Ziņas

Sabiedrība

Pārkāpj likumu, saņem sodu

No soda neizbēgt. Katram likumpārkāpumam piemēro attiecīgu soda mēru.Foto: LETA

Likumsargu un tiesas uzdevums ir atjaunot taisnīgumu, aizsargāt sabiedrības drošību, panākt, lai personas pildītu likumus un atturētos no noziedzīgu nodarījumu izdarīšanas, bet, šķiet, cilvēki nemācās un domā, ka izspruks no soda.

Brauc dzērumā, bez tiesībām

Cēsu rajona tiesa atklātā tiesas sēdē izskatīja krimināllietu par transportlīdzekļa vadīšanu bez transportlīdzekļa vadīšanas tiesībām, turklāt autovadītājs atradies alkohola ietekmē.

Tā 11. aprīlī, nakts laikā, nepilngadīgs jaunietis bez transportlīdzekļa vadīšanas tiesībām, kuras noteiktā kārtībā nav iegūtas, atrodoties alkohola ietekmē, vadīja transportlīdzekli – automašīnu “Audi 80 Avant” – Līgatnes novada Līgatnes pagasta Augšlīgatnē pa autoceļu Rīga -Veclaicene, un 64.km tika aizturēts.

Apsūdzētais agrāk nebija tiesāts un paskaidroja, ka mācās 8. klasē. Raksturojumā norādīts, ka puisim ir viduvējas sekmes, bet viņš cenšas nesekmīgās atzīmes izlabot. Viņa mērķis ir iegūt pamatizglītību, labprāt sporto, tomēr mēdz asi reaģēt, ja tiek aizskartas paša intereses, reizēm paštaisns.

Pirmstiesas procesa laikā un tiesas sēdē pēc norīkojuma apsūdzēto aizstāvību realizēja zvērināts advokāts.

Procesuālie izdevumi, (56,92 eiro aizstāvība pirmstiesas procesā + 66,88 eiro aizstāvība tiesas sēdē), piedzenami no jaunieša. Jāņem vērā Kriminālprocesa likuma 368.panta 1.daļā noteiktais, ka procesuālo izdevumu atlīdzināšanas pienākums gulstas arī uz nepilngadīga notiesātā vecākiem. Tā kā par nepilngadīgā apsūdzētā pārstāvi ir atzīts viņa tēvs, tad šis pienākums gulstas arī uz viņu.

Tiesa jaunietim piesprieda piespiedu darbu uz 50 stundām, aizliedzot vadīt transportlīdzekli uz gadu, bez mantas konfiskācijas.

Maijā Cēsu rajona tiesa izskatīja lietu, kas pastrādāta 20. februārī. Līgatnes un Siguldas pagastā cilvēks bez transportlīdzekļa vadīšanas tiesībām, atrodoties alkohola ietekmē, ap pulksten 20.55 virzienā no Līgatnes vadīja citai personai piederošo automašīnu “Opel Calibra” pa autoceļu Rīga-Veclaicene, kura 59.km viņu apturēja policija. Pārbaudē vīrieša izelpā tika konstatēta alkohola koncentrācija 1,61 promiles.

Tiesa nolēma atzīt iedzīvotāju par vainīgu un sodīt viņu ar 150 stundu piespiedu darba, aizliedzot vadīt transportlīdzekli četrus gadus, bez mantas konfiskācijas.

Sabojā cita mantu

Cēsu rajona tiesa atklātā tiesas sēdē izskatīja krimināllietu, kurā persona tīši iznīcināja svešu mantu.

27.martā, diennakts tumšajā laikā, Cēsīs, Stacijas laukumā 1, atrodoties alkohola ietekmē, vīrietis tīši ar roku izsita SIA “Admirāļu klubs” piederošās spēļu zāles “Fēnikss laimētava” loga stikla paketi un tai pielīmēto sauli aizturošo plēvi, tādējādi apsūdzētais nodarīja cietušajam mantisku zaudējumu 564,04 eiro apmērā.

Apsūdzētais jau agrāk ir bijis tiesāts, bet sodāmība dzēsta. Apsūdzētais pēdējā gadā trīs reizes saukts pie administratīvās atbildības. Viņa apgādībā ir divi mazgadīgi bērni.

Saskaņā ar Krimināllikuma 47.panta 2.daļu apsūdzētā atbildību mīkstinošais apstāklis ir savas vainas atzīšana un nožēla par izdarīto, taču saskaņā ar Krimināllikuma 48.panta 1.daļas 12 punktu atbildību pastiprinošais apstāklis ir tas, ka noziedzīgais nodarījums izdarīts alkohola ietekmē.

Izskatot lietu, tiesa nolēma atzīt vīrieti par vainīgu noziedzīgā nodarījumā un sodīt viņu ar piespiedu darbu uz 90 stundām, kā arī piedzīt no apsūdzētā par labu SIA “Admirāļu klubs” 564,04 eiro.

Iepaticies zagt

Cēsu rajona tiesa maijā izskatīja arī krimināllietu par zādzību nelielā apmērā.

17. februārī no rīta, atrodoties SIA “Beātus” veikalā “Solo”, Gaujas ielā 56a, Cēsīs, zādzības nolūkā alkohola kārotājs no plaukta paņēma vienu pudeli degvīnu “Vodočka” 2,23 eiro vērtībā. “Vodočku” paslēpa virsdrēbēs un nesamaksājot pagāja garām veikala kasei. Zādzība bija veiksmīga, un vīrietis atgriezās arī nākamā dienā, nozogot degvīnu “Kungu” 2,19 eiro vērtībā. Nu cilvēks kļuva pavisam drosmīgs un minētās darbības atkārtoja vēl nedēļas garumā, dodot priekšroku dažāda tilpuma “Kungu” degvīnam.

Kā izrādās, agrāk vīrietis nav tiesāts, bet pēdējā gadā divas reizes saukts pie administratīvās atbildības par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem. Jāteic, ka vīrietis pašlaik ir bezdarbnieks.

Tiesa nolēma daļēji saskaitīt piespriestos sodus un noteica galīgo sodu – piespiedu darbu 180 stundas.

Savukārt kāda sieviete 16. martā, būdama alkohola ietekmē, atradās SIA “MAXIMA Latvija” veikalā Cēsīs, Valmieras ielā 17a, un no plaukta slepeni nozaga sieviešu zeķubikses un zeķes 13,47 eiro kopvērtībā, pēc tam iegāja uzlaikošanas kabīnē, kur zādzības izdarīšanas nolūkā minētās preces paslēpa zem drēbēm.

Turpinot realizēt savu nodomu, nesamaksājot par precēm, pagāja garām kasei. Sieviete jau agrāk divas reizes tiesāta. Pašlaik strādā gadījuma darbus, nav precējusies, viņas apgādībā viens nepilngadīgs bērns.

Cēsu rajona tiesa nolēma atzīt sievieti par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā un sodīt viņu ar piespiedu darbu 150 stundas.

Aizdedzina bankomāta aprīkojumu

16. janvārī pulksten trijos naktī kāds iedzīvotājs, būdams alkohola ietekmē, ar šķiltavām tīši aizdedzināja AS “SEB BANKA” bankomāta, kas atrodas Cēsīs, Vaļņu ielā 1, aprīkojumu – jumta markīzi (404 eiro vērtībā), padarot to lietošanai nederīgu.

Apsūdzētais ir atlīdzinājis cietušā AS “SEB BANKA” pirmstiesas procesa laikā pieteikto mantiskā kaitējuma kompensāciju, līdz ar to tiesai nav jālemj par kaitējuma kompensāciju.

Nosakot apsūdzētajam soda veidu, tiesa ņem vērā izdarītā noziedzīgā nodarījuma raksturu, radīto kaitējumu, apsūdzētā personību, bet, nosakot soda mēru, tiesa ņēma vērā viņa atbildību mīkstinošos un pastiprinošos apstākļus. Izdarītais skaitāms pie sevišķi smagiem nodarījumiem, bet apsūdzētais agrāk nav bijis tiesāts un pēdējā gadā nav saukts pie administratīvās atbildības.

Tiesa atzina, ka sods nosakāms ar brīvības atņemšanu. Vienlaicīgi tiesa atzina, ka iedzīvotāju var notiesāt nosacīti, jo tiesa ieguva pārliecību, ka, neizciešot reāli piespriesto sodu, viņš turpmāk neizdarīs jaunus likumpārkāpumus.