
Situācijas prasības un ikviena paša drošības prasības pamazām vien izmaina ikdienu, taču tāpēc darbs neapstājas. Ik dienu lasītāji pastkastītēs saņem jaunākos preses izdevumus, dažādus sūtījumus, vēstules. Pastnieki gādā, lai katrs sūtījums nonāktu pie adresāta.
“Darba ir mazāk, saņemam mazāk ierakstīto vēstuļu, citu sūtījumu. Preses izdevumus mazāk neabonē,” stāsta “Latvijas Pasta” Cēsu piegādes daļas vadītāja Ērika Ulme un uzsver, ka darbinieki ir nodrošināti ar dezinfekcijas līdzekļiem, cimdiem. Pastniekiem, tāpat kā darbiniekiem pasta nodaļās, ir sejas aizsargvairogi.
Cēsu pasts saņem sūtījumus no Rīgas un Valmieras, te tie tiek sašķiroti, un pastnieks dodas ceļā. “Cilvēki ir saprotoši, arī pirmajās dienās nebrīnījās, ka man sejai priekšā aizsargvairogs,” saka pastniece Aija Bleive. Tā kā savā maršrutā viņa ik dienas dodas vienā un tajā pašā laikā, Aija novērojusi, ka Cēsu ielās cilvēku ir ļoti maz. Sevišķi tas bijis redzams pirmajā ierobežojumu nedēļā, tagad jau atkal šķiet, ka ir vairāk. “Iestādēm durvis ciet, jāpiezvana, lai iznāk pēc sūtījuma. Vecāka gadagājuma cilvēki ārā iet reti. Kad pensijas dienā piezvanu pie durvīm, daudzi paprasa, kas atnācis, agrāk tā nedarīja. Ja agrāk kāds vairāk gribēja parunāties, tagad vairs ne, ” ikdienu ieskicē pastniece un pastāsta, ka katras pensijas banknotes un monētas tiek ieliktas plastmasas maisiņā, saņēmējam jāparakstās un jāpārskaita. “Divus metrus ievērot nav grūti, ka tā jādara, visi zina. Kad saņem pensiju, cilvēki parasti arī uzreiz maksā rēķinus, abonē presi, kāds arī pasūta markas un aploksnes, bet nu jau krietni retāk, tāpat kā kādas citas preces,” stāsta Aija un piebilst, ka tagad par ierakstītas vēstules saņemšanu nav jāparakstās. Vismaz četras stundas dienā Aija Bleive cēsniekiem piegādā avīzes, žurnālus, pensijas, markas, aploksnes, kad jānes pensijas, darba diena garāka, tāpat kā tad, kad katrā pilsētnieka pastkastītē jāiemet kāds reklāmas izdevums.
Gan Ērika Ulme, gan Aija Beive uzsver, ka katram cilvēkam ir svarīga gan paša, gan citu drošība un tā tiek ievērota.
“Latvijas Pasts” vecākā sabiedrisko attiecību projektu vadītāja Vineta Danielsone informē, ka Slimību profilakses un kontroles centrs atzinis – iespēja inficēties no pasta sūtījumiem ir maza un uz pasta sūtījumiem nekādi ierobežojumi neattiecas, tāpat nav saņemtas nekādas starptautiskas indikācijas, ka pastāvētu šāds risks. “Tajā pašā laikā katra sūtījuma – vēstules vai preses izdevuma – dezinfekcijas nepieciešamība noteikti būtu jāapsver katram gala saņēmējam, arī pašam ievērojot individuālo higiēnu un mazgājot un dezinficējot rokas. Lai arī “Latvijas Pastā” sūtījumi tiks pieņemti un sašķiroti cimdos un arī pastnieks ievietos sūtījumu pastkastītē cimdiem rokās, tomēr jāņem vērā, ka preses izdevums vispirms tiek drukāts tipogrāfijā, šķirots servisā ārpus “Latvijas Pasta” un tikai pēc tam piegādāts mums. Līdzīgi kā ar piena vai miltu paku veikalā – līdz veikalam tā nonāk pa noteiktu piegādes ķēdi,” skaidro V.Danielsone un uzsver, ka gala saņēmējam pašam jāizvērtē un jāparūpējas par preces vai sūtījuma dezinfekciju, iespējams, noturēšanu sava veida karantīnā. “Latvijas Pasts” visus no ārvalstīm saņemtos sūtījumus šādā karantīnā īpašās teltīs ārpus telpām un bez saskarsmes ar darbiniekiem notur līdz 72 stundām.
Ārkārtējā situācija mainījusi arī lauku pastnieku ikdienu. Tā kā pašvaldību telpas, kur stundu dienā varēja satikt pastnieku, ir slēgtas, iedzīvotāji pa tālruni var pieteikt pasta pakalpojumu saņemšanu savā dzīvesvietā. Pastnieks klienta dzīvesvietā nodrošinās visus tos pakalpojumus, kas bija pieejami pasta pakalpojumu sniegšanas vietā: preses izdevumu abonēšanu, pastkaršu un vēstuļu nosūtīšanu, pastmarku un aplokšņu iegādi, sūtījumu piegādi, naudas pārvedumu un pensijas saņemšanu, rēķinu apmaksu, iemaksas Pasta norēķinu sistēmas kontā un citus.
Domājot par klientiem, pasta nodaļās ir papildināts preču sortiments ar dažādām ikdienā nepieciešamām precēm, piemēram, dezinfekcijas līdzekļiem, saimniecības precēm, sezonālām precēm. Sazinoties ar pastnieku, iespējams vienoties par preču saņemšanu savā dzīvesvietā.