Ziņas

Uzņēmējdarbība

Pagājušajā gadā Cēsīs vairākus uzņēmumus atvēruši reemigrējušie cēsnieki

Cēsu novads ir viena no tām pašvaldībām, kas ir pievērsusies reemigrācijas jautājumiem, tās pārstāvji bijuši vizītēs Anglijā un Īrijā. Kā intervijā aģentūrai LETA atklāja Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs ("Vienotība”), lai gan uzskata, ka varbūt tas nav tikai pašvaldības nopelns, bet vasaras laikā vairākus uzņēmumus ir atvēruši tie iedzīvotāji, kas ir atgriezušies Latvijā.

“Tajā brīdī, kad mēs reemigrācijas plānu uzsākām, mums pašiem nebija skaidrs, kā tas izskatīsies un izvērsīsies. Arī kad pirmo reizi aizbraucām uz Angliju, nebija pārliecības, ka viss izdosies. Rezultātā mēs esam ar šīm vizītēm apmierināti,” atzīst Rozenbergs.

Nav tā, ka šīs tikšanās apmeklē liels skaits emigrējušo Latvijas iedzīvotāju, taču no pašvaldības puses šādas tikšanās tiek definētas kā brīvprātīgas satikšanās, kuru mērķis nav kādā tabulā parādīt, cik daudz cilvēku tiek plānots atgūt.

“Mūsu mērķis ir nest ziņu, ko Cēsis dara, ko plāno darīt un kādā veidā, izveidot vai noturēt komunikācijas saiti ar pašvaldības cilvēkiem. Mērķis ir radīt to sajūtu, ka cilvēki, kas no Latvijas aizbraukuši strādāt un dzīvot, netiek sodīti un ka par viņiem kāds ir atcerējies,” dara zināmu Cēsu novada domes priekšsēdētājs.

Tad, kad pašvaldība vadīja vīzīti Īrijā, bija cilvēki, kas jau konkrēti norādīja, kad viņi plāno atgriezties. Domes priekšsēdētājs cer, ka ar savu vizīti un vēsti tika nostiprināts emocionālais lādiņš šādu soli spert. Pašvaldība caur vairākiem kanāliem saņēmusi atsauksmes par vizītēm un noskaidrojusi, ka brīdī, kad cilvēki uzzinājuši par šādu vizīti, uztvēruši to ar skepsi, taču pēc vizītes atzinuši, ka sanākusi patīkama saruna.

“Vizītes laikā mēs izstāstījām, ko esam paveikuši, jo ir arī cilvēki, kas Cēsīs diezgan ilgi nav bijuši. Mēs pastāstām par mūsu plāniem, biznesa iespējām, kā arī par pašvaldības pakalpojumiem vai atbalsta mehānismiem, kādā veidā pašvaldība var palīdzēt. Pamatā mēs iepazīstinām ar sevi, iedodam savus kontaktus ar domu, ka jebkurā brīdī iedzīvotāji var mums zvanīt,” atklāj Rozenbergs.

Pēc vizītes iedzīvotājiem ir kāds konkrēts cilvēks zināms, ar kuru nepieciešamības gadījumā var sadarboties, lai risinātu problēmas. Kā uzskata Cēsu novada domes priekšsēdētājs, pašvaldības priekšrocība ir tā, ka tā nav pārāk liela un var katru lietu izskatīt individuāli.

“Mums nav rokasgrāmatas, kā rīkoties ar emigrējušajiem cilvēkiem, nav arī stratēģijas, tā vienkārši ir proaktīva un atbildīga darbība. Pagājušajā vasarā vairāki desmiti emigrējošo iedzīvotāju izmantojuši pašvaldības dotos kontaktus, zvanījuši un jautājuši par sev svarīgām lietām. Neizslēdzam iespēju, ka būs vēl šāda veida vizītes,” uzskata domes priekšsēdētājs.

Savukārt šajā vasarā sadarbībā ar Kultūras un Ārlietu ministrijām tiks turpināta konference par reemigrācijas tēmām.

LETA