Ziņas

Sabiedrība

Partijas iesniedz deputātu kandidātu sarakstus Cēsu novada vēlēšanām

Lai dokumenti kārtībā. Cēsu novada vēlēšanu komisija - priekšsēdētāja Līga Dzemido (no kreisās), locekle Dace Ikauniece un sekretārs Kaspars Blaumanis -pārliecinās, vai Evitas Šīrantes un Gunta Grosberga iesniegtajā partijas pieteikumā vēlēšanām viss kārtībā.Foto: Sarmīte Feldmane

Cēsu novada vēlēšanu komisijā iesniegti pirmie partiju deputātu kandidātu saraksti. Trešdienas pēcpusdienā to izdarīja Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”, vakarrīt “Vidzemes partija”.

“Lai iesniegtu sarakstu, iesniedzējiem vispirms jāiegūst pieeja Centrālās vēlēšanu komisijas datu bāzei, lai varētu ievadīt datus. Līdz šim to izdarījušas astoņas partijas vai partiju apvienības. Vēl dažas interesējušās, kā to izdarīt,” pastāsta vēlēšanu komisijas sekretārs Kaspars Blau­manis.

Pirmie ar sagatavotajiem dokumentiem vēlēšanu komisijā ieradās Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” pārstāvji Guntis Grosbergs un Evita Šīrante. Viņi iesniedza ne tikai priekšvēlēšanu programmu un kandidātu sarakstu, arī apliecinājumu, ka katrs samaksājis 15 eiro drošības naudu. Tad Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datu bāzē tiek pārbaudīts, vai kandidāts drīkst piedalīties šī novada vēlēšanās, jo te dzīvo, strādā vai viņam ir īpašums. Kandidāts apliecina, ka nav sadarbojies ar totalitārā režīma iestādēm. To pārbauda To­talitārisma seku dokumentēšanas centrs, savukārt Iekšlietu ministrijas informācijas centra datu bāze parāda, vai iespējamais deputāts nav sodīts. “Par sodāmību atbilde tiek saņemta piecu dienu laikā. Arī ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumi parādās datu bāzē,” piebilst vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Līga Dzemido.

G.Grosbergs pastāsta, ka ar katrām vēlēšanām sagatavot kandidātu sarakstu kļūst aizvien grūtāk. Iepriekšējās viņš veidoja sarakstus Priekuļu un Cēsu novadam. “Iemesls vienkāršs, ar vārdu “deputāts” daudzi saista Saeimas deputātus, viņu neizdarīto, tās negācijas, kas ir valstī. Pirmsvē­lēšanu laiks, īpaši jau šajās vēlēšanās, paredzams diezgan skarbs. Kandidātiem var nākties par sevi dzirdēt sazin ko. Tas atbaida, cilvēks vērtē, vai viņam tas ir vajadzīgs. Bet kurš darīs? Kādam ir jāuzņemas būt darītājam,” pārdomās dalās G.Grosbergs, bet Evita Šīrante piebilst, ka cilvēki ir gatavi darboties partijās, iesaistīties, bet ne kļūt par publiskām personām.

Līdztekus sarakstu pieņemšanai novada vēlēšanu komisija organizē vēlēšanu iecirkņu darbu. Darbam iecirkņu komisijās cilvēki pieteikties nesteidzas. Kandi­dātus var ieteikt partijas vai to apvienības, tagadējie deputāti, vēlēšanu komisijas locekļi, kā arī desmit vēlētāju grupa.

“Ir vajadzīgs ieteicējs. Diem­žēl esam saņēmuši pieteikumus, ka cilvēks grib darboties komisijā, bet nav ieteikuma. Šajās vēlēšanās iecirkņu komisiju locekļiem ir jāpārzina mūsdienu tehnoloģijas, pirmo reizi iecirkņos tiks izmantots tiešsaistes vēlētāju reģistrs, kas vēlētājiem ļaus balsot jebkurā sava jaunā novada vēlēšanu iecirknī. Vēlētājs ienāks iecirknī, komisija pārbaudīs viņa pases vai ID kartes derīgumu, tad pasi paņems vēlēšanu iecirkņa komisijas loceklis, kurš noskenēs datus un tiešsaistē datu bāzē pārbaudīs, vai konkrētais vēlētājs jau nav nobalsojis,” pastāsta L.Dze­mido.

Katrs vēlētājs reģistrēts vēlēšanu apgabalā atbilstoši reģistrētai dzīvesvietai 90 dienas pirms vēlēšanu dienas, tātad 7. martā. Savukārt vēlēšanu iecirkņus vēlētāji varēs noskaidrot, sākot no 27. marta, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) e-pakalpojumā internetā vai arī pa uzziņu tālruni. No 27. marta līdz 27. maijam  vēlētāji tiešsaistē vai klātienē var izvēlēties balsot par jauno domi pašvaldībā, kurā atrodas viņa nekustamais īpašums.

“Iedzīvotāji pastkastītēs nesaņems ielūgumus uz vēlēšanām. Uzaicinājumi tiek izsūtīti “latvija.lv”,” atgādina L.Dzemido.

Ar Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu Cēsu novadā apvienos Cēsu un Līgatnes pilsētas, Amatas, Drabešu, Dzēr­benes, Inešu, Jaunpiebalgas, Kai­ves, Liepas, Līgatnes, Mārsnēnu, Nītaures, Priekuļu, Raiskuma, Skujenes, Stalbes, Straupes, Tau­renes, Vaives, Vecpiebalgas, Ve­selavas, Zaubes un Zosēnu pagastus.

Raunas un Drustu pagasti būs Smiltenes novadā. Smiltenes novada vēlēšanu komisija pieņēmusi partiju “Latvijas attīstībai” un “Jaunā Vienotība” sarakstus.