
Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Cēsu filiāle šajā gadā piedzīvojusi nozīmīgas pārmaiņas. Vispirms mainījās vadītājs, par to kļuva Armands Sīlītis, pēc dažām dienām tika nomainīts arī nosaukums, turpmākais iestādes nosaukums ir RTU Cēsu Studiju un zinātnes centrs. Arī citas RTU filiāles kļuvušas par šādiem centriem.
A. Sīlītis stāsta, ka abas maiņas sakritušas nejauši: “Kad bijušais filiāles vadītājs Alvis Sokolovs nolēma pāriet uz Vidzemes Augstskolu, tas bija zināms pārsteigums, tad pieteicos šim amatam. Arī RTU rektors bija par to, ka šajā amatā vajadzīgs cēsnieks, nevis cits no malas, un tiku ievēlēts.”
A. Sīlītis, kuram ir 27 gadi, kļuvis par jaunāko direktoru RTU filiāļu vēsturē. Strādāt Cēsu filiālē viņš iesāka, vēl studējot šajā augstskolā maģistratūrā, pēc mācību beigām kļuva par filiāles laboratorijas “theLAB Cēsis” vadītāju. Viņš stāsta, ka laboratorija joprojām paliek kā tāda hobija lieta, labprāt ejot palīgā. Lai arī direktora amats vairāk saistīts ar dokumentiem, A.Sīlītis joprojām aktīvi iesaistās mācību procesā, vadot lekcijas, palīdzot tehniskos jautājumos.
RTU Cēsu Studiju un zinātnes centrā šobrīd ir 52 audzēkņi. A. Sīlītis stāsta, ka pārmaiņas nekādi neietekmēs mācību procesu, studijas Cēsīs turpinās un turpināsies: “Veidojot šādus centrus, RTU redzējums tāds, ka cilvēks piesakās studijām Rīgā, bet viņam ir iespēja studēt jebkurā filiālē: Cēsīs, Liepājā, Ventspilī vai Daugavpilī. Tiesa, laboratorijas darbi notiks Rīgā, jo katrā studiju centrā nevar nodrošināt nepieciešamās iekārtas. Daļa lekciju būs attālināti, kad notiks pieslēgšanās Rīgai, Cēsu studenti tajās varēs piedalīties tiešsaistē. Vēl jau paies laiks, kamēr viss process sakārtosies, pieslīpēsies.”
Taču studijas ir tikai viena, varētu pat teikt, mazākā Cēsu Studiju un zinātnes centra darbības sadaļa. Ļoti populāri ir mūžizglītības kursi, un, kā ar lepnumu norāda direktors, citi centri par to cēsniekus var apskaust: “Pat Rīgā nav tik daudz mācīties gribētāju kā mums, esam izteikti līderi. Laikam cēsnieki ir kāri uz mācīšanos. Te īpaši jāmin šūšanas kursi “3D vizualizācija – AutoCad programma tekstilizstrādājumu, apģērbu, ādas un ādas izstrādājumu ražošanā”, par kuriem runā visos RTU centros. Mūsu telpās pa dienu notiek studijas, dažādi pulciņi, vakaros un brīvdienās kursi, turklāt vakaros rosība pat lielāka nekā dienā.”
Tāpēc tiek domāts par jaunu piedāvājumu mūžizglītībai, un martā iecerēta aptauja, lai noskaidrotu iedzīvotāju vēlmes un intereses.
Cēsu Studiju un zinātnes centrā domā arī par sadarbību ar citām izglītības iestādēm, uzņēmumiem. Ar Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma direktoru pārrunāta iespējamā sadarbība mācību, interešu izglītības un mūžizglītības procesā, ieskaitot to, ka RTU pasniedzēji pasniegtu stundas arī tehnikumā. Tiek pārrunāta sadarbība ar koprades mājas “Skola6” dizaina laboratoriju. Palielinās uzņēmumu interese par 3D drukāšanu. Šī gan vairs nav ļoti jauna tehnoloģija, gandrīz katrā skolā jau ir 3D printeris, bet trūkst zināšanu, kā tos pareizi lietot, lai iegūtu cerēto rezultātu, un “theLAB” sniedz šādu iespēju.
Laboratorijai nupat apritēja pirmais darbības gads, un A. Sīlītis stāsta, ka šajā laikā tajā viesojušies apmēram 800 skolēnu.
Direktors atklāj, ka centrā nomainījušies visi darbinieki, tas bijis kā starta šāviens jaunam cēlienam: “Paldies kolēģei Ritai Bīberei, kura organizē studiju procesu, kursus, citus pasākumus. Sabiedrisko attiecību speciālista amatā sācis strādāt Kristers Komarovs, kurš vēl mācās mūsu augstskolā, bet jau aktīvi darbojas un gatavs pēc augstskolas absolvēšanas turpināt darboties ar pilnu jaudu.
Mums ir izaicinājums pacelt Cēsu Studiju un zinātnes centru jaunos augstumos, un redzējums ir. Drīzumā sāksies remonti, lai jauno mācību gadu varam sākt atjaunotās telpās. Skatāmies arī tālākā nākotnē. Šobrīd vēl pirmajā stāvā darbojas Cēsu Jaunā pamatskola, kas meklē citas telpas. Kad tās atradīsies, visa ēka būs mums. Tad pirmajā stāvā studiju telpas, mūžizglītības kursi, otrajā – radošās telpas, laboratorijas. Attīstības iespējas ir, atliek tikai pašiem aktīvi darboties!”