Ziņas

Sabiedrība

Pārceļ Cēsu lidlaukā plānoto Kosmosa dienu

Nelabvēlīgu laika apstākļu dēļ uz 9.septembri tiek pārcelta šosestdien,19. augustā, paredzētā Kosmosa diena lidlaukā “Cēsis”, Priekuļu novadā, informēja zinātkāres centra “Zinoo” vadītājs Pauls Irbins. Šādu lēmumu pasākuma rīkotāji pieņēma, balstoties uz aviācijas dienestu rekomendācijām un meteoroloģiskajām prognozēm, saskaņā ar kurām nedēļas nogalē laikapstākļi nebūs piemēroti paredzētajam lidaparātu startam. Iecerētā pasākuma dienā gaidāmas spēcīgas vēja brāzmas, kas var radīt riskantas situācijas, tāpēc publiskais pasākums ar darbnīcām un atrakcijām pārcelts uz vēlāku laiku.

RTU Ārējās komunikācijas nodaļā portālu eDruva informēja, ka kosmosa diena pārcelta, rūpīgi izvērtējot profesionālās satelīta laikapstākļu prognozes, kas Cēsu apkārtnē 19. augustā vēstī par spēcīgu vēju un stiprām lietus gāzēm. Šādos apstākļos nav iespējamas iecerētās kosmosa amatieru sacensības, gaisā raidot kosmosa zondes.

Pasākums bija iecerēts kā vērienīgi sabiedrību izglītojoši kosmosa svētki, gatavojoties 2018. gadā paredzētajam Latvijas pirmās raķetes startam kosmosā.

Ziņu aģentūras “Leta” rīcībā gan ir informācija, ka projekta “Pirmie Latvijas 100 km kosmosā” dalībnieki nedēļas nogalē tomēr mēģinās palaist sertifikācijas raķeti.

Projekts «Pirmie Latvijas 100 km kosmosā», kurā norisinās darbs pie raķetes izstrādes, ir Zinātkāres centra ZINOO un «Latvijas Mobilā telefona» iniciatīva, ko atbalsta Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), «Elme Messer», «Baltic Laser», kā arī Latvijas Aizsardzības ministrija.

RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes Aeronautikas institūta zinātnieki projektā iesaistījušies, veicot aprēķinus par kosmosa raķetes lidojuma trajektoriju.