Ziņas

Sabiedrība

Palīdzību Ukrainai vajadzēs ilgi

Cēsu novada pašvaldība apzinājusi, ka varēs piedāvāt mājvietu apmēram 500 bēgļiem no Ukrainas.

Novada domes priekšsēdētāja vietnieks Atis Egliņš – Eglītis saka: “Pašvaldības mītnes vietās ilgtermiņā varam izmitināt aptuveni 300 cilvēkus. Te nerunājam par to, ka varētu izmitināt cilvēkus sporta zālēs un līdzīgās vietās, bet par pienācīgām mājvietām ar gultām, dušu, citu nepieciešamo. Privātpersonas mums ziņojušas par aptuveni 200 cilvēkiem, ko varētu izmitināt, taču arī privātais sektors, neinformējot pašvaldību, palīdz, īpaši tie, kuriem Ukrainā dzīvo radi, cilvēki ir gatavi uzņemt viņus. Ir informācija, ka Cēsīs no Ukrainas ieradušies jau vairāki tādi cilvēki.

Ukrainā notiekošais karš dienu no dienas atstāj arvien postošākas sekas, un visa pasaule gatava palīdzēt Ukrainai. Arī Latvijā lielākais vairums dzīvojošo gatavi sniegt palīdzīgu roku ziedojot, uzņemot bēgļus.

Pašvaldībā izveidots vienotais palīdzības tālrunis bēgļu jautājumos 26 122 098, kas darbojas diennakts režīmā, un tur var noskaidrot interesējošo informāciju.

Stāstot par humānās palīdzības iespējām, A. Egliņš – Eglītis skaidro, ka šajā jomā koordinēšana notiek starpvalstu līmenī un iedzīvotājiem tiks ziņots, kas nepieciešams, cik daudz un kā notiks piegāde: “Ir dažādas privātās iniciatīvas, bet jāsaprot, ka katram uz savu galvu nevajadzētu steigties uz Ukrainu, lai vestu kādu palīdzību. Jāsaprot, ka tas var radīt problēmas, noslogojot ceļus, gan, iespējams, aizkavējot šobrīd Ukrainai daudz svarīgāko militāro palīdzību. Tāpēc ar humāno palīdzību aicinām nedaudz nogaidīt, jo ir pilnīgi skaidrs, ka palīdzība kara postītajai valstij būs vajadzīga ilgu laiku un ikviens savu atbalstu savu iespēju robežās varēs sniegt. Palīdzēt vajag, apzināt savas iespējas palīdzēt arī vajag, un ir pilnīgi skaidrs, ka palīdzība būs ļoti nepieciešama.”

Lai sniegtu vienotu palīdzību Ukrainai un Ukrainas bēgļiem, sākusi darboties nevalstiskā sektora izveidota tīmekļvietne www.ukraine-latvia.com. Šajā platformā    aicināts reģistrēties ikviens, kurš vēlas sniegt jebkāda veida palīdzību Ukrainai un tās iedzīvotājiem, aizpildot anketu. Saņemtie piedāvājumi tiks apkopoti, lai kopā ar citām nevalstiskajām organizācijām un partneriem koordinētu palīdzības sniegšanu, lai tā būtu operatīva un atbalstu saņemtu visi, kam tas nepieciešams.

Šajā tīmekļvietnē atbalsta saņemšanai ir aicināti reģistrēties arī Ukrainas iedzīvotāji, kuri ierodas Latvijā, bēgot no Krievijas izraisītā kara Ukrainā. Vietnē pieejama informācija par ieceļošanu, uzturēšanos, apmešanos un darba iespējām Latvijā.

Lai cik tas varbūt liktos neticami, bet jābūt gataviem, ka būs cilvēki, kuri šo situāciju centīsies izmantot ļaunprātīgi. Iespējams, internetā parādīsies aicinājumi ziedot uz kādu kontu, lai it kā palīdzētu Ukrainai. Pirms to darīt, vajadzētu rūpīgi noskaidrot, kas ir konta turētājs. Ja cilvēki vēlas ziedot, vispareizāk izmantot ziedot.lv, kur atvērts īpašs konts “Ukrainas cilvēkiem”, un vakar pusdienlaikā tur bija saziedoti jau gandrīz 4,5 miljoni eiro. Tāpat nevajadzētu uzticēties, ja kāds uz ielas nāk klāt un aicina ziedot vai staigā pa mājām un dzīvokļiem, prasot palīdzību. Ja kāds zvana pie jūsu durvīm, saka, ka ir Ukrainas bēglis, lūdz ielaist, vajadzētu zvanīt uz pašvaldības vienoto numuru, kur izstāstīs, kā rīkoties tālāk.