Ziņas

Sabiedrība

Pat zvirbuļiem trūkst vietas

Nams pie nama. Divu līdzās esošo piecstāvu māju iedzīvotāji Cēsīs, Zvirbuļu ielā, nejūtas laimīgi, jo mājām ar tik daudz iedzīvotājiem pagalmā nav vietas ne cilvēkiem, ne viņu daudzajām automašīnām.Foto: Marta Martinsone-Kaša

Tiekoties ar cēsniekiem, kuri pilsētā dzīvo Zvirbuļkalna apkaimē, Cēsu pašvaldības darbinieki jutās pārsteigti. Savulaik iedzīvotājiem doto pašvaldības solījumu neviens vairs neatcerējās.

Starp Zvirbuļu un nelielo Pūces ielu gadu gaitā veidojies koncentrēts kvartāls. Katrs asfaltētais kvadrātmetrs tajā ir “uz izķeršanu”. Divas līdzās esošās piecstāvu daudzdzīvokļu mājas pirms pusgadsimta celtas, domājot par daudzajām ģimenēm tik blīvi apdzīvotajā vietā. Ieguvums – pie pašām mājām celts bērnudārzs. Vecākiem tā spēļu laukumiņi redzami pa logu. Jau gadus 25 viss ir citādi. Šajā apdzīvotajā pilsētas daļā bērnu laukumiņa nav neviena, bērnudārzs sen pielāgots ģimnāzijas vajadzībām. Atlikušajā strēmelē pie mājām rindojas tikai automašīnas. Vie­nīgajā savulaik neapbūvētajā daļā, kas ir tieši logu priekšā, tagad paceļas nams – kaste, kas kalpo kā sporta zāle. Tās apmeklētājiem izbrīvēta neliela vieta automašīnām.

Zvirbuļkalnā Zvirbuļu iela no vienas puses robežojas ar dzelz­ceļu, kura malā nav vēlams rotaļāties, bet vēl mazāk to vēlams darīt nosacītajos māju pagalmos. Apkaimes iedzīvotāji, izlasījuši kāpņu telpās paziņojumus par iespēju ģimnāzijas zālē tikties ar pašvaldības darbiniekiem, atgādināja, ka pirms trīs deputātu sasaukumiem saņēmuši solījumu – nakts stundās un brīvdienās sporta zāles un ģimnāzijas auto stāvvietas būs domātas arī iedzīvotāju mašīnām. Taču tā neesot. Ja kāds arī naktī iebrauc pa ģimnāzijas vārtiem, atstāj auto līdz rītam, tad darot to teju zaglīgi.

Necerot, ka motorizētā vide pie pašām mājām varētu mazināties, ar to nākšoties samierināties, apkaimes iedzīvotāji aicināja paš­valdību radīt apkaimē patīkamus apstākļus pastaigām gar netālo Dubinskas dīķi. Tas ir pašvaldības īpašumā, bet nav labi uzturēts. Šī zaļā vide varētu būt tīkama, ja dīķa apkārtni labiekārtotu. “Pilsētas dīķos vajadzētu laist zivis, atļaut makšķerniekiem tās ķert, pat rīkot makšķernieku sacensības, lai cilvēkos veicinātu tādu hobiju,” ideja, kuru dzirdēja Cēsu pašvaldības pārstāvji no Attīstības, Komunālās, Izglītības nodaļas un Būvvaldes.

Apkaimes iedzīvotāji pašvaldības policijas pārstāvim izklāstīja novērojumus par cilvēku paradumiem, kā tiek piemēslota apkārtne. Nedarbos netika vainoti neapzinīgi jaunieši. Pilnus atkritumu maisus aiz eglīšu rindas pie dzelzceļa nomet cilvēki, kuri brauc pa Zvirbuļu ielu. Savukārt iepretim dzelzceļam, Raiņa ielā, uz ietves atkritumi tiekot mesti demonstratīvi. Vienreiz salasītas jāņogas, citreiz vecas gladiolas. Kas gan tā provocē, iedzīvotāji nemācēja teikt.