Ziņas

Sabiedrība

Normatīvie akti nesakrīt, cieš pensionāri un invalīdi

Starp likumu un cilvēku. "Grāmatvedības konsultāciju biroja" vadītāja Biruta Mežale "Druvai" norādaFoto: Māris Buholcs

Šogad

neaktīvajiem saimnieciskās darbības veicējiem ne tikai jāiesniedz gada ienākumu deklarācija par 2014.gadu, bet arī jāmaksā minimālais nodoklis no saimnieciskās darbības 50 eiro apmērā. Tas samulsinājis daudzus zemniekus.

Zaudētāji ir zemnieki, kuri līdz pagājušā gada beigām, neskatoties uz to, ka saimnieciskā darbība pārtraukta, nav zemnieku saimniecību izslēguši no Uzņēmumu reģistra. Rezultātā izveidojusies situācija, ka šogad arī neaktīvajiem saimnieciskās darbības veicējiem būs pienākums samaksāt minimālo nodokli 50 eiro, ja vien līdz 2014. gada 31. decembrim nav Valsts ieņēmumu dienestam (VID) paziņots par saimnieciskās darbības izbeigšanu.

VID skaidro, ka saimnieciskās darbības veicējam minimālais nodoklis 50 eiro 2015. gadā nebūs jāmaksā gadījumos, ja 2014. gadā par darbiniekiem ir veikti iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksājumi vai valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, vai valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas par sevi kā pašnodarbinātu personu, 2014. gadā ir reģistrēta vai izbeigta saimnieciskā darbība, vai pabeigts likvidācijas process, saimnieciskā darbība reģistrēta 2013. gadā un nepiemēro maksātājam proporcionāli par tām taksācijas gada kalendārajām dienām, kurās tas atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, kā arī

pārejošas darbanespējas, grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma kalendārajām dienām, par kuru ir izsniegta darbanespējas lapa “B”.

Lai arī VID jau pagājušā gada novembrī aicināja neaktīvos saimnieciskās darbības veicējus līdz gada beigām paziņot dienestam par saimnieciskās darbības izbeigšanu, lai tādējādi izvairītos no nevajadzīgiem izdevumiem nodokļu nomaksas jomā, tomēr netrūkst cilvēku, kas to nav izdarījuši, bet tagad ir neapmierināti par vajadzību maksāt šādu nodokli.

Tiesa gan, ar to sašutums nebeidzas. “Grāmatvedības konsultāciju biroja” vadītāja Biruta Mežale “Druvai” norāda, ka izveidojusies vēl kāda problēma, kādēļ cilvēki, īpaši zemnieku saimniecību īpašnieki, kas jau ir pensionāri vai invalīdi, jūtas nepatīkami pārsteigti.

“Šoreiz lielākā problēma ir tā, ka mūsu valstī atkal nav saskaņoti dažādi valsts dokumenti. Šoreiz jaunajos normatīvajos aktos par gada ienākumu deklarācijas kārtību kāds ir aizmirsis, ka uz strādājošiem pensionāriem un invalīdiem tomēr attiecas citas, īpašas prasības. Pēc likuma par

sociālo nodokli viņiem, ja ir pašnodarbinātie, nav jāmaksā sociālais nodoklis. Bet

pēc normatīvā akta par deklarāciju iesniegšanu šie cilvēki nav atbrīvoti no šī 50 eiro nodokļa. Un ne jau summa mani uztrauc, bet attieksme pret cilvēku. Lai gan daudzus pensionārus nenoliedzami uztrauc arī šie 50 eiro, kas jāmaksā ne par ko. Atnāk pie manis uz konsultāciju pensionārīte no Jaunpiebalgas kopā ar dēlu, kurš ir otrās grupas invalīds, un taujā, kādēļ viņiem jāmaksā šāds nodoklis. Turklāt šie ir cilvēki, kuri Jaunpiebalgas pašvaldībai pabalstu neprasa, bet paši strādā un sevi nodrošina. Jā, viņiem nav peļņas, bet par to tagad ir jāsamaksā nodoklis,” viedokli pauž B. Mežale un teic, ka viņa atrodas starp likumiem un cilvēku, kurš nāk pēc palīdzības, lai aizpildītu deklarācijas. Viņa norāda, ka visvairāk viņai sirds sāp par pensionāriem, kuri, dzīvojot laukos, neprasa pabalstus, strādā, bet viņiem vēl valstij jāmaksā nodokļi. Viņa skaidro, ka šāds nodoklis nebūtu jāmaksā arī tiem, kas ilgstoši slimo, vai māmiņām, kas atrodas dekrēta atvaļinājumā, jo tas paredzēts likuma grozījumos.

“Šobrīd, aizpildot deklarāciju, nav paredzēta vieta, kur uzrādīt, ka šādi atvieglojumi konkrētām personu grupām pienākas. Esam mēģinājuši telefoniski sazināties ar VID konsultāciju Rīgā, taču ar to ir tā, ka var pusstundu gaidīt un neviens nepacels klausuli. Tad nu iedzīvotāju sūdzības un jautājumus nododu VID Cēsu klientu apkalpošanas centram, lai viņi tās apkopo un sūta uz Rīgu. Diemžēl šī ir kārtējā situācija mūsu valstī, kad it kā elementāras lietas nav sakārtotas,” viedokli pauž B. Mežale. Viņa norāda, ka šo lietu VID solījis sakārtot līdz jūnija sākumam. Tiesa gan, ironiski, bet tieši līdz jūnija sākumam jābūt iesniegtām visām deklarācijām.

“Valstī daudz runājam par ēnu ekonomiku, bet jāteic, ka arī šie normatīvie akti vedina cilvēkus uz ēnu ekonomiku. Jo tās zemnieku saimniecības, kas nebija reģistrējušas darbību, bet tāpat tirgoja produkciju, šobrīd izsprūk no nodokļa. Savukārt tie, kas to godīgi darīja, reģistrēja savu saimniecību, tagad saskaras ar šādu situāciju,” norāda B. Mežale, uzsverot, ka laukos nereti tieši pensionāri ir tie, kas strādā mazajās saimniecībās.

Liene Lote Grizāne