Ziņas

Sabiedrība

Pagasta centru “glābj” veikals

Klusi un mierīgi. Piektdienas pēcpusdiena Taurenes pagastā rit bez lielas steigas. Dzīvība jūtama vien pie vienīgā vietējā veikala.Foto: Liene Lote Grizāne

Ir darbadienas pēcpusdiena. Pulkstenis rāda 16, kad “Druva” ierodas Taurenes pagasta centrā.

Pēdējos gados Taurenes centrs nedaudz mainījies. No pagasta pārvaldes ēkas “Nēķins” vairāk uz centru pārcēlusies bibliotēka, sociālais dienests, kā arī renovētajā ēkā “Rudiņi”, kas kādreiz bija veikals, mājas radusi Neatliekamās medicīniskās palīdzības

dienesta dežūrdaļa un jauniešu centrs. Tiesa gan, ne visas pārmaiņas bijušas uz labu. Turpat iepretim jau kopš neatminamiem laikiem bija ierasts redzēt veikalu “Dadzis”, kuru vietējie mēdza saukt par Strēlnieka veikalu. Nu jau kāds laiks, kopš tas ir slēgts.

Stāvot turpat netālu, pie ziņojumu dēļa, jāsecina, ka tas aktuāls daudziem vietējiem. Tur atrodas gan afišas par gaidāmajiem pasākumiem pagastā un apkārtnē, gan sludinājumi par pirkšanu un pārdošanu, kā arī cita vietējiem ļaudīm noderīga informācija. Izskatās, ka šī ir vieta, kur daudzi piestāj, lai uzzinātu aktuālu informāciju.

Pamazām sāk krēslot, rosība šeit manāma, pateicoties diezgan aktīvajai sabiedriskā transporta satiksmei uz Vecpiebalgas un tālāk uz Madonas pusi. Desmit minūšu laikā autobusa pieturās pagasta centrā piestāj divi satiksmes autobusi. No autobusa, kas ierodas no Cēsu puses, izkāpj paprāvs pulciņš vietējo. Kāda taureniete, kura bija gatava atbildēt uz dažiem jautājumiem, pastāsta, ka darbu atradusi Cēsīs un katru dienu nākas mērot šo ceļu turp un atpakaļ. Sieviete atzīst, ka viņa nav vienīgā, kas dzīvo Taurenē, bet strādā Cēsīs vai Priekuļos.

Atbraucēju vidū ir arī jaunieši, kuri stāsta, ka atgriežas mājās no mācībām – Priekuļu tehnikumā, Cēsu Profesionālajā vidusskolā un citām izglītības iestādēm Cēsu novadā un citur. Autobuss aizbrauc, cilvēki izklīst, un viss paliek kluss un mierīgs.

Taureniete Vineta Ģēģere “Druvai” atklāj, ka vietējie pagasta centrā īpaši aktīvi pulcējas piektdienas rītos un pusdienlaikā, kad turpat centrālajā laukumiņā pie bibliotēkas ierodas gaļas, kāpostu un apģērbu tirgotāji. Tad sanāk gan pensionāri, gan uz vietas strādājošie.

“Mums pagastā ir tikai viens veikals, tādēļ vietējie novērtē, ja atbrauc tirgot gaļas izstrādājumus vai ko citu. Tāpat esam runājuši, ka pagastā pietrūkst kafejnīcas, kur aiziet izdzert kafiju, kādreiz paēst ārpus mājas. Noteikti taurenieši vēlētos, lai ar pašvaldības lielāku paskubināšanu tiktu sakārtotas tukšās centra ēkas. Izveidojusies situācija, ka jaunajiem uzņēmējiem grūti pagastā ienākt, jo trūkst telpu, kuras iznomāt. Savukārt tās dažas ēkas, kas stāv tukšas, pieder privātajiem, bet viņi pagaidām neko ar tām nedara,” saka vietējā. Viņa, protams, neslēpj, ka, gadiem ejot, rosība pagastā samazinājusies. Jaunieši pēc izglītības iegūšanas pārceļas uz pilsētām un neatgriežas.

“Druva” dodas meklēt, kur šajā krēslainajā laikā pagastā manāma lielāka rosība, un nonāk pie veikala “Elvi”. Var teikt, ka šis veikals glābj pagasta centru no tukšuma un pārlieku liela miera sajūtas. Ik pēc dažām minūtēm kāda automašīna piestāj pie veikala. Cilvēki dodas iepirkties, izmanto pie veikala izvietoto bankomātu, kā arī pastkastīti. Interesanti, ka “Elvi” veikalā, kur cenas nebūt nav tās zemākās, iepērkas arī Dzērbenes pagasta ļaudis. Kāds atklāja, ka šo braucienu uz Taureni apvienojis ar naudas izņemšanu no bankomāta. Citam esot tuvāks Taurenes veikals, nekā došanās uz Dzērbenes pagasta centru, kur arī atrodas veikali. Vietējie dalījās pārdomās, ka labprāt gribētu, lai Taurenē būtu vēl kāds veikals, kas veicinātu veselīgu konkurenci un cenu samazināšanos atsevišķām precēm.

45 minūtes paiet ātri. Vērojot nesteidzīgo dzīves ritmu, nākas piekrist, ka ikdiena laukos, īpaši darbadienas pievakarē, varētu būt rosīgāka. Pārdomas raisa arī tumšie logi daudzdzīvokļu mājās. Lai arī pulkstenis strauji tuvojas pieciem pēcpusdienā un mājās varētu atrasties bērni un pensionāri, tomēr nepamet sajūta, ka daudzi atrodas kaut kur citur.

Sarunās ar “Druvu” taurenieši atzina, ka pagastā trūkst darbavietu. Ja tās būtu, daudzi nedotos prom no pagasta. Pateicīgi novada pašvaldībai vietējie ir par to, ka līdz šim, neskatoties uz mazo skolēnu skaitu, ir saglabāta Taurenes pamatskola. Kā norādīja kāda māmiņa, ja slēgtu Taurenes pamatskolu, atslēga pie pussabrukušā Gaujas tilta būtu jāliek arī pašam pagastam.

Liene Lote Grizāne