Ziņas

Sabiedrība

Pašvaldības aicinās EM izvērtēt KP rīcību saistībā ar plāniem aizliegt vietējos izdevumus

Pašvaldības vēlas, lai Ekonomikas ministrija (EM) izvērtētu Konkurences padomes (KP) iespējami prettiesisko rīcību saistībā ar plāniem aizliegt vietējos pašvaldību medijus.

Vēstules projektā, kas nonācis aģentūras LETA rīcībā, lūgts izvērtēt KP vadības kompetenci un pilnvaras, jo šis esot uzskatāms gadījums, kad iestāde parādījusi neizpratni par novados notiekošo, kā arī nav ieklausījusies iedzīvotāju viedoklī. Tāpat vēstules autori pieļauj, ka KP rīkojas kāda uzdevumā.

Vēstulē norādīts, ka KP ir sagatavojusi Konkurences novērtēšanas vadlīnijas valsts un pašvaldību lēmumu pieņēmējiem, kurās pausta skaidra apņemšanās aizliegt pašvaldībām dibināt un uzturēt savus medijus. Šādi plāni ir radījuši apjukumu, un nobažījušās esot ne tikai pašvaldības, bet arī vietējie iedzīvotāji. Pēc pašvaldību domām, šādas vadlīnijas ne tikai pārkāptu pašreizējo regulējumu, bet apdraudēt demokrātisko procesu norisi valstī.

Lai gan tiek pamatots, ka vietējie pašvaldību izdevumi kropļo konkurenci un atņem peļņu komerciālajiem medijiem, šo izdevumu galvenais uzdevums ir informēt vietējo sabiedrību par aktualitātēm pašvaldībā. “Pašvaldību izdevumos publicētā informācija ir droša un uzticama, dažkārt tur pausto informāciju persona var izmantot teju kā tiesisku uzziņu par savām tiesībām un pienākumiem,” teikts vēstulē. Tāpat tiek uzsvērts, ka pašvaldībai ir pienākums informēt savus iedzīvotājus par norisēm un tās izdotais laikraksts ir visefektīvākais veids, kā to izdarīt.

Arī no “cilvēcīgā viedokļa” laikraksta funkcija esot oficiāla dialoga veidošana starp tās iedzīvotājiem un pašvaldību, piemēram, pašvaldības savās publikācijās apraksta jaunāko pašvaldības lēmumu projektus un iniciatīvas, skaidrojumus un viedokļus.

Pašvaldības vērš EM uzmanību uz to, ka KP vadītājas Skaidrītes Ābramas “nostāšanās biznesmeņu pusē”, virzot ideju par pašvaldību laikrakstu izdošanas aizliegumu, esot materiālo un mantisko vērtību atbalstīšana, “klaji ignorējot cilvēku fundamentālu pamattiesību vērtības”.

Vēstuli ir plānots izsūtīt pašvaldībām, lai tās parakstītos zem tās un pēc tam nosūtītu EM. Šāds vēstules projekts ir nonācis arī Latvijas Pašvaldību savienības rīcībā, aģentūra LETA uzzināja organizācijā.

Jau ziņots, ka KP piedāvā aizliegt pašvaldībām dibināt savus medijus. KP norāda, ka pašvaldību iejaukšanās mediju tirgū apdraud mediju pastāvēšanu.

Pašvaldību medijus piedāvā ierobežot arī Kultūras ministrija. Tā piedāvā nevis aizliegt pašvaldību laikrakstus pavisam, bet gan ar likuma varu liegt tām pārdot reklāmas laukumus un precīzāk definēt, ko nozīmē pašvaldības pienākums informēt sabiedrību.