Ziņas

Sabiedrība

Pasaules pieredze Cēsīs

Nozīmīgs notikums. Vidzemes koncertzālē “Cēsis” notikušo biznesa forumu atklāja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors Andris Ozols (no labās). Viņa teiktajā ieklausās pasākuma moderators Haralds BurkovskisFoto: Māris Buholcs

Ikgadējais Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) biznesa forums šogad notika Vidzemes koncertzālē “Cēsis”, pulcējot biznesa pārstāvjus no Latvijas un

ārvalstīm.

Forumā pieredzējuši ārvalstu un vietējie eksperti prezentēja savas idejas, kā attīstīt biznesu, domāt ārpus rāmjiem un ieviest pārmaiņas tradicionālajās biznesa metodēs, kā arī diskutēja par dizaina, inovācijas un mārketinga lomu uzņēmējdarbībā, arī par to, kā piesaistīt investīcijas un sākt veiksmīgu uzņēmējdarbību.

Pasākumu atklāja LIAA direktors Andris Ozols, norādot, ka svarīgi šādus forumus rīkot arī reģionos. Rīgai esot liela privilēģija, ka visi nozīmīgie pasākumi notiek tieši galvaspilsētā, bet svarīgi iziet ārpus. Zālē, protams, liela daļa bija rīdzinieku, taču netrūka arī vietējo uzņēmēju un interesentu. Tiesa, foruma reklamēšanā bija gadījusies ķibele, jo informācija nebija sasniegusi uzņēmējus. Vairāki vietējie uzņēmēji atzina, ka labprāt būtu piedalījušies, taču nav zinājuši par šo iespēju.

A. Ozols savā uzrunā norādīja, ka labi iesāktais 2014.gads tomēr valstij un Eiropas ekonomikai atnesis nepatīkamus pārsteigumus: “Pēc krīzes veiksmīgi iekustinātā ekonomikas izaugsme atkal tika iedragāta ar karadarbību, kas notiek ne pārāk tālu no mūsu valsts robežām. Arī nākamā gada prognozes, ko lēš ekonomisti un politiķi, nav tik rožainas. Tāpēc esam radījuši jaunus atbalsta instrumentus, iespējas, lai uzņēmēji rastu jaunus eksporta tirgus. Tas noderēs tiem, kuri tirgojas ar Krieviju un cieš sankciju rezultātā.”

Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs, uzrunājot klātesošos, atzina, ka prieks redzēt Cēsīs tik daudz uzņēmēju, jo tieši viņi uztur valsti, dzen tās asinsriti, lai būtu iespējams attīstīt izglītību, kultūru, sakārtot ceļus, ielas, veikt citas nozīmīgas lietas.

“Ja iepriekšējos 12 gados Cēsīs lielas investīcijas veicām izglītības, kultūras, infrastruktūras uzlabošanā, nākamajā periodā prioritāte būs uzņēmējdarbība. Mums izveidojusies laba sadarbība ar LIAA, ar profesionālajām organizācijām, esam atvērti biznesam,” teica J. Rozenbergs, aicinot zālē esošos citu pilsētu uzņēmējus savu biznesu attīstīt arī Cēsīs.

Uzrunas noslēgumā viņš vēlēja panākumiem un izrāvieniem bagātu nākamo gadu: “Domāju, jums noteikti veiksies, jo slavenais aktieris un režisors Vudijs Alens teicis, ka 80 procenti panākumu ir tikai no ierašanās. Ja esat ieradušies, jums nākamgad noteikti veiksies!”

Foruma pirmajā daļā sanākušie varēja ieklausīties triju pasaulē pazīstamu mārketinga ekspertu prezentācijās. Ļoti atraktīvu uzstāšanos demonstrēja Hamišs Teilors no Lielbritānijas, kurš ieņēmis vadošus amatus tādās kompānijās kā “Procter& Gamble”, “Pricewaterhouse Coopers”, “BritishAirways” un citās. Viņš runāja par nepieciešamību paraudzīties uz ikdienu citādāk, lai sasniegtu vēlamo rezultātu. Viņa uzstādījums: ja vēlaties izrāvienu, meklējiet risinājumu ārpus jūsu pašreizējās vides.

Sofijas Universitātes mārketinga profesors, vairāku uzņēmumu izpilddirektors Stīvs Keils runāja par pārmaiņām tradicionālajās uzņēmējdarbības metodēs, akcentējot nepieciešamību mainīt domāšanu. Viņš norādīja, ka mūsu mērķis ir dzīvot, nevis strādāt, ar to domājot, ka nepieciešams mainīt attieksmi pret darbu: “Mums 200 gadus stāstīja, ka darbs ir tikai bizness, bet kad tad dzīvot? Jāsaprot, ka darbs ir mūsu dzīve, jo ar kolēģiem bieži pavadām vairāk laika nekā ar ģimeni.”

Trešais eksperts, Lielbritānijas kompānijas “The Business Booster” vadītājs Bens Kenčs stāstīja, kā panākt strauju izaugsmi biznesā.

Foruma otrajā daļā notika diskusijas trijās darba grupās, kur veiksmīgi Latvijas uzņēmēji un

ārvalstu eksperti apmainījās viedokļiem par dizaina un inovācijas nozīmi uzņēmējdarbībā, par mārketinga lomu uzņēmumā, kā arī dalījās investoru piesaistes un veiksmīga biznesa sākšanas pieredzē.

Forumā piedalījās vairāki mūsu puses uzņēmēji, arī Inese Suija – Markova, kura atzina, ka šī bijusi lieliska iespēja dzirdēt cilvēkus ar milzīgu biznesa pieredzi no starptautiskas vides: “Mums šos ekspertus atveda uz Cēsīm, var teikt, pienesa uz paplātes, atlika tikai ņemt. Varējām uzklausīt gan pasaules praksi, gan dzirdēt Latvijas veiksmes stāstus. Mums ir, ar ko lepoties, mums ir talantīgi, uzņēmīgi cilvēki, kuri grib veidot savus uzņēmumus, kuri gatavi maksāt nodokļus, kuri grib, lai valsts attīstās. Neesam ne par matu sliktāki par ārzemniekiem, mums tikai jāmācās sevi prezentēt, būt atraktīvākiem, runāt ar lielāku degsmi.”

Dienas izskaņā koncertzālē “Cēsis” tika godināti konkursa “Eksporta un inovācijas balvas 2014” laureāti. Pasākumā piedalījās arī tā patrons – Valsts prezidents Andris Bērziņš.

Jānis Gabrāns