Ziņas

Sabiedrība

Notāru dienas aizvadītas

Cēsnieki bijuši gana aktīvi. Vidzemes apgabaltiesas zvērināta notāre Iluta Sauliete “Druvai” stāsta, ka ik gadu piedalās Notāru dienās un uzskata, ka tās ir vērtīgas.Foto: Māris Buholcs

Nedēļas sākumā notika tradicionālās Notāru dienas. Šī gada tēma bija darījumi ar nekustamo īpašumu. Divu dienu laikā Cēsīs Notāru dienas apmeklēja 35 cilvēki.

Kā ierasti, jau vienpadsmito gadu pēc kārtas notāri rīko Notāru dienas Latvijā , lai dotu iespēju jebkuram cilvēkam bez maksas saņemt atbildes uz visdažādākajiem jautājumiem , kuru risināšanā profesionāli var palīdzēt tieši notāri. Cēsīs ik gadu Notāru dienas ir kupli apmeklētas, cilvēki izmanto iespēju noskaidrot sarežģītus problēmjautājumus, kuru risināšanā vajadzīgs notāra padoms un palīdzība.

Ik gadu Notāru dienās notāri priekšplānā izvirza jautājumus, kas tobrīd sabiedrībā ir visaktuālākie. Likumdošana, kas regulē nekustamā īpašuma darījumus, diemžēl ir nepilnīga un rada iespējas vērienīgiem krāpniecības gadījumiem. To apliecina arvien jauni notikumi un nesenā pieredze, kad krāpniekiem izdevies tikt pie mantota īpašuma, jo Zemesgrāmatā var reģistrēt darījumu, izmantojot viltotus dokumentus. Bezmaksas konsultācijās divu dienu garumā zvērināti notāri iedzīvotājiem palīdzēja izvērtēt būtiskākos riskus, kam jāpievērš uzmanība darījumos ar nekustamo īpašumu. Tāpat tika sniegti padomi, kā izvairīties no problēmsituācijām, pērkot, pārdodot vai mantojot īpašumu.

Vidzemes apgabaltiesas zvērināta notāre Iluta Sauliete “Druvai” stāsta, ka ik gadu piedalās Notāru dienās un uzskata, ka tās ir kļuvušas par vērtīgu tradīciju. Šogad I. Saulietei Cēsīs bija pirmās Notāru dienas, jo viņa Cēsīs sākusi strādāt pagājušā gada nogalē.

“Iepriekš strādāju Smiltenē un Valkā, nu jau gandrīz trīs mēnešus esmu Cēsīs un pamazām apjaušu šeit aktuālos jautājumus. Jāteic, ka Cēsu pusē cilvēki ir aktīvi. Līdz šim jau esmu palīdzējusi risināt daudzas un dažādas situācijas, ar kurām ikdienā saskaras cilvēki,” bilst zvērināta notāre. Viņa norāda, ka šogad Notāru dienās tiek savā ziņā turpināts pagājušajā gadā iesāktais temats, jo ir arvien daudz kā būtiska, par ko runāt ar klientiem.

“Darījumus ar nekustamajiem īpašumiem cilvēks bieži vien veic pāris reizes savā mūžā, līdz ar to skaidrs, ka viņam varētu būt jautājumi par to, kā pareizi un droši to veikt. Būtiski ir dažādi jautājumi, tostarp pirmpirkuma tiesības, nodokļu nomaksa, pārdodot nekustamos īpašumus, kā arī pamanīt tās pazīmes, kas varētu liecināt par centieniem izkrāpt īpašumu,” stāsta I. Sauliete un uzsver, ka darījumos ar nekustamajiem īpašumiem notārs ir profesionāls un zinošs palīgs. “Lai cilvēks pats kārtotu šādus darījumus, ir jābūt patiesi labām juridiskām zināšanām. Ne velti bieži tiek dzirdēti gadījumi par dažādām problēmsituācijām, kurās cilvēki nenonāktu, ja būtu paredzējuši juridiskās sekas” saka I. Sauliete.

Jāteic, ka cēsnieku vidū Notāru dienas kļūst arvien populārākas. Cilvēki par tām zina un bieži vien arī apmeklē.
Cēsnieks Juris Bērziņš bilst, ka šogad gan neesot Notāru dienas apmeklējis, jo jautājumi par nekustamajiem īpašumiem viņu neskarot, taču pirms pāris gadiem Notāru dienās, kurās tika aktualizēti ģimenes jautājumi, noskaidrojis, ko vēlējies zināt.

“Pavisam noteikti cilvēkam, kuram nav juridiskās izglītības, padoms jāmeklē pie zinošiem un profesionāliem cilvēkiem. Nebūt nav jābaidās vērsties pēc padoma pie notāriem. Turklāt Cēsīs ir pat iespēja izvēlēties, kuru no divām zvērinātām notārēm apmeklēt,” saka cēsnieks Juris Bērziņš.

Arī “Druvas” uzrunātā Anna Miezīte bilst, ka savulaik bijusi uz konsultāciju pie notāra. “Tā cilvēkiem ir iespēja bez maksas apmeklēt notāru un noskaidrot kādu sev būtisku jautājumu,” bilst A. Miezīte.

Jāpiebilst, ka Latvijā Notāru dienas notiek kopš 2006. gada un šo gadu laikā aktualizēti daudzi un dažādi jautājumi.