Ziņas

Sabiedrība

Pašreizējā GFS prognoze: Marts Latvijā sāksies ar 25 grādu salu

Ilustratīvs attēlsFoto: Marta Martinsone - Kaša

Pašreizējā “Global Forecast System” (GFS) prognoze vēsta par 25 grādu salu Latvijas austrumu daļā marta sākumā.

Sinoptiķi gan norāda, ka prognozes par gaidāmo lielo aukstumu ir mainīgas – pagaidām nevar pateikt, kad būs lielākais sals un cik bargs tas kļūs.

Pirms sala pastiprināšanās vēl iespējamas dažas visai siltas diennaktis, brīžiem gaidāmi arī nokrišņi.

Pēdējo gadu zemākā gaisa temperatūra martā Latvijā reģistrēta 2013.gadā, kad 11.-12.datumā gaisa temperatūra Vidzemes augstienē noslīdēja līdz -26 grādiem, saskaņā ar vietējo iedzīvotāju ziņoto Vecpiebalgā bija pat -28 grādi.

Savukārt mēneša absolūtais aukstuma rekords ir -34,4 grādi 1942.gada 14.martā Ainažos.

Jau ziņots, ka stratosfērā virs Arktikas notikušas pēkšņas izmaiņas valdošajās gaisa plūsmās un tuvākajās nedēļās tās atspoguļosies troposfērā – Zemes atmosfēras zemākajā slānī.

Paredzams, ka anticikloni bloķēs ierasto gaisa plūsmu no rietumiem un vidējā platuma grādos, tajā skaitā Baltijas reģionā, ieplūdīs aukstums no Arktikas.

Iepriekšējo reizi līdzīga parādība bija 2013.gadā, un toreiz marts Latvijā bija piecus grādus aukstāks par normu, savukārt aprīlī daudzviet bija lieli pali, Ogrē un Pļaviņās ūdens līmenis sasniedza visu laiku augstāko atzīmi.

Visticamāk, martā Latvija sagaidīs ne tikai šīs ziemas zemāko gaisa temperatūru, bet arī dziļāko sniegu.

Šoziem Latvijā vēl nav bijis 20 grādu sals un sniega dziļums nav sasniedzis 30 centimetru.

GFS ir ASV Nacionālās okeānu un atmosfēras pārvaldes datormodelis, kas, ik pēc sešām stundām veicot aprēķinus, prognozē laikapstākļus visā pasaulē.