Ziņas

Sabiedrība

Pastaigā gar Gauju vai Amatu

Lai izdodas pastaiga. Pie Ērgļu klintīm labiekārtotas pastaigu takas.Foto: Māris Buholcs

Pavasaris neliek mierā un aicina kaut kur pabūt dabā, lai nenokavētu vizbulīšu ziedēšanu, upju pavasara čalas. Jau aprīļa sākumā daudzi devās uz tuvākajiem, ne tikai Latvijā pazīstamajiem dabas objektiem – Zvārtes iezi un Ērgļu klintīm. Kamēr kokiem vēl nav lapu, paveras pavisam citas ainavas, smilšakmens klintis var ieraudzīt to varenībā un krāšņumā.

Vairākus gadus šo objektu saimnieks Dabas aizsardzības pārvalde saņēma ne mazums pārmetumu, ka infrastruktūra pie objektiem neatbilst nekādām prasībām, ka tās patiesībā nav. Viss vecais bija savu laiku nokalpojis, bet jauno vēl nebija pagūts uzbūvēt. Ne Dabas pārvaldes vaina, ka iepirkumi ar pārsūdzībām ilgst gadiem un tiem, kuri tiesājas, maz interesē sabiedrības vajadzības.

“Šajā sezonā tūristus sagaidīsim sakoptā vidē,” saka Dabas aizsardzības pārvaldes Vidzemes reģionālās administrācijas direktora vietnieks Mārtiņš Zīverts. Gan pie Ērgļu klintīm Gaujas krastā, gan pie Zvārtes ieža Amatas krastā atjaunota infrastruktūra, iekārtotas pastaigu takas, skatu vietas. Svarīgākais – apmeklētāji var justies droši.

“Pie Zvārtes ieža izzāģēti bīstamie koki un tiek aizvākti, tiek veidota ainava, lai klints būtu redzama, atsegta. Tas darīts ne jau tikai, lai atklātu ainavu, bet arī dabas aizsardzības vārdā, lai aizsargātu iezi no korozijas,” skaidro Mārtiņš Zīverts un piebilst, ka pie Zvārtes ieža vēl iecerēts pilnveidot pļaviņu, lai ir vieta, kur bērniem dažādās aktivitātēs pavadīt laiku.

Pie Ērgļu klintīm ierīkotas takas, noejas, barjeras. Pastaigājoties pa mežu, aizejot līdz Gaujai, tagad var raudzīties upes plūdumā un priecāties par klinšu spēju gadsimtiem turēties pretī visiem vējiem un upei.

“Dabas objekti ir tie, kas ļoti interesē cilvēkus. Ērgļu klintis ir viens no populārākajiem Cēsu pusē. Daudziem ar tām saistās atmiņas, cilvēki grib aizbraukt vēlreiz, lai paskatītos uz Gaujas senleju. Zvārtes iezis ir pa ceļam no Siguldas uz Cēsīm, par to vienmēr bijusi liela interese,” stāsta Cēsu Tūrisma informācijas centra galvenā apmeklētāju apkalpošanas speciāliste Ieva Kleina un uzsver, ka arī pēdējos gados, kad infrastruktūra šajos objektos bija ļoti sliktā stāvoklī, tūristi brauca gan uz Zvārtes iezi, gan Ērgļu klintīm.

Infrastruktūrā vienmēr var ko pilnveidot, uzlabot. Tuvākajā laikā abos objektos tiks ierīkotas tualetes. “Tām jābūt ērtām, lai var izmantot arī cilvēki ar īpašām vajadzībām. Dabiskā vidē tādas izbūvēt nav vienkārši,” stāsta Mārtiņš Zīverts. Būt dabā pie Gaujas vai Amatas, pie Ērgļu klintīm vai Zvārtes ieža, tas ir spēka un atpūtas brīdis ikdienas ritmā.