Ziņas

Sabiedrība

Nūjot, vingrot, izkustēties

Kopā. Cēsu Valsts ģimnāzijas stadionā uz vingrošanas nodarbībām treneres Ingas Bogdanovas vadībā pulcējas cēsnieki, kuri izslāpuši pēc šādām aktivitātēm.Foto: no albuma

Ierobežojumu mīkstināšana, ļaujot pulcēties līdz 25 cilvēkiem, devusi zaļo gaismu dažādām fiziskajām aktivitātēm. Iedzīvotāji atkal tiek aicināti līdzdarboties pašvaldību īstenotajos sabiedrības veselības uzlabošanas projektos, kam piešķirts Eiropas Savienības finansējums.

Uz vēl divām vingrošanas nodarbībām, ko vada Aiva Pa­randjuka, aicina Raunas pašvaldība. Projektu vadītāja Dace Gira stāsta, ka šīs ir nodarbības, ko neizdevās īstenot martā: “Februārī un martā bija paredzēts aizvadīt astoņas nodarbības, sešas paspējām, tagad divas atlikušās. Vin­grošanas nodarbības vienmēr bijušas apmeklētas, parasti aptuveni 30 dalībnieki, uz šīm divām gan nevarēs vairāk par 25, ieskaitot nodarbību vadītāju. Var jau būt, ka šajā laikā iedzīvotāju aktivitāte būs mazāka, taču ir obligāta pieteikšanās.”

Nodarbības notiek Raunas sporta hallē, kur divu metru distancēšanos viegli nodrošināt. D. Gira stāsta, ka būs sarūpēti dezinfekcijas līdzekļi, tiks gādāts, lai tiek ievērotas visas noteiktās drošības prasības. Ar šīm divām nodarbībām vingrošanas sezona būs noslēgusies, lai atsāktos rudenī. D. Gira stāsta: “Vingrošana nav vienīgās aktivitātes, ko īstenojam ar Eiropas fondu atbalstu. Ziemā bija jogas nodarbības, vienmēr bijušas arī dažādas vasaras aktivitātes, redzēs, ko šogad no tā varēsim īstenot. Eiropas fondu projekts paver dažādas iespējas, esam rīkojuši lekcijas par veselīgu uzturu, meistarklases, citas aktivitātes, ir tikai jāseko līdzi piedāvājumam, jāraksta pieteikumi,” atzīst D. Gira.

Eiropas finansējums veselības veicināšanas projektiem katru gadu tiek piesaistīts arī Cēsu novadā. Vakar atsākās nūjošanas nodarbības, ko sāka martā, tiesa, paspējot aizvadīt tikai vienu tikšanos. Tagad, kad ļauts pulcēties līdz 25 cilvēkiem, nodarbības atsākas, stāsta novada pašvaldības Attīstības un būvniecības pārvaldes projektu vadītāja Sanita Breikša. Uz vakardienas nodarbību vēl pieteikšanās netika izsludināta, jo iepriekš uz nūjošanas nodarbībām, kas bijušas arī citus gadus, dalībnieku skaits nav pārsniedzis 20. Redzot aktivitāti, iespējams, arī dalībai šai grupā būs jāpiesakās iepriekš.

S. Breikša stāsta, ka nūjošanas nodarbībām finansējums saņemts trīs gadu ciklam un plānots, ka tās notiks visa gada garumā, jo šai nodarbei gadalaiki netraucē. Ei­ropas Savienības atbalstītajā projektā ieplānotas arī citas aktivitātes. S. Breikša stāsta: “Piešķirts finansējums arī vingrošanas un jogas nodarbībām, kas notikušas jau iepriekšējos gadus, plānots, ka tās sāksies jūnijā. Pieredze rāda, ka vingrošana vienmēr bijusi ļoti pieprasīta. Vēl mums jāpaveic pēdējie sagatavošanās darbi, jātaisa iepirkums, lai piesaistītu treneri, jāsaliek grafiki, bet centīsimies visu paveikt, cik ātri iespējams.”

Ar Eiropas fondu atbalstu būs ne tikai vingrošana un joga, notiks arī skriešanas treniņi, kas arī iepriekš jau bijuši.
“Kad izsludināja ārkārtējo stāvokli, bija bažas, vai valdība šo Eiropas Savienības finansējumu nenoņems, pamatojot, ka ir citas šī laika prioritātes, tomēr viss ir saglabāts. Patiesībā jau veselības stiprināšana arī ir svarīga prioritāte, īpaši šajā laikā, kad cilvēkiem maz citu iespēju kopā darboties. Svarīgi, ka šajos projektos var pieteikties arī tie, kuri līdz šim nav neko tādu darījuši, bet tagad uzdrīkstas iet un izkustēties. Tie, kuri ir aktīvi, atradīs iespēju izkustēties jebkuros apstākļos, svarīgi iekustināt tos, kuri pasīvāki,” saka S. Breikša.

Kamēr vēl šis Eiropas projekts, kurš nodrošina bezmaksas nodarbības, Cēsīs nav sācies, aktīvākie meklē citas iespējas, kur izkustēties kopā ar domubiedriem. Pirmās nodarbības svaigā gaisā Cēsu Valsts ģimnāzijas stadionā aizvadītas treneres Ingas Bog­danovas vadībā. Viņa stāsta, ka tās parādījušas, cik cilvēki ļoti izsalkuši pēc fiziskajām aktivitātēm, interese bijusi liela, daudziem nācies atteikt: “Tas ir visgrūtākais, jo vingrot gribētāju krietni vairāk, nekā šobrīd atļautie 25, ieskaitot mani. Taču noteikumi ir noteikumi, tie jāievēro. Taču šī ir brīnišķīga atkal satikšanās pēc pauzes, nodarbībās valda patiešām pozitīvas emocijas.”

Vingrošana notiek stadionā, kur viegli ievērot distancēšanos, taču vajadzīgi labi laika apstākļi. Trenere gan norāda, ka arī lietus nav šķērslis, lai aktīvi darbotos: “Tieši pirms otrdienas nodarbības sāka smidzināt, domāju, daļa vingrotāju neatnāks, taču visi bija klāt un nodarbībai nekas netraucēja. Un pēc lietus svaigais un smaržīgais pavasara gaiss iedeva vēl papildu bonusu.”

Lai varētu piedalīties nodarbībā, obligāti jāpiesakās iepriekš, un I. Bogdanova norāda, ka cilvēki to ievēro. Tikpat svarīgi esot paziņot, ja kāda iemesla dēļ cilvēks tomēr netiek, tad ir vieta citam, kas palicis aiz strīpas.

“Vingrošana palīdz atgūt dzīvesprieku, kas varbūt kādam pazudis. Dalībniekiem vienmēr atgādinu, ja gribam turpināt vingrot, jāievēro noteiktās prasības,” saka I. Bogdanova.