir, tikai nedaudz jāpaciešas. Ne viens vien jau paguvis siltumnīcā samest sniegu mitrumam, citam jau sadīguši pirmie dēsti.

“Ar katru dienu aizvien vairāk pircēju. Tie, kuri sēj un stāda, vienmēr laikus sagādā sēklas,” stāsta IK “Taņas sēklas un ziedi” īpašniece Taņa Ozola, pie kuras stenda Cēsu tirgū retu brīdi neveidojas pircēju rinda.

T.Ozola pastāsta, ka tirgošanās aizlieguma laikā par sēklām arī bijusi liela interese. Pircēji pa telefonu pasūtīja, ko vēlas, un nāca pēc pirkuma. “Tagad rosīšanās, protams, daudz lielāka. Pērk visu: gan dārzeņu, gan puķu sēklas,” uzsver tirgotāja.

Katrs pircējs ar pārdevēju aprunājas. Tas nekas, ka līdzi saraksts, kur sīki atzīmēts, kas jānopērk. Pircēji arī pastāsta, kas pagājušajā vasarā nav izaudzis. Vienam arbūzi neizauguši, kaut iepriekšējās vasarās bijusi liela raža, citam asteres nedīgušas. Retais nepainteresējas par jaunumiem.

“Ir vairākas jaunas tomātu, gurķu, redīsu, arī puķu šķirnes. Patiesībā tās pat nav jaunas šķirnes, bet zināmas, tikai līdz šim šīs profesionālās sēklas nefasēja mazās paciņās. Tagad var nopirkt arī mazdārziņu saimnieki,” skaidro T.Ozola.

Kādai pircējai svarīgi, lai būtu dažādu šķirņu gurķi, kuri neizaug lieli un der marinēšanai, paši apputeksnējas. Cita nevar izvēlēties, kādus salātus šopavasar sēt – lapu, galviņu vai ledus.

“Ļoti pērk sīksīpoliņus. Ir dažādu šķirņu. Iespējams tāpēc, ka pērn pietrūka, tāpēc tagad nodrošinās, lai būtu, ko stādīt,” bilst pārdevēja.

Puķu piedāvājums patiesi plašs. Pārdevēja skaidro, ka tagad šķirņu dažādība lielāka. Jāņem vērā, ka dīgtspēja šķirnēm atšķiras. Piedāvājumā arī pēdējos gados tik populāro peoniju stādi, tāpat gladiolu un citi. Saruna ar pārdevēju ir, kā lasīt žurnālā padomus. Viņa uzklausījusi ne vienu vien labu un arī sliktu pieredzi, tā savukārt noder citiem.
“Nav tā, ka kaut kā nebūtu,” pārlaidusi skatu krāsainajām sēklu paciņām, saka T.Ozola un ir gandarīta, ka pircēju netrūkst.

“Sēklas jānopērk laikus, lai, kad zeme paliks silta, var sēt, siltumnīcā vēl nedaudz agrāk,” pastāsta Olga Kampāne, kura atbraukusi no Taurenes. Viņa atklāj, ka stādus pati neaudzē, un nosmej, ka varbūt pietrūkst pacietības vai zaļo pirkstiņu. Olga uzsver, ka galvenais ir neaizmirst nopirkt redīsu sēklas. Pirmie redīsi siltumnīcā katru gadu izaug ļoti skaisti un kraukšķīgi. Pēc tam vietā var stādīt tomātus, gurķus. “Vēl jānopērk bietes, burkāni, zirņi, kur nu bez puķēm. Asteres, cinnijas, saulespuķes, puķuzirņi, matiolas, ja atkārtoti iesēj, zied un smaržo visu vasaru,” stāsta taureniete un uzsver: “Lai kāds būs laiks un apstākļi, pavasaris atnāks un dārzi gaidīs. Gribas jau rokas ielikt zemē.”

Dažādas sēklas un stādus var nopirkt arī tirdzniecības centros un lielveikalos. Arī tur pie stendiem rets ir brīdis, kad nav neviena pircēja, kurš izvēlas sēklas. Katrs jau zina, kā viņa dārziņā augs un briedīs raža un ziedēs puķes.