Ziņas

Sports

Novusistu rindas palielinās

Kurš kuru. Cēsu 2.pamatskolas foajē valdīja novuss, pie vairāk nekā 20 galdiem spēles Cēsu kausa izcīņas 6.posmā aizvadīja 50 novusistu no daudziem Latvijas novadiem.Foto: Jānis Gabrāns

Cēsu 2.pamatskolas foajē pulcējās pussimts novusistu, lai aizvadītu spēles sestajā Cēsu kausa izcīņas posmā. Sacensību rīkotājs, novusa kluba “Cēsis” dibinātājs un vadītājs Jānis Jānelsiņš pastāstīja, ka šis posms pulcējis rekordskaitu dalībnieku. Iepriekšējā kārtā pie galdiem stājušies 42 šīs spēles lietpratēji, šoreiz vēl par astoņiem vairāk. Pateicoties J. Jānelsiņa aktivitātēm, novuss Cēsīs pacelts sen nebijušos augstumos, ko uzskatāmi apliecina arvien pieaugošais dalībnieku skaits Cēsu kausa izcīņā. Agrāk novusa sekcija darbojās pie sporta kluba “Saulrīti”, un J. Jānelsiņš saka vislielāko paldies tā vadītājam Oļģertam Tīlikam, kurš nosargāja šo sporta veidu tā krīzes gados: “Bija laiks, kad novusu spēlēja visur, kad Cēsu komanda bija vairākkārtēja Latvijas čempione, bet tad komanda izjuka un novusā iestājās krīze. Tajā brīdī Oļģerts uzturēja novusu pie dzīvības, tagad es cenšos to atkal atgriezt virsotnē. Apzinos, ka līdz tam tāls ceļš ejams, nepieciešami jauni spēlētāji, bet krīze ir aiz muguras, ejam uz priekšu.”

Kluba vadītājs stāsta, ka novusa atdzimšana sākusies, kad pats sācis spēlēt Latvijas čempionātā: “Jo vairāk ieej apritē, jo vairāk rodas pazīstamu cilvēku šajās aprindās. Noorganizējām Cēsu komandu, kas sāka startēt republikas čempionātā. Trenējamies kopā trīs komandas – Cēsu, Vaidavas un “Vidzemnieki” no Variņiem, un tas deva jūtamus augļus. To apliecina tas, ka visas trīs komandas šogad 1.līgā ierindojās pirmajās trīs vietās, izcīnot tiesības startēt augstākajā līgā. Lai gan bija skeptiķi, kuri teica, ka mēs izkritīsim no 1.līgas, jo aizgāja viens no komandas prasmīgākajiem spēlētājiem, mēs pierādījām pretējo. Tas ir liels sasniegums. Saprotam, ka par medaļām vēl cīnīties nevaram, bet esam iekļuvuši spēcīgāko komandu pulkā, jācenšas tur aizķerties. Svarīgi piesaistīt gados jaunus spēlētājus, kā tas izdevies citiem klubiem, bet mēs pie tā strādājam.”

Cēsu komandā, kas finišēja trešajā vietā, spēlēja: Vladimirs Andrejevs, Jānis Jānelsiņš, Māris Ječs, Agris Miglāns, Edgars Plauks, Mārtiņš Porītis, Mārtiņš Šrenks.

Arī Cēsu kausa izcīņā startē novusisti no visiem trim minētajiem klubiem. Cēsu klubā šobrīd jau darbojas aptuveni 50 dalībnieku ne tikai no Cēsu novada, bet arī no apkārtējiem.

Jo vairāk spēlētāju pulcējas turnīrā, jo lielāka atbildība rīkotājiem, lai nodrošinātu raitu spēļu norisi.

“Bez palīdzības no malas tik lielus mačus paši nevarētu sarīkot, jo 50 dalībniekiem vajag 25 galdus, lai visi var spēlēt vienlaicīgi. Mums pašiem ir 15 galdi, izpalīdz Vaidavas kluba novusisti, kuri brauc uz spēlēm, bet maksimāli nepieciešamo skaitu šoreiz savākt neizdevās, un kādiem sanāk gaidīt. Tas, ka brauc tik daudz spēlētāju, ir lielākā atzinība mūsu samērā jaunajam klubam. Tas nozīmē, ka te ir labs spēļu un organizācijas līmenis, ka cilvēkiem patīk novuss,” saka J.Jānelsiņš.

“Cēsu kausa” izcīņa notiek astoņos posmos, un līdz šim savu varēšanu tajā jau pārbaudījuši 70 dalībnieki. Visi spēlē kopā, bet vietas dala atsevišķi: kungiem, dāmām, tautas klasei. Jāatzīmē, ka Cēsu turnīrs ir vienīgais, kur atsevišķi noteikts vērtējums tautas klasei, jo tas ļauj piesaistīt jaunus spēlētājus. Kungu un dāmu grupā ir spēlētāji, kuri ir Latvijas Novusa federācijas reitingā, bet tautas klasē – reitinga sarakstā neesoši vīri, dāmas un jaunieši vecumā līdz 18 gadu vecumam. Spēļu pāri tiek izlozēti pēc Šveices sistēmas, kas vairumu spēļu ļauj aizvadīt ar sava līmeņa sāncenšiem. Tikai pirmajās kārtās tautas klases dalībniekiem nākas tikties ar pretiniekiem, kuri galvastiesu pārāki, pēc tam spēlē ar pretiniekiem, kuriem tikpat punktu.

Aizvadītajā sestajā kārtā kungu konkurencē uzvarēja Agris Mednis, otrajā vietā Aldis Mednis, trešajā – Igors Ramba. Pirmie divi pārstāv klubu “Valmiera”, I. Ramba – klubu “Babīte”.

Dāmām pirmajā trijniekā Aiva Oša (Ķekava), Evija Paparde (Beverīna), Inta Salmiņa (Vaidava), bet tautas klasē trīs labākie šajā posmā: Gunārs Pļavnieks, Igors Bambulis, Deniss Rusaks.