Ziņas

Sabiedrība

Ogu ievākums viduvējs

Raža sulīga. Līgatnes novadā no 6,6 hektāriem avenāju iegūtas četras tonnas ogu.Foto: Leta

Līgatnes novada SIA “Līgatnes ābele” agronome Gaida Grava teic, ka šogad ogu raža padevusies viduvēja.

Vasaras sākumā, kad visus lutināja saulīte, ar avenēm viss bijis vislabākajā kārtībā. Pagājušajā ziemā avenes tikai pavisam nedaudz apsala, toties karstuma dēļ agrāk izziedēja. Ogas bija tīras, sulīgas, smaržīgas. Kopumā no 6,6 hektāriem avenāju iegūtas četras tonnas ogu: “Šogad cilvēkiem piedāvājām pašlasīšanu un atsaucība bija liela. Lasījām arī pēc pieteikuma, taču, tuvojoties ražas beigām, visu izjauca lietavas. Lija burtiski katru dienu, cilvēki pieteicās, bet nebrauca.”

No četriem hektāriem jāņogu iegūtas 8,5 tonnas ogu. Tās jau nodotas pārstrādei un saldēšanai: “Jāņogas vācām ar kombainu, līdz ar to novākti visi krūmi. Kas attiecas uz upenēm, to šogad bija maz. Pagājušā gadā vecie upeņu krūmi tika apgriezti, kad atjaunojušies krūmi sāka ražot, ogas bija lielas un skaistas, bet laikapstākļu dēļ daudzas nobira, aizgāja postā, līdz ar to raža bija minimāla.”

Taujāta par cenu, G. Grava atsmej, ka to jau vienmēr varētu vēlēties lielāku. Darbiniece pauž, ka lauki nav apdrošināti, tāpēc kompensācijas par neiegūtām vai izpostītām ražām “Līgatnes ābelei” nepienākas.

Ogu vākšana beigusies, taču darbs dzen darbu. Plašajos ābeļdārzos sākusies ābolu ražas ievākšana. Līdztekus ābolu vākšanai tiek rakti arī agrie ‘Bellarosa’ šķirnes kartupeļi. “Desmit hektāri mūsu mazajai saimniecībai ir pietiekami daudz. Šogad kartupeļiem mitrums nācis par sliktu. Bojājas. Mitrākās vietās ir arī pa kādam sapuvušam bumbulim. Raža vērtējama kā viduvēja, bet grūti vēl spriest, visu izšķirs, kā tie glabāsies ziemā. Kartupeļu realizācijai esam noslēguši līgumus ar Līgatnes skolu, Cēsu internātpamatskolu, Līgatnes rehabilitācijas centru un ēdināšanas uzņēmumu Rīgā,” saka agronome.

SIA “Līgatnes ābele” ir integrētās audzēšanas saimniecība, un ogas, arī dārzeņi tiek migloti saprātīgi, rūpējoties par cilvēku veselību.