Ziņas

Sabiedrība

Notiks atvadīšanās no ilggadējās Valmieras teātra aktrises Ausmas Dūles

Šodien no plkst.14 Valmieras teātra Apaļajā zālē notiks atvadīšanās no ilggadējās Valmieras teātra aktrises Ausmas Dūles.

Dūle mūžībā aizgāja 1.martā. Dūle dzimusi 1937.gada 19.janvārī. Valmieras teātrī aktrise ienāca 1961.gadā, kad tika likvidēts Daugavpils teātris. Jau studiju laikā topošā aktrise tika uzskatīta par varoņlomu tēlotāju, un jaunu, skaistu, romantisku sieviešu lomu viņas repertuārā ir bijis daudz. Viņas varones – sievišķīgas, atturīgas, sirdsgudras – spēja mīlēt tikai reizi mūžā un dzīvoja ar šo jūtu kvēli arī tad, ja cilvēks, kam tā veltīta, negribēja vai nespēja atbildēt.

Dūle tēloja Džemmu no “Dundura” (1964), Ošu Annu “Zaļajā zemē”(1965), Libuši “Māja, kur esam dzimuši” (1966), Annu Liepkalni uzvedumā “Cepures ar kastaņiem”(1973). Dūlei pakļāvušās arī tādas skatuves krāsas kā ironija un skarbums – viņa bijusi Sofija Maksima Gorkija “Zikovos” (1968), Fjokla Nikolaja Gogoļa “Precībās” (1970), Vešeriene Rūdolfa Blaumaņa “Ugunī” (1987).

Ar Dūli strādāt gribējuši visi režisori, zinot, ka sagaidīs profesionālu, atbildīgu darbu, sirdsgudrību un nopietnību. Vienmēr kā atsevišķa daiļrades joma, ko māksliniece piepildīja patstāvīgi, bijuši dzejas lasījumi – Imants Ziedonis, Ārija Elksne, Imants Auziņš.

2008.gadā Dūle saņēmusi Valmieras teātra balvu par mūža ieguldījumu.

LETA