Ziņas

Sabiedrība

Nostiprina dīķa krastus

Drošāk un pievilcīgāk. Cēsu Pils parka dīķa krasti nostiprināti ar laukakmeņiem, kas tiks nosegti ar melnzemi, kurā iesēs zāli, lai krasti būtu droši un zaļi.Foto: Marta Martinsone - Kaša

Cēsu Pils parkā jau kopš rudens notikuši darbi, lai veiktu dīķa krastu nostiprināšanu. Tie, kuri pirmajās siltajās pavasara dienās pastaigājās parkā, pamanīja, ka krastu visapkārt dīķim klāj akmeņi, kas vietām jau nosegti ar melnzemi.

Cēsu novada pašvaldības Īpašumu apsaimniekošanas pārvaldes vadītājs Vladimirs Kalandārovs stāsta, ka krastu nostiprināšana bijusi ļoti nepieciešama, jo tos pamatīgi skārusi erozija, dažviet jau radot bīstamas situācijas: “Process sākās pirms pāris gadiem, kad vasara bija ļoti lietaina, tajā brīdī sākās strauja krastu erozija. Atsevišķās vietās krasta līnija jau tuvojās vai pat skāra celiņus, kas ved gar dīķi. Pērn sapratām, ka ilgāk kavēties nedrīkst, kaut kas jādara krastu nostiprināšanai.”
Krastu nostiprināšanas darbus veic uzņēmums “Melio C”, līguma summa – nepilni 20 000 eiro. Apakšā tiek likti lielie laukakmeņi, virsū – mazākie, pa vidu sabērtas grants atsijas. Pēc tam tiek uzbērta melnzeme un iesēta zāle, lai krasta līniju nostiprinātu. Tiks atjaunoti arī izskalotie parka celiņi. Darbi sākās vēlā rudenī, ziemā bija tehnoloģiskais pārtraukums, tagad darbi atsāksies. V. Kalen­dārovs norāda, ka ir vēlme tos pabeigt līdz maijam, kad parkā jau iecerēti pirmie pasākumi. Tiesa, tas būs atkarīgs arī no laika apstākļiem.

“Pēc darbiem skats būs tīkamāks, bet galvenais – parks drošāks. Visvairāk bija cietis krasts pareizticīgo baznīcas pusē, jo lietus ūdens no nogāzes tecēja dīķi, skalojot ārā krastus. Un, tā kā pa šo ceļu brauc arī piegādes transports, situācija kļuva bīstama,” saka V.Kalendārovs.

Izskatīti vairāki risinājumi, kā nostiprināt krastu, tai skaitā ar apaļ­kokiem vai klūgām, tomēr pieņemts lēmums izmantot laukakmeņus, jo tas vairāk saistās ar parku vidi, viduslaiku pili, turklāt šāds risinājums ir krietni ilgmūžīgāks.

Cēsnieki arī pamanījuši, ka ūdens līmenis dīķī nav tik augsts, kā vajadzētu. Pašvaldības pārstāvis norāda, ka, cik noprotams, ir neliela problēma meniķī, kas regulē ūdens līmeni. Tiek meklēts risinājums, kā kļūmi novērst, nenolaižot dīķi, to darītu tikai tad, ja nevarētu rast citu risinājumu. Jāņem vērā, ka ūdens uzkrāšanās laiks dīķī ir ļoti ilgs, bet Pils parks ir svarīgs objekts dažādiem vasaras notikumiem, dīķis bez ūdens būtu nepievilcīgs.