Ziņas

Sabiedrība

Novada uzņēmēji strādā attīstībai

Ceturtdaļgadsimts savā saimniecībā. Drustu pagasta “Oškalnu” saimniecības saimnieks Pēteris Aparjods ar gandarījumu atzīst, ka tagad ir prieks strādāt. Raunas novada vadītāja Evija Zurģe un izpilddirektore Linda Zūdiņa sveica pieredzējušo zemniekus.Foto: No albuma

Raunas novadā ir tradīcija – gada sākumā pašvaldība aicina kopā vietējos uzņēmējus. Tā ir reize, kad atskatīties uz iepriekšējā gadā paveikto un arī pateikties par sadarbību, godināt veiksmīgākos un vienā pulkā atpūsties. Katru gadu interese par šo gada notikumu uzņēmēju vidū palielinās.

Novada uzņēmējdarbības un lauksaimniecības konsultante Inita Dzenīte atzīst, ka pašvaldība nemaz precīzi nezina, cik uzņēmēju novadā darbojas. “Datu bāzēs ir arī tādi, kas vairs nestrādā. Ir uzņēmumi, kas reģistrēti novadā, bet atrodas citur. Par pašnodarbinātajiem ziņas nevaram iegūt, to liedz datu aizsardzības likums,” situāciju komentē I.Dze­nīte un uzsver, ka katru gadu novadā kāds uzsāk uzņēmējdarbību, kāds maina nozari, vēl kāds darbību pārtrauc.

Novada domes priekšsēdētāja Evija Zurģe pasākumā atzina, ka pašvaldība ne vienmēr uzņēmējam ir draugs, jo tās pienākumi un situācijas, kas jārisina, ir dažādas. “Galvenais, ka cieņpilni varam viens pret otru izturēties, meklējot risinājumus,” atgādināja novada vadītāja.

Pašvaldība godināja novada uzņēmējus ar īpašām piemiņas balvām. Lielākais darba devējs un nodokļu maksātājs Raunas pagastā pērn bijis SIA “Pavasars Hou­sing Construction”, kas ražo mūsdienīga dizaina koka karkasa mājas, koka logus un durvis. Pērn saražots simts māju. “Katram jādara savs darbs, ja ir ideja, tā jāattīsta,” uzsvēra SIA vadītājs Ingus Pavasars un atklāja, ka ir iecere šogad patērētājiem piegādāt divsimt māju.

Drustu pagastā lielākais darba devējs un nodokļu maksātājs bijis Jāņa Āboliņa SIA “Atvars JA”, kas nodarbojas ar ceļmalu tīrīšanu.

Pēdējos gados pašvaldība īpaši uzteic tos, kuri savās saimniecībās, ražotnēs strādā 25 gadus. Apsveikumus saņēma Raunas zemnieku saimniecības “Auškā­pi” saimnieki Ruta un Laimonis Cepurītes, kuri nodarbojas ne tikai ar lopkopību, bet arī ar keramiku. SIA “Raunas ceļš”, kuru vada Einārs Simsons, ir pazīstams autokravu pārvadājumu uzņēmums. Graudkopja Ulda Sijāta saimniecība “Dravēļi” Raunas pagastā veiksmīgi strādā 25 gadus. Tāpat arī drustēniešu Dzintras Kļaviņas “Tulči – Slaidiņi”, Nor­munda un Valdas Zvaigznīšu bioloģiskā saimniecība “Skolie­ši”, kur audzē govis, vistas, kazas un kopj bites, Rūtas un Ivara Kļa­viņu “Ozol­kalns”, kura sietie sieri pazīstami tālu ārpus novada, Rudītes Duļķes saimniecība “Zvirg­zdiņi”, kas no lopkopības pievērsusies dārzkopībai.

“Visādi pa šiem gadiem gājis. Sākumā bija grūti, bet izturēju. Saimniecībā ir vairāk nekā 20 zīdītājgovju. Ģimenei ar tādu ganāmpulku būtu grūti izdzīvot, bet vienam nav ne vainas. Zemi nomāju, kooperējos ar kaimiņu barības sagādē,” “Druvai” atzina drustēnietis, “Oškalnu” saimnieks Pēteris Aparjods un piebilda: “Kas tagad vainas! Tikai spēki iet mazumā.”

Drustēniete Rudīte Duļķe ne tikai 25 gadus ir zemniece, viņa ir arī SIA “Krastiņi R” īpašniece. Viņai pieder veikali Drustos, Melnbāržos un Jaunpiebalgā. “Pagājušais gads bijis tāds pats kā citi. Jāstrādā. Cilvēku aizvien mazāk, pa nedēļas vidu pircēju pavisam maz. Bet iesākts ir, jāturpina,” pastāstīja R.Duļķe un piebilda, ka neviens bizness nav ne viegls, ne grūts.

Trešo gadu pašvaldība pasniedza Gada veiksminieka balvu. Iepriekšējās reizēs to saņēma tūrisma uzņēmēji. Raunas pagasta kultūras dzīves organizatore Linda Kručāne atgādināja, kā kopā ar tūrisma organizatori Justīni Buliņu ar traku ideju – galdniecībā sarīkot dzīvdabas vakarēšanu – devusies pie Jeļenas un Pētera Šmitiem. “Viņi piekrita un atvēra savas durvis kultūras pasākumiem,” uzsvēra L.Kručāne. P.Šmits pauda gandarījumu, ka ar pašvaldību izveidojusies ļoti laba sadarbība. “Nekad neesmu dzirdējis atteikumu, vienmēr – izdarīsim izdomāsim,” sacīja P.Šmits.

Raunas uzņēmēji strādā dažādās nozarēs, attīsta savus uzņēmumus un saimniecības. “Ne­viens savu ceļu nav izvēlējies tāpēc, ka būs viegli. Katrs pratis izturēt grūtākus laikus, celties un iet tālāk. Nepiekritīšu, ka labs var būt tikai liels vai mazs uzņēmējs. Galvenais, ka cilvēki var darīt to, kas patīk un padodas,“ teica novada vadītāja un atgādināja, ka novads būs tik spēcīgs, cik spēcīgi būs uzņēmēji. “Strādājam tālāk!“ uzmundrinot visus, apņēmīgi teica I.Pavasars.