Ziņas

Sabiedrība

Pašu tomāti šogad būs ātrāk

Raža būs agrāk. Zemnieku saimniecībā “Kliģeni” tomātus iestādīja agrāk nekā parasti. Tas nozīmē, ka pirmo ražu, iespējams, varēs baudīt jau marta beigās vai aprīļa sākumā.Foto: Māris Buholcs

Zemnieku saimniecības “Kliģeni” siltumnīcās mēnesi agrāk nekā citus gadus iestādīti pirmie tomāti. Kopumā šī gada ražai tomātu dēsti tiks stādīt trīs hektāros, pirmie stādījumi aizņem pushektāru. “Kliģenu” vairumtirdzniecības vadītājs Reinis Reķis norāda, ka par sezonas agrāku uzsākšanu domāts jau pāris gadu. Tā šogad daļa tomātu iestādīti ar aprēķinu, lai pirmo ražu patērētājiem piegādātu iespējami agrāk.

“Kopumā esam iestādījuši pushektāru, bet vēl 2,5 hektārus plānots apstādīt, kā ierasts, februārī. Iestādītie tomāti aug labi, siltumnīca tiek kurināta, un augi tiek nodrošināti ar gaismu, jo pagaidām pietrūkst saules. Domāju, ka spēsim ne tikai mūsu klientiem agrāk piedāvāt tomātus, bet arī nodrošināsim garāku tomātu stādījumu ražas laiku, kas nozīmē, ka arī darbiniekiem ir iespēja strādāt vairāk. Kopumā ceram arī uz lielāku tomātu ražu,” bilst R. Reķis. Viņš siltumnīcā rāda, ka daļa tomātu dēstu sākuši ziedēt un dažiem jau izveidojušies pirmie zaļie tomātiņi.

Zemnieku saimniecības pārstāvis stāsta, ka pirmā raža plānota marta beigās, taču to, nenoliedzami, ietekmēs laika apstākļi.

“Viss atkarīgs no saules. Tā augiem nepieciešama, veicina dabiskos procesus, augšanu. Šogad esam izvēlējušies audzēt pašu iecienītākās un visvairāk pieprasītās tomātu šķirnes – dzeltenos plūmju un sarkanos lielaugļu tomātus,” saka R. Reķis un bilst, ka no pirmajiem stādījumiem varētu sagaidīt aptuveni 3,5 tonnas lielaugļu tomātu un divas tonnas dzelteno plūmju tomātu.

“Februāris arī būs darba pilns mēnesis, jo turpināsim stādīt gan tomātus, gan gurķus. Tāpat turpināsim pērn iesākto – audzēt podiņos garšaugus, kas nav viegli. Tiem ir vajadzīgs ļoti liels siltums,” stāsta R. Reķis un bilst, ka šogad podiņos tiks stādīta piparmētra, baziliks, rozmarīns, timiāns un citi garšaugi. Tie, visticamāk, pie patērētājiem nonāks maijā.

Vērtējot pērno gadu, R. Reķis bilst, ka garšaugi podiņos pircējus atrada. Daudzi priecājas, ka garšaugs jāturpina kopt mājās. Turklāt bazilika vai piparmētras lapiņas, ko vēlas pievienot ēdienam, vienmēr ir svaigas, tikko plūktas.
Tāpat R. Reķis pastāsta, ka “Kliģenos” turpina audzēt puķes. Tuvojoties 8. martam, siltumnīcās pamazām tiek ziedinātas tulpes, kā arī stādītas dažādas ziedu kompozīcijas, kurās ir prīmulas, hiacintes un narcises.

“Skaidrs ir viens – mūsu siltumnīcās valda pavasaris, darba ir daudz. Arī šajā sezonā esam gatavi iepriecināt klientus ar pašu audzētiem dārzeņiem un ziediem. Tāpat šogad plānojam dārzniecības teritorijā atvērt modernu iepirkšanās vietu,” norāda saimniecības pārstāvis.