Ziņas

Redzeslokā

Par gada dzīvnieku izraudzīts mazākais Latvijas plēsējs – zebiekste

Zebiekste. Foto: Edgars Smislovs

Zebiekste, viens no trim Latvijā sastopamajiem zīdītājiem, kura kažoks ziemā kļūst balts, nosaukts par 2022.gada dzīvnieku.

Latvijas Nacionālais dabas muzejs, kas kopš 2000.gada izvēlas gada dzīvnieku, zebieksti raksturo kā veiklu mednieci ar asiem zobiem. Līdz 20 centimetru garā un 100 gramu smagā dzīvnieciņa pētniecībā joprojām ir daudz nezināmā.

Zebiekstes ir aktīvas visu gadu. Specializējušās sīko grauzēju un kukaiņēdāju medībās, zebiekstes var sekot medījumam to pazemes alās. Šie dzīvnieki medī, slēpjoties augājā, ziemā – zem sniega. Zebiekstes spēj nomedīt par sevi trīs līdz četras reizes lielāku dzīvnieku, medījumu parasti nonāvējot ar kodienu pakausī. Ja tiek nomedīts vairāk, nekā var apēst, mazais, bet aktīvais mednieks veido barības krājumus.

Visbiežāk zebiekstes sastopamas mežos, lauksaimniecības zemēs, upju piekrastēs, kā arī cilvēku apdzīvotās vietās, stāsta Dabas muzejs. Atpūtai tās neizmanto pastāvīgu midzeni, bet gadījuma rakstura slēptuves: peļu alas, zaru kaudzes, tukšumus starp koku sak­nēm u. tml. Zebiekstes dzīves un medību teritorija ir trīs līdz četri hektāri.

Ārpus vairošanās perioda tās dzīvo pa vienai, riests parasti notiek pavasarī un vasaras sākumā. Pēc aptuveni mēnesi ilgas grūsnības zebiekstei piedzimst četri līdz septiņi mazuļi.

Zebiekstes klātbūtni dabā var konstatēt pēc pēdu nospiedumiem, kas visbiežāk novērojami sniegā. Pašu dzīvnieku dabā ieraudzīt ir liela veiksme. Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš skaidroja, ka zebiekstes Latvijā ir gandrīz visur, bet novērot izdodas reti. Vislabāk to var pamanīt ziemā, kad nav sniega, jo tās kažoks šajā laikā ir spoži balts. Sniegā, ja atrod alas un pēdas, kur zvērs bijis virspusē, var mēģināt gaidīt. Zebiekste ir ļoti aktīva, un pastāv liela varbūtība, ka nesen apmeklētā vietā tā parādās atkal.

Zebiekstes tuvākais radinieks ir augumā nedaudz lielākais sermulis. Atšķirībā no zebiekstes sermulim astes gals vienmēr ir tumšs, arī ziemā, kad tāpat kā zebiekstei tā kažoks kļūst balts.
Zebieksti no 19.janvāra varēs aplūkot gada dzīvnieka stendā Dabas muzejā, kā arī jaunajā Latvijas zīdītāju ekspozīcijā, kas tiks atklāta pavasarī. Tāpat iedzīvotāji tiek aicināti reģistrēt zebiekstu novērojumus vietnē “www.dabasdati.lv” un iekļaut gada dzīvnieku izglītojošos pasākumos un citās norisēs.

Dabas muzeja speciālisti gada dzīvnieku izvirza janvāra sākumā, sadarbojoties ar Latvijas Valsts mežzinātnes institūtu “Silava”, Dabas aizsardzības pārvaldi, Pasaules Dabas Fondu, citām valsts institūcijām un biedrībām.