Ziņas

Sabiedrība

Pansionātu klienti bauda vasaru

EKSKURSIJĀ PIE EKSOTISKAJIEM DZĪVNIEKIEM. Cēsu pilsētas pansionāta klienti izbaudīja ekskursiju uz    zoo “Rakši”, kur dzīvniekus varēja ne tikai apskatīt, bet arī pabarot.Foto: Sintija Cērpiņa

Ilgstošās sociālās aprūpes iestādēs klienti bauda vasaru, rušinoties dobēs, dodoties pastaigās un braucot ekskursijās.

Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle pastāsta, ka pansionāta iemītnieki bijuši ekskursijā uz jūru,    pabūts pie Ungura ezera, bet pavisam nesen, pateicoties biedrībai “Youth for city – city for youth” un viņu sagatavotajam projektam, pansionāta klientiem bija iespēja aizbraukt ekskursijā uz “Rakšiem”, klātienē vērojot kamieļus, lamas un citus eksotiskus dzīvniekus. “Paldies biedrības brīvprātīgajām Anetei un Emīlijai, kā arī Jurim Kornetam. Brīvprātīgie iesaistījās, lai pavadītu ekskursijā gan cilvēkus, kuri paši staigā, gan tos, kuri pārvietojas ratiņkrēslā. Laiks bija ļoti labs, varējām izbaudīt visu zoodārza teritoriju, bija iespēja dzīvniekus pabarot, kas vienmēr ir interesanti,”    saka G.I.Paegle. Direktore atzīst, ka klienti labprāt dodas ekskursijās, nomainot ierasto vidi.

Nodibinājuma “Raunas evaņģēliski luteriskās draudzes diakonijas centra “Sociālās aprūpes un rehabilitācijas centra “Pansija Rauna”” vadītāja Iveta Līviņa teic, lai gan liela daļa centra klientu ir guļoši, tie, kas var staigāt, ļoti labprāt pastaigājas pa Raunu: “Rauna ir izstaigāta krustu šķērsu. Šovasar pabūts arī Cēsīs, izstaigāts gan Maija un Pils parks, gan Rožu laukums, apskatīta baznīca. Tāpat, vasaru baudot, plānots aizbraukt arī uz jūru vai ezeru. Klienti labprāt izmanto iespēju apciemot radiniekus.”

SIA rehabilitācijas centra “Līgatne” “Senioru mājas” sociālā rehabilitētāja Inita Mazīte atzīst, ka uz tālākām vietām vēl nav pagūts aizbraukt. Pavasarī bija vēlēšanās aizbraukt uz Rakšiem, bet tad to nedrīkstēja,    tomēr iecere aizbraukt uz kādu no vietām, kur var aplūkot dažādus dzīvniekus, nav atmesta: “Iepriekš esam bijuši arī citviet, klientiem ļoti patika peoniju dārza apmeklējums pie Ieriķiem, kur ir ap simts peoniju šķirņu. Paņēmām līdzi arī uzkodas, sarīkojām pikniku pie dabas. Esam organizējuši arī ekskursijas, kurās īpaši nav nepieciešams izkāpt no autobusa, jo daudziem grūti pastaigāt – tāda ekskursija bija uz Siguldu, Straupi un atpakaļ caur Cēsīm. Rēķināmies, ka ekskursijas nevar būt pārāk garas, jo klienti ilgākā ceļā nogurst.”

Senioru mājā ik mēnesi    svin jubilejas, nesen viesojās muzikanti. Inita Mazīte izcēla Līgo svētku koncertu, kas īpaši paredzēts visiem sociālās aprūpes un rehabilitācijas klientiem un kuram sveicienu sagatavoja arī paši Senioru mājas iemītnieki. Viņa pastāstīja, ka klienti    vasarā labprāt uzturas pagalmā, pavasarī iestādītas puķītes, arī šobrīd, kas var un kam patīk, rušinās dobēs: “Cilvēki labprāt bauda silto, saulaino laiku. Uz rudens pusi kopā darbosimies, gatavojot kādus konservus ziemai, labprāt kopīgi cepam    kūciņas.”

Tomēr sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādēs seko līdzi arī “Covid-19” saslimstībai valstī un novadā, jo, kā zināms, tieši pansionātos pandēmijas laikā bija jāievēro ļoti stingri ierobežojumi, lai pasargātu klientus no inficēšanās.    Palielinoties saslimšanas rādītājiem, Cēsu pilsētas pansionātā atkal noteikti vairāki ierobežojumi. No 18. jūlija apmeklētāji ar klientiem var tikties tikai ārpus pansionāta telpām, apmeklētājam iepriekš jāpiesakās. Nodot senioriem sūtījumus joprojām iespējams bez ierobežojumiem, tikai tie jānodod pansionāta darbiniekiem, kuri sūtījumu piereģistrē un tālāk nogādā klientam. Arī tiem klientiem, kuri izbrauc ārpus pansionāta, izbraukums iepriekš jāsaskaņo ar pansionāta vadītāju.