Ziņas

Sabiedrība

Par godu Dakteru Klaunu ceturtajai dzimšanas dienai Cēsīs atsaucas 50 asinsdonori

Foto: publicitātes

Dakteru Klaunu aicinājumam viņu ceturtajā dzimšanas dienā kļūt par asins donoriem Rīgā atsaukušies 64, bet Cēsīs 50 cilvēki. Gan Dakteri Klauni, gan Valsts asinsdonoru centrs saka paldies ikvienam, kurš salīdzinoši aukstajā un sniegotajā laikā rada iespēju nodot asinis.

“Dakteri Klauni dara svētu darbu. Jo viņi, tāpat ka asins donori, rūpējas par ikvienu, kurš ir nonācis slimnīcā un kuram nepieciešama palīdzība. Mēs visi esam viena asinsrite, un vienam bez otra dzīvība nav iespējama. Tādēļ paldies Dakteriem Klauniem par šo neizmērojamo dāvanu savā dzimšanas dienā kādam citam – vēl vienu iespēju dzīvot,” saka Valsts asinsdonoru centra preses sekretāre Zane Mousavi.

Pēc Dakteru Klaunu teiktā lielākā dāvana viņiem ir bērnu smaidi un izveseļošanās, un ziedotās asinis ir viens no veidiem, kā palīdzēt līdzcilvēkiem. Turklāt, ja savā pirmajā darbības gadā 17 Dakteri Klauni nostrādāja 2650 stundas, 8740 reizes iepriecinot bērnus un piedaloties 80 procedūrās, tad attiecīgi šogad 45 Dakteru Klaunu kolektīva veikums ir 5845 darba stundas – 18 000 reizes satiekot bērnus un klātesot 230 procedūrās.

“Mūsu izaugsme četros gados ir bijusi fantastiska un liels paldies ikvienam, kurš biedrības Dr.Klauns atbalsta velta savas finanses un laiku. Sākotnēji, kā neliela domubiedru grupa, neatlaidīgi pārliecinājām medicīnas personālu, potenciālos atbalstītājus, sabiedrību, cik vērtīgs ir Dakteru Klaunu darbs. Šodien ikviens novērtē to, ka Dakteri Klauni slimnīcu palātās un gaiteņos ienes neviltotu prieku, procedūrās novērš mazo pacientu uzmanību no bieži vien tik nepatīkamajām manipulācijām un reizēm tikai saprotoši paklusē kopā ar mazajiem pacientiem,” pauž biedrības Dr.Klauns dibinātāja un vadītāja Marianna Milovska.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas 6. nodaļas virsmāsa Nadežda Mekša atceras: “Pirms četriem gadiem, Dakteriem Klauniem ienākot mūsu slimnīcā, personāls jaunos kolēģus uztvēra ar zināmu piesardzību. Slimi bērni, noraizējušies vecāki – kā šo pasākumu uztvers un vai pieņems? Tomēr jau pavisam drīz kļuva skaidrs, ka Dakteri klauni ir liels atbalsts mediķu komandai. Viņi ienes pozitīvismu un vieglumu slimnīcas vidē, bērni priecājas viņus redzēt, un vecāki novērtē to, ko viņi dara. Dakteri Klauni palīdz bērniem aizmirst bailes, sāpes un dažādas negatīvas emocijas, ko dažkārt nākas piedzīvot medicīnisku procedūru laikā. Viņi prot izvilināt smaidu pat no paša sapīkušākā un niķīgākā pacienta. Visiem zināms fakts, ka smiekli un laba oma ir labākās zāles!”

Piemēram, Guna Eglīte par Dakteri Klaunu strādā no biedrības pirmsākuma: “Mūsu draudzīgā ģimene aug un līdz ar to Dakteru Klaunu meistarība, pieredze, pārliecība. Caur mīlestību vairojam drosmi, caur redzīgumu izpratni un uzticību. Slimnīcās iejūtīgi esam bērniem līdzās, kad valda nedrošība, vientulība, garlaicība, skumjas, sāpes, bailes – pacietīgi un ar lielu atbildību vedam prom no tā visa, kopīgi aizmirstamies jokos, rotaļās, mūzikā, sarunās par jaunradītu pasauli.” Savukārt Rebeka Arhipova, kura arī viena no pirmajām Latvijā kļuva par Dakteri Klaunu, iepriecinot bērnus Ventspils reģionālajā slimnīcā, atzīst, ka četros gados paveiktais lielā mērā ieviesis korekcijas arī pašas personībā, gūtā drosme un ticība saviem spēkiem pozitīvi ietekmējušas arī viņas otru sirdsdarbu, mācot bērniem mūziku.

45 Dakteri Klauni strādā septiņās Latvijas pilsētās, bet visvairāk – 28 Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcā, Rīgā. Biedrība “Dr.Klauns” šogad trešo reizi organizēja mācību kursu jaunajiem Dakteriem Klauniem. Pēc pusgada teorētisko un praktisko nodarbību medicīnas klaunādē 20 jaunie Dakteri Klauni uzsāka patstāvīgu darbu, turpmāk, viņi pilnveidos zināšanas un prasmes biedrības “Dr.Klauns” organizētajās mācībās kopā ar kolēģiem no Latvijas un citām valstīm. Četros gados Dakteri Klauni ir vairākkārt mācījušies pie pieredzes bagātiem un pasaulē atzītiem kolēģiem Izraēlā, Francijā, Portugālē un Krievijā, tā uzlabojot savas prasmes un komunikācijas iespējas ar bērniem, viņu vecākiem un medicīnas personālu.

Jāatzīmē, ka pirmo konkursu Dakteru Klaunu atlasei izsludināja 2012. gadā, un pēc nepilna gada darbu Rīgā un Ventspilī uzsāka 17 jaunie Dakteri Klauni. 2014. gadā viņiem pievienojās kolēģi slimnīcās Cēsīs un Valmierā, bet šogad rasta iespēja ar Dakteru Klaunu palīdzību veseļoties arī bērniem Liepājā, Rēzeknē un Daugavpilī. Aizvadītajos trīs gados biedrības Dr.Klauns rīkotajās akcijās, vācot ziedojumus Dakteru Klaunu darbam, atsaukušies tūkstošiem cilvēku.

Biedrība “Dr. Klauns” kā sabiedriska labdarības organizācija darbojas kopš 2012. gada, un tās pārstāvji – 45 profesionāli medicīnas klauni – dodas uz Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcu un citām slimnīcām Latvijā, lai psiholoģiski palīdzētu bērniem, atvieglojot mazo pacientu ikdienu, kamēr tie uzturas slimnīcā. Dakteru Klaunu projektu biedrība “Dr.Klauns” īsteno sadarbībā ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu un ar Izraēlas vēstniecības, Latvijā vadošā piena pārstrādes uzņēmuma “Food Union“ un Pētera Avena labdarības fonda “Paaudze” atbalstu.