Ziņas

Sabiedrība

Pakomāti kļūst arvien populārāki

Sūtījums saņemts. Cēsniece Sigeta Briede saņēmusi kārtējo sūtījumu caur pakomātu no kāda mājražotāja, preces tūlīt nonāks viņas veikaliņā.Foto: Indars Krieviņš

Dažādu sūtījumu nogādāšanai iedzīvotāji arvien vairāk izmanto pakomātu sniegtās iespējas. Cēsīs cilvēkiem vislabāk zināmais ir “Omniva” pakomāts pie lielveikala “Maxima” Valmieras ielā. Tur gandrīz nemitīgi kāds pienāk, lai saņemtu vai nosūtītu paciņu. Dažkārt pat veidojas nelielas rindas.

Uzņēmuma pārstāve Ilze Žūka vēsta, ka minētā pakomāta darbība liecina – tas ir viens no pieprasītākajiem reģionos. Gada vidējais pieaugums paku saņemšanai – 25 procenti, nosūtīšanai – 33 procenti.
Pakomāts tika uzstādīts 2012. gada nogalē, bet, ņemot vērā lielo pakalpojuma pieprasījumu, šajā laikā jau piedzīvojis divas paplašināšanas.

“Ja 2017. gadā, izmatojot šo pakomātu, mēnesī vidēji tika nosūtītas 648 paciņas, tad šī gada pirmā pusgada dati liecina, ka nosūtītas tiek vidēji jau 960 paciņas. Savukārt saņemtas vidēji mēnesī 2017. gadā tika 1869 paciņas, šogad jau 2502. Popu­lārākais nosūtīto un saņemto sūtījumu izmērs ir bijis S, proti, vismazākais. Tie veido apmēram 60 procentus,” skaidro I. Žūka.
“Druvas” aptaujātie pakomāta lietotāji atzina, ka ir ļoti apmierināti ar šo iespēju. Sigeta Briede, kura savā veikaliņā tirgo mājražotāju preces, norāda, ka pakomāta pakalpojumus izmanto gandrīz katru dienu, lai saņemtu mājražotāju sūtītījumus: “Šis ir ļoti izdevīgs veids, kā piesaistīt mājražotājus no visas Latvijas, kuri šādi var mums nogādāt savu produkciju. Tāda iespēja ir interesanta gan viņiem, jo ir vēl viena vieta, kur preci realizēt, gan pircējiem, jo varam nodrošināt ļoti plašu piedāvājumu. Šāda sūtīšana ir arī finansiāli izdevīga, jo vest preces pašiem vai mums braukt pakaļ nelielam preču daudzumam būtu ļoti neizdevīgi.”

Vairāki cēsnieki uzsvēra priekšrocību, ka pakomāts atrodas ārpus telpām un ir pieejams visu diennakti. “Man darba grafiks tāds, ka uz darbu dodos samērā agri, atgriežos vēlu, kad pasts vairs nestrādā, bet šādi, pirms braukšanas vai atgriežoties, varu saņemt pasūtīto preci. Patiesībā šis pakalpojums cilvēkus izlutina, jo preces saņemam jau nākamajā dienā, bet pie ērtībām pierod, “ teica Uldis Arājs.

“Šis ir labs veids, kā ietaupīt uz grāmatām,” smejot teica cēsniece Anda. “Man ir draugi visā Lat­vijā, tā mēs viens otram sūtām grāmatas. Kāds nopērk, izlasa, tad nosūta nākamajam, un ķēdīte turpinās. Tas tomēr lētāk, nekā katram pirkt savu. Šis ir ērts veids, kā nosūtīt vai saņemt preci, ja nopērc kaut ko kādā Facebook lapā, kur cilvēki pērk un pārdod dažādas pašiem vairs nevajadzīgas lietas. Protams, ne visur ir pakomāti, bet pārsvarā izmantoju tikai šos pakalpojumus.”
Martā, analizējot tirgus situāciju, “Omniva” veica pētījumu Latvijā. Gandrīz 80 procenti aptaujāto apliecinājuši, ka pusgada laikā vismaz reizi veikuši pirkumus internetā. Turklāt gandrīz vienlīdz aktīvi iepirkušies gan Rīgā dzīvojošie, gan lauku iedzīvotāji – attiecīgi 81 un 79 procenti. Aptaujājot dažādas vecuma grupas, secināts, ka vecumā no 18 līdz 59 gadiem pircēji izmanto e-komercijas priekšrocības vienlīdz aktīvi, turklāt aktīvāk iepērkas tieši vīrieši. Tieši tas arī liekot paplašināt pakomātu tīklu.

“Omniva” vadītāja Beāte Krau­ze skaidro, ka pēc jauno pakomātu uzstādīšanas pilsētā vai ciemā palielinās ekonomiskā aktivitāte- mājražotāji var nosūtīt savus ražojumus uz citām pilsētām, turklāt ne tikai Latvijā, bet visā Baltijā: “Iedzīvotāji ir sasniedzamāki, viņiem pieejamāki pakalpojumi, kuru saņemšana iepriekš bijusi sarežģītāka, jo bijis jāmēro ceļš līdz pilsētām. Izvēloties uzstādīšanas vietu, priekšroka vienmēr tiek dota iespējai pakomātus izvietot ārpusē pie pilsētu vai ciemu veikaliem, lai sūtītāji vai saņēmēji tos viegli var izmantot ikdienas gaitās un tie būtu pieejami 24 h diennaktī. Šāda lokācija izvēlēta arī Cēsu un Vecpiebalgas pakomātiem.”

Šobrīd “Omniva” Latvijas iedzīvotājiem nodrošina 116 pakomātu pieejamību 57 apdzīvotās vietās Latvijā, taču šī gada otrajā pusē plāno uzstādīt vēl 45 jaunus pakomātus dažādās Latvijas pilsētās. Janvārī pakomāts uzstādīts Vecpiebalgā, vidēji mēnesī šobrīd tiek nosūtīti 47 sūtījumi, bet saņemti 153 sūtījumi.

Cēsīs ir arī “DPD” pakomāti, viens jau ilgu laiku darbojas veikalā “Mego”, otrs, mazāks, uzstādīts pie “Maxima” blakus “Omniva” pakomātam.