Ziņas

Sabiedrība

Pastnieks nodrošinās visus pakalpojumus

Raksta vēstuli ministrijai. Stalbēnieši Lidija Vanka, Guna Rukšāne, Gvido Apšinieks un Aija Strazdiņa pārrunā, vai iespējams ko darīt, lai saglabātu pasta nodaļu Stalbē.Foto: Sarmīte Feldmane

Pamazām vien informācija, ka tiks slēgta Stalbes pasta nodaļa, sasniedz pagasta iedzīvotājus.

“Atbraucu uz pastu un uzzināju. Pārsteigums liels un nepatīkams,” saka Gvido Apšinieks un pauž viedokli: “Man ir mašīna, dzīvoju pie Ruckas, aizbraukšu uz Straupi, bet ko darīs kaimiņi, veci cilvēki, kā viņi tiks. Ja radinieks atved, tad vēl. Gribu redzēt, kā pastnieks iebrauks pensionāru mājās un ievedīs pensiju.”

Pārgaujas apvienības pārvaldes vadītājs Didzis Zemmers    atzīst, ka Stalbē pašvaldībai nav telpu, kuras varētu piedāvāt lētāk, lai gan arī te īre nav liela. “Saruna ar “Latvijas Pasta” Vidzemes reģiona vadītāju notika,    kad jau bija nolemts. Ja lēmums vēl nav pieņemts, var meklēt risinājumu, bet ir skaidri pateikts, pasta nodaļas Stalbē nebūs.     Pašvaldība var uzrakstīt vēstuli “Latvijas Pastam”, ministrijai, bet lēmumu, visticamāk, neatcels,” stāsta pārvaldes vadītājs un uzsver, ka tagad maksimāli jāinformē iedzīvotāji, lai viņi saprastu, kā būs turpmāk.

D.Zemmers vērtē, ka ar katru gadu pasta pakalpojumus izmanto aizvien mazāk. Arī pašvaldība pa pastu sūta aizvien mazāk vēstuļu, kaut vai nekustamā nodokļa rēķinus. Taču pakalpojumi ne vienam vien ir nepieciešami. Un pierasts tos saņemt pasta nodaļā. Aizstāvot savu pasta nodaļu, 165 pārgaujnieki parakstīja vēstuli satiksmes ministram. “Paraksti savākti četrās dienās, kaut nebija īpašas kampaņas. Vai tas neliecina, ka iedzīvotājiem pasts ir nepieciešams?” saka    pārgaujniece, pasta nodaļas aizstāvības iniciatore Guna Rukšāne. Vēstule ar parakstiem, arī Cēsu novada Pārgaujas apvienības pārvaldes vadītāja, nosūtīta satiksmes ministram.

“Latvijas Pasta” Pasta tīkla departamenta Vidzemes reģiona vadītāja Gunita Tomsone    “Dru­vai” uzsver, ka    runa nav par pasta nodaļas slēgšanu, bet pasta pakalpojumu sniegšanas formāta maiņu. “Pasta zemā pieprasījuma dēļ Stalbes pagastā pasta pakalpojumus no 25.aprīļa sniegs atbilstoši reālajam pieprasījumam, nodrošinot gan visus nepieciešamos pasta pakalpojumus, gan novēršot zaudējumus valsts uzņēmumam,” informē G.Tomsone un pastāsta, ka pēc      pandēmijas klienti ir mainījuši paradumus, arvien biežāk izvēlas    pašapkalpošanos un citus mūsdienu risinājumus.    Mainoties klientu paradumiem, būtiski ir mazinājusies klientu plūsma, kas apmeklē pasta nodaļas klātienē.

“Stalbes pasta nodaļā redzams, ka pasta pakalpojumu pieprasījums nav bijis pietiekams, radot “Latvijas Pastam” ikgadējos zaudējumus aptuveni 2700 eiro. Tāpēc arī pieņemts lēmums mainīt šīs pasta nodaļas darbības modeli,” skaidro G. Tomsone.

Stalbes iedzīvotāji pasta pakalpojumus varēs saņemt ne tikai pasta pakalpojumu sniegšanas vietā, bet arī ārpus tās darbalaika izvēlēties to izdarīt pie pastnieka savā dzīvesvietā. “Pastnieks klienta dzīvesvietā nodrošina tos pašus pakalpojumus, kas pieejami pasta pakalpojumu sniegšanas vietā: vēstuļu korespondences un pasta paku sūtījumu piegādi, pieņemšanu un nosūtīšanu, pastmarku un aplokšņu iegādi, preses izdevumu abonēšanu, naudas pārvedumu un pensijas saņemšanu, komunālo un citu rēķinu apmaksu, iemaksas Pasta norēķinu sistēmas kontā, komercpreču iegādi un citus,” stāsta G.Tomsone un piebilst, ka pieredze rāda, ka vietās ar mazu iedzīvotāju skaitu klienti labprāt izmanto pastnieka nodrošinātos pasta pakalpojumus savā dzīvesvietā, nevis apmeklē    pasta nodaļu.

Pasta tīkla departamenta Vidzemes reģiona vadītāja    atgādina, ka visizdevīgāk un drošāk klientiem ir pensiju saņemt savā dzīvesvietā ar pastnieka starpniecību, šo pakalpojumu piesakot Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā. VSAA klientam pensijas piegāde dzīvesvietā izmaksās 2,39 eiro. Alternatīva ir izmaksa no PNS konta klienta dzīvesvietā, kas maksā astoņus eiro.

Šonedēļ pastkastītēs ziņu par izmaiņām pasta nodaļas darbā saņēma arī Zaubes pagasta iedzīvotāji.    Ar 27.aprīli tiks mainīts      Zaubes pasta nodaļas darbības modelis un darbalaiks. Visi pasta pakalpojumi katru darbdienu no plkst.11 līdz 12 tiks nodrošināti līdzšinējā atrašanās vietā “An­cīšos”. Ārpus pasta pakalpojumu sniegšanas vietas darbalaika iedzīvotāji varēs izvēlēties pasta pakalpojumus saņemt arī pie pastnieka savā dzīvesvietā.    Kā vēsta “Latvijas Pasts”, Zaubes pasta nodaļā ir niecīgs universālā pasta pakalpojumu pieprasījums. Tas rada    ikgadējos zaudējumus vairāk nekā 6100 eiro.