Ziņas

Sabiedrība

Pārgaujā lakstīgalas dzied visu gadu

Foto: Sarmīte Feldmane

Šodien Stalbes sieviešu vokālais ansamblis “Pārgaujas lakstīgalas”, skanīgākais kolektīvs novadā, svin dzimšanas dienu. Pirms 20 gadiem to sāka vadīt Elita Tomsone. Viņai visus šos gadus labākais palīgs ir māsa Anda.

“Kad kādā anketā jāraksta kolektīva dibināšanas gads, apmulstu – vai tiešām tik daudz,” saka Elita. Daudzus gadus “Pārgaujas lakstīgalu” kodolu veido piecas dziedātājas – Anita Bendika, Anda Tomsone, Elita Tomsone, Daiga Hofmane un Vineta Millere. “Ja atnāk, ja iepatīkas, tad tā vienkārši aiziet nevar,” pārliecināta Anda.

Anita Bendika ansamblī dzied no tā dibināšanas. “Kopš bērnības dziedu. Stalbē gadus 40 dziedu, visos ansambļos esmu bijusi. Brīdi padziedāju arī korī,

bet

nepatika,” pastāsta Anita, bet Daiga Hofmane, kura dziedātāju vidū ir 18 gadus, uzsver, ka “Pārgaujas lakstīgalas” – tie nav tikai mēģinājumi un koncerti. Tā ir kopābūšana. “Kopā svinam svētkus, jubilejas, rīkojam pasākumus, sportojam. Kolektīvs ir jauks, kopā jūtamies labi, tas ir galvenais,” bilst Daiga.

Sigita

Puriņa ansamblī iesaistījās pirms četriem gadiem. ” Māsa sāka dziedāt, teicu, lai ņem līdzi, tā arī paliku. Gaisotne te jauka, patīk dziesmas, arī satikšanās,” pastāsta Sigita.

Vadītāja Elita saka, ka kolektīvs ir ļoti draudzīgs. “Parasti septembrī sākam sezonu, vasara šķiet gara, jau otrajā pusē dziedātājas jautā, kad tad atsāksim. Vasarā arī koncerti retāk, bet gribas satikties,” domās dalās vadītāja.

Lai gan ansamblis pie nosaukuma ticis nejauši – skanīgās dziedātājas tā nodēvētas kādā koncertā. Nolēmušas, kāpēc gan ne “Pārgaujas lakstīgalas”. Ar šo vārdu ansambli pazīst daudzviet. Vidēji koncerts mēnesī, tas nav maz. Pavasarī gan parasti ir krietni vairāk, tad stalbēnietes brauc sadziedāt ar draugu kolektīviem, kuplina novada amatiermākslas pasākumus. “Pārgaujas lakstīgalu” dziesmu lādē vienmēr glabājas kādas bagātības. “Katram koncertam gatavojam jaunu repertuāru. Nav tā, ka sagatavojam

programmu un to vien dziedam. Koncerti ir tik dažādi, tāpat klausītāji. Pašas aizvien gribam iemācīties jaunas dziesmas, arī klausītājiem taču apnīk dzirdēt vienas un tās pašas,” stāsta ansambļa vadītāja Elita Tomsone.

Daudzus gadus “Pārgaujas lakstīgalu” pūrā ir Viļņa Salaka tautasdziesmu apdares. Dziedātājām īpaši tuva „Kas var mani aizdziedāt”, kas kļuvusi par himnu. Kādā koncertā Līgatnē stalbēnietes dzirdēja komponists. Tad arī sākās sadarbība un draudzība.

Jubilejas koncertā Vilnis Salaks būs gaidīts ciemiņš.

Pērn “Pārgaujas lakstīgalas” piedalījās Baltu dienās Latvijā. Braucienā sadraudzējās ar kaimiņiem – Līgatnes “Mantojumu”, VEF kultūras pils vīru vokālo ansambli, Valmieras “Dziesmoto senatni”. Šie kolektīvi, tāpat arī dziedātājas no Jāņmuižas, pašmāju “Dzīvotprieks” un Straupes dejotāji kuplinās “Pārgaujas lakstīgalu” jubilejas koncertu.

“Šis gads ir īpašs ne tikai tāpēc, ka skaista jubileja. Mēs ļoti gribam tikt uz Dziesmu svētkiem. Pirmoreiz arī vokālajiem ansambļiem ir šāda iespēja. Gribas būt Rīgā, izjust svētku gaisotni,” saka vadītāja Elita Tomsone.

Svētki – gaiši, pavasarīgi – ir arī šodien. Dzimšanas diena, kad var pabrīnīties, cik ātri gadi aizskrējuši un cik dziesmu nodziedāts, un arī pasapņot. Par vasaru, jaukiem, neaizmirstamiem piedzīvojumiem un skaistām dziesmām, klausītāju aplausiem.

Sarmīte Feldmane