Ziņas

Sports

Pasaules kauss orientēšanās sportā jau šonedēļ Cēsīs

Pagājis tikai 21 gads, un pasaules līmeņa orientēšanās sacensības atkal atgriežas Cēsīs. Toreiz, 1996.gadā, Cēsu apkārtnē, Raiskuma mežos notika viens no Pasaules kausa (PK) posmiem, arī šogad Cēsīs notiks Pasaules kausa 3.posma sacensības. Šoreiz orientieristi sacentīsies Ozolkalna apkaimē un Cēsu vecpilsētā, kur notiks sprinta sacensības.

Var atgādināt, ka pērn septembrī Cēsīs jau notika nacionālo orientēšanās izlašu sacensības “Euro­meeting”, kas bija kā iesildīšanās Pasaules kausa posmam, bet šis PK posms būs kā iesildīšanās nākamgad Latvijā, Siguldā, paredzētajam Pasaules čempionātam.

Pirms 21 gada vīriešu konkurencē 70 dalībnieku vidū individuālajā distancē uzvarēja Igauni­jas sportists Silds Sikstens, bet labākie no Latvijas bija: Ants Gren­de, kurš ieņēma 14.vietu, Ivars Žagars – 25 un Aigars Leiboms – 29. Starp citu, A. Leiboms šogad ir rīkotāju vidū. Dāmām uzvarēja Anette Gransteda no Zviedrijas, bet labākās no Latvijas bija: Ieva Šusta – 36.vieta, Ieva Veģere – 41., Iveta Brūvere – 47. Stafetē vīru komanda ieņēma 4.vietu, dāmas – 11.

Šogad Cēsīs startēs vairāk nekā 250 sportistu no gandrīz 30 valstīm, tai skaitā Honkongas, Jaun­zē­landes, Izraēlas, Austrālijas. Pasaules kausa posmā orientieristi sacentīsies trijās distancēs. Pirmās divas dienas sacensību gal­venā arēna būs Ozolkalns, un šis reljefs būs pietuvināts Sigul­das apkaimei, kur nākamgad notiks Pasaules čempionāts. Piekt­dien, 25.augustā, orientieristi sacentīsies vidējā distancē, bet sestdien, 26.augustā, – sprintā. Starts vidējā distancē no plkst. 10 līdz 16, bet stafetēm plkst. 10, tad sacentīsies sievietes, plkst. 12 – vīrieši. Svētdien, 27.augustā, sacensību arēna būs pilsētas centrs, kur visas dienas garumā notiks sacensības sprintā. Vispirms kvalifikācija, bet pēc tam – fināli kungiem un dāmām.

Vēl var piebilst, ka sestdien un svētdien notiks arī Latvijas kausa sacensības, sestdien – vidējā distancē, svētdien – sprinta kausa pēdējais posms.

Latvijas sieviešu izlases sastāvā startēs arī mūsu puses orientieriste Sandra Grosberga, kura piedalīsies visās trijās distancēs – vidējā, stafetē, sprintā. Pērn sacensībās “Euromeetings” sprintā Sand­ra izcīnīja augsto ceturto vietu. Vēl dāmām visās trijās distancēs startēs Inga Dambe, Laura Vīķe, Laura Leiboma un Irita Puķīte. Vidējā distancē un stafetē startēs Līga Valdmane, stafetē – Signe Sirmā, Vilma Alberinga, Magda Cigle, bet sprintā – Elizabete Blūmentāle.

Vīriešiem visās trijās distancēs startēs Andris Jubelis, Rūdolfs Zērnis; vidējā distancē un stafetē – Edgars Bertuks un Dāvis Diš­lers; vidējā distancē un sprintā – Mārtiņš Sirmais, Artūrs Pauliņš; stafetē un sprintā – Artjoms Reku­ņen­ko un Andris Kivlenieks, bet tikai stafetē – Uldis Upītis, Jānis Tamužs, Jānis Kūms. Var atzīmēt, ka J. Kūms nule notikušajās skrie­šanas sacensībās “Cēsis ECO trail” maratona distancē izcīnīja 1.vietu.

Latvijas Orientēšanās federācijas mājaslapā izlases galvenais treneris Jari Ikaheimonens norādījis, ka izvēle bija vienkārša: “Mūsu spēcīgākie orientieristi skries distancēs, kurās gribēja startēt un kurās jūtas spēcīgāki. Visi mūsu labākie sportisti šajā nedēļas nogalē būs Cēsīs.”

Viņš norāda, ka lielākās cerības saista ar stafešu komandām: “Tas taču būtu vislabāk, Latvijas komandai kāpt uz pjedestāla tieši Latvijā!”

Pasaules kausa posma rīkošanā aktīvi iesaistās arī Cēsu orientēšanās klubs “Meridiāns”, kluba vadītājs Juris Knēts saka, ka gatavošanās ieiet finiša taisnē: “Viss rit, kā plānots, pieaug tikai satraukums.”

   * TOREIZ UN TAGAD. Pasaules kausa posma logo 2017.gadā un pirms 21.gada.

 

Lūgts salīdzināt sacensības tagad un pirms 21 gada, J. Knēts no­rāda, ka tagad viss notiek daudz dinamiskāk: “Vairāk tiek izmantotas modernās tehnoloģijas, kas sacensības padara pārskatāmākas arī skatītājiem. Viņi var sekot līdzi gan televīzijas tiešraidē uz lielā ekrāna sacensību centrā, gan ar GPS signāla palīdzību redzēt dalībnieku gaitas distancē internetā un uz lielā ekrāna. Ja toreiz elektroniskā atzīmēšanās bija jaunums, tagad tā ir ierasta lieta visās sacensībās. Tolaik nebija arī pilsētas sprints, arī pasaulē tādi mači vēl nenotika, tas sākās nedaudz vēlāk. Arī šis formāts tapa, lai būtu tuvāk skatītājiem, lai viņi var redzēt, kā notiek orientēšanās sacensības.”

Piektdien un sestdien sacensību centrs būs Ozolkalnā, kur būs lielie ekrāni, svētdien – vērot dalībniekus uz ekrāniem varēs Cēsīs, Vienības laukumā. J. Knēts aicina ne tikai orientēšanās sporta cienītājus, bet ikvienu cēsnieku nākt un paskatīties, kā notiek pasaules līmeņa orientēšanās sacensī­bas.