Ziņas

Sabiedrība

Pansionāta vietā – pansija

Rudenī te ir skaisti. Pansijas “Rauna” veidotāji - Evija Zurģe, Jānis Sīka, Sarmīte Salmane, Iveta Līviņa un Anita Lubūze – darījuši visu, lai te klienti justos kā mājās un būtu aprūpēti.Foto: Sarmīte Feldmane

Bijušajā Raunas mācītājmuižā valda darbīga gaisotne. Kaut te jau no pavasara nav pansionāta, tā bijušie darbinieki un Raunas ev.lut. draudzes locekļi strādā, lai 1.oktobrī, kad atzīmēs 70. gadadienu kopš kādreizējā mācītājmuižā darbojas pansionāts, te darbu sāktu pansija “Rauna”.

Lai arī daudzi tam neticēja un aizvien kāds nesaprot, kā tas iespējams, izdarīts viss nepieciešamais, lai pansijā varētu sniegt sociālos pakalpojumus, atlikuši darbi, kas līdz atvēršanas dienai tiks pabeigti. Otrdien kopā sanāca jaunās pansijas vadība, draudzes vadība un 14 bijušā pansionāta darbinieki. Pansijas direktore Iveta Līviņa uzsvēra, ka darāmā vēl ir daudz. Sapulce nebija atkalsatikšanās kopš pavasara, kad likvidēja sociālās aprūpes centru “Raunu, jo vasaras gaitā bijušie kolēģi iesaistījušies, lai izveidotos pansija “Rauna”.

“Kā būs, kad sāksim strādāt, – uz šo jautājumu atbildēt nevaram. Šobrīd jābūt skaidram, kurš grib strādāt jaunajā pansijā. Skaidrs, ka sākums būs grūts un uzreiz visiem darba nebūs. Katram sākumā būs jādara vairāk, nekā kādreiz bija noteikts amata aprakstā, ar to jārēķinās. Būtiski ir atvērt pansiju, lai varam sākt strādāt, ceram, ka oktobrī ieiesim ritmā,” sacīja Iveta Līviņa un pastāstīja, ka par pansiju ir liela interese gan pašvaldībās, gan par iespējām vēlas uzzināt ģimenes. “Pakalpojums ir vajadzīgs, par to esam pārliecināti, to apliecina ikviens, kurš interesējas,” uzsvēra pansijas vadītāja.

Patlaban pirmajiem klientiem tiek kārtoti dokumenti. Tas nebūt nenotiek ātri. Pansija “Rauna” ir ilgstošas un īslaicīgas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcija, kas sniedz aprūpes pakalpojumus pilngadīgām un pensijas vecumu sasniegušām personām.

“Nedrīkstam gaidīt, lai būtu desmit klienti, un tad vērt vaļā pansiju. Cilvēkiem pakalpojumu vajag šodien. Sākumā darbs būs tikai dažiem darbiniekiem, cik tā būs vēlāk, tas atkarīgs no klientu daudzuma,” stāstīja draudzes priekšnieks Jānis Sīka, vairākkārt sakot, ka iestādes vadībai svarīgi zināt, kuri gatavi strādāt uzreiz, kuri pievienoties kolektīvam vēlāk, kādi speciālisti jāmeklē. Aprēķināts, ja pansijā pirmajās dienās ir pieci klienti, tad darbs ir sešiem darbiniekiem. Draudzes pārstāve un nodibinājuma “Raunas evaņģēliski luteriskās draudzes diakonijas centrs” valdes locekle Anita Lubūze atgādināja, ka pansiju kā iestādi veido nodibinājums, kas ir labdarības iestāde, un pansija ir tās projekts. “Tie, kuri strādā, lai atvērtu pansiju, algas nesaņem. Lai kaut kas būtu, ir jāziedojas, jāieliek no sevis. Tāda ir reālā situācija. Daudzi to saprotam,” uzsvēra Anita Lubūze. Labs piemērs kopādarīšanai bija kartupeļu talka. Sanāca bijušie darbinieki, viņu ģimenes un ātri vien piepildīja pagrabu. Tikpat čaklā pulkā jādara citi darbi.

“Pagrabs ir pilns, būtu tikai ēdāji,” nosaka bijusī pansionāta darbiniece Ilga Kalniņa un piebilst, ka sagādāti arī nepieciešamie dārzeņi, novākts daudz pupiņu. “Ēdamtelpā galdi skaisti saklāti, var sēsties klāt kaut tūlīt,” saka Ilga Kalniņa.

Pansijas “Rauna” plašajā teritorijā jūtams rudens. Jānis Sīka pastāsta, ka vecās flīzes uz celiņiem tiek nomainītas ar bruģi, vēl jānogreiderē iebraucamais ceļš, jāpaveic rudens darbi plašajā teritorijā. “Kā viss bija nodzīvots, to varēja redzēt, kad viss tika aizvests. Protams, daudz kas atkarīgs no iestādes vadības, attieksmes pret vietu, kurā strādā,” domās dalās Anita Lubūze, atgādinot, ka pansijā liela uzmanība tiks veltīta arī tās apkārtnei.
“Prieks redzēt pagalmā grants kaudzes, tās arī liecina, ka viss notiek. Tikai kopā varam visu padarīt, noderētu arī raunēniešu atbalsts,” uzsver pansijas vadītāja.

Jānis Sīka rāda tukšo stārķu ligzdu uz veļas mājas jumta. Šovasar ligzdā bērnu nav bijis, jo pavasarī ieilguši trīs stārķu kašķi. Rudenī tos ceļā pavadīja vien daži rosīgi cilvēki. Pavasarī putnus mājās sagaidīs pansijas “Rauna” saime.

Nodibinājuma locekles un pansijas vadītāja pastāsta, ka Jānim Sīkam jau galvā nākamais projekts. Viņam skaidrs, ka veļas mājā būs vienvietīgās istabas. “Mums ministrija solīja, ka ES finansējuma saņemšanā pansijai “Rauna” būs priekšroka. Jācer, ka neaizmirsīs, noteikti atgādināsim,” tā Raunas ev.lut.draudzes priekšnieks Jānis Sīka.
No maija Labklājības ministrija slēdza sociālās aprūpes centra “Vidzeme” Raunas filiāli, klienti tika pārvietoti uz citiem centriem, daudzi darbinieki palika bez darba. Mācītājmuižas ēkas, kur atradās aprūpes centrs, pieder Raunas luterāņu draudzei. Tās nodibinājums ar pašvaldības atbalstu veido jaunu institūciju – pansiju “Rauna”.