Ziņas

Sabiedrība

Pansionātu izvēle atvieglojumu ieviešanā ir atšķirīga

Ārā. Lai gan Cēsu pansionātā “Cīrulīši” nesteidz ar atvieglojumu ieviešanu, iemītnieki, neskatoties uz laikapstākļiem, labprāt iznāk pasēdēt pie iestādes ieejas.Foto: Iveta Rozentāle

Līdz ar pakāpenisku ierobežojumu mazināšanu vakcinētajiem pret “Covid-19” rosināti arī pasākumi ierobežojumu mazināšanai ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās, taču iestāžu vadītājiem jāuzņemas atbildība, lai nenotiktu infekcijas slimības uzliesmojums ar lielu saslimušo skaitu.

Šodien vēl iestāžu vadītājiem notiks saruna ar Labklājības ministriju, lai pārrunātu jauninājumus.

Uzrunājot vairākas sociālās aprūpes iestādes, kas darbojas vēsturiskajā Cēsu rajonā, “Druva” noskaidroja, ka vadītāji ir gandarīti par rosinātajiem atvieglojumiem, daļa pagaidām uz tiem skatās piesardzīgi, citi jau īsteno atvieglojumus dzīvē.

Lai gan Cēsu pansionātā “Cīrulīši” nesteidz ar kovida pandēmijas dēļ noteikto ierobežojumu mazināšanu, iemītnieki labprāt pasēž ārpusē pie iestādes ieejas, izbauda pansionāta skaisti iekoptā dārza burvību un gaida, kad būs vairāk siltu dienu. “Druvai” visi atzīst, ka daudz par maz šopavasar bijis siltu dienu, kad patīkami laiku pavadīt ārā, viss vēlu sācis ziedēt. Bet pļavā jau lasītas pienenes, no kurām iemītnieki gatavo kārumus ziemai, daļa labprāt pavada laiku iestādes dārzā.

Klienti arī vērtē, lai gan pansionāts nevar aizstāt mājas, tomēr priecē, ka pret katru ir laba attieksme, darbinieki ir ļoti uzmanīgi un vērīgi. Bet Gunārs Klūga, kurš savā dzīvē izveidojis lielu pastmarku kolekciju, daudz ceļojis, piesēst pie ieejas iznāk ar jaunāko “Druvas” numuru. Viņš teic: “Mums katram stāvam ir avīzīte, šodien es pirmais tiku to izlasīt, cītīgi sekoju jaunumiem, labprāt gribētu, ka rakstītu ne tikai par kritiskām lietām, bet arī to, kā tās atrisinātas, kāds ir iegūtais pozitīvais rezultāts. Man ļoti patīk Sallijas Benfeldes raksti, viņa varētu rakstīt vairāk.”

Runājot par iespējamiem atvieglojumiem, Cēsu pansionāta “Cīrulīši” direktore Inga Gunta Paegle teic: “Vadlīnijās uzsvērts, ka par atvieglojumu ieviešanu atbildīgs ir katras iestādes direktors, tāpēc arī amatpersona, ņemot vērā situāciju, lemj par ierobežojumu saglabāšanu vai mazināšanu. Lai gan esam saņēmuši arī vakcīnas otro devu, ņemot vērā situāciju valstī, kad saslimstība joprojām ir augsta, nekādus atvieglojumus vēl neieviesīsim. Ja esam tik ilgi nosargājuši, tad gribam savus klientus nosargāt arī turpmāk. Līdz ar to, visticamāk, vismaz līdz maija beigām mūsu iestādē jauni atvieglojumi netiks ieviesti.”

Arī biedrības “Labāka rītdiena” vadītāja Evija Jēkabsone, kas apsaimnieko sociālās aprūpes iestādes “Mārsnēni” un “Sērmūkši”, teic: “Pagaidām vēl esam diezgan piesardzīgi un atvieglojumus neesam ieviesuši, jo pie mums vēl notiek potēšanās, jūnija sākumā gaidām otrās devas. Līdz ar to par atvieglojumiem varam domāt ap jūnija vidu. Tad jāiekārto tikšanās vietas, kurās tāpat jāievēro distance un citi drošības pasākumi. Jāņem vērā, ka lai arī ne daudzi, tomēr daļa klientu atteicās vakcinēties, bet skaidrs, ka viņi arī vēlēsies satikt radiniekus, šis jautājums vēl paliek atklāts.”

Gatartas pansionāta direktors Aivars Damroze ir gandarīts, ka lielākā daļa darbinieku, ap 90%, ir vakcinējušies, arī klienti 70-80% apmērā saņēmuši poti pret “Covi-19” , tad līdz ar rosinātajiem atvieglojumiem pansionāta ikdienas darbā tos plānots ieviest: “Darbinieku un klientu ikdienu pavisam noteikti likumā atļautajos rāmjos atbrīvosim no kovida važām, nemocīsim sevi un centīsimies baudīt dzīvi, cik vien iespējams. Tuvinieku apmeklējumus ārpus telpām, pagalmā, iepriekš cilvēkiem piesakoties, jau praktizējam, tā būs arī turpmāk.”

Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra ilgstošas sociālās aprūpes centra „Vecpiebalga”, kas atrodas Greiveros, direktore Ilze Bukovska pēc plašās kovida saslimšanas pavasara sākumā atzīst: “Esam atgriezušies iepriekšējā dzīvē, visi esam izveseļojusies. Neizsakāms paldies darbiniekiem par nesavtīgo darbu tajā fiziski un emocionāli īpaši grūtajā laikā, tieši pateicoties viņiem, varam atgriezties ierastajā ritmā un atkal dzīvot labi. Esam arī paguvuši otro reizi savakcinēties. Sākotnēji bija domāts, ka tik ātri nevarēsim, bet tas notika tikai piecas dienas vēlāk, nekā sākotnēji plānoja.

Esam priecīgi par saņemtajiem Labklājības ministrijas aktualizētajiem ieteikumiem, kuri paredz atvieglojumus šo ierobežojumu piemērošanai. Tas ir progress. Atvieglojumi paredz iespēju organizēt kopīgus pasākumus, pārgājienus, izbraukumus, atļaut klientiem tikties ar tuviniekiem vai doties atvaļinājumā pie viņiem, tātad ciemoties. Un ļoti svarīgi, ka klients drīkst apmeklēt veikalu, pastu, banku vai citu nepieciešamu iestādi. Tās ir ļoti labas ziņas, jo uzlabo klientu dzīves kvalitāti un brīvību. Mūsu klientiem primārā lieta ir veikals, jo pa šo laiku sakrājušās dažādas vajadzības, daudziem nepieciešams doties uz banku, un, protams, tikšanās ar tuviniekiem.”

Tāpat vadlīnijās noteikts, ka institūcijas vadītājs izvērtē situāciju iestādē un nosaka pasākumus ierobežojumu mazināšanai, pie kuriem iespējamie atvieglojumi ir arī ēdienreizēs atļaut ēdamzālē atrasties vienas kolektīvās mājsaimniecības klientiem, bet ne vairāk kā četriem līdz pieciem pie galdiņa un citi. Ja iestādē ir augsti vakcinācijas rādītāji, uz nepieciešamo iestādi klients var doties bez darbinieka pavadības. Tāpat pie augstiem vakcinācijas rādītājiem iespējams atļaut vakcinēto klientu ciemošanos pie tuviniekiem, ja nesatiekas vairāk kā divas mājsaimniecības.