Ziņas

Sabiedrība

Nometnē laiks paiet saturīgi

Lai plīvo. Nometnes dalībnieki velk mastā nometnes karogu.Foto: Sarmīte Feldmane

Mastā, aplausiem skanot, tiek uzvilkts nometnes karogs. Pa idejai vien kopā salikts un visu radīts. Nometne, kurai dots zīmīgs nosaukums “Kur ir, tur rodas”, šonedēļ darbojas Sērmūkšu pamatskolā. Tajā sabraukuši 40 no desmit līdz 15 gadu veci pusaudži, kuri dzīvo Amatas novadā vai mācās novada skolās. “Tā ir izglītojoša un atpūtas nometne, kurā valda veselīgs un aktīvs dzīvesveids, kā arī tiek veltīta diezgan liela uzmanība intelektuālām spēlēm,” stāsta Amatas novada pašvaldības apvienotās Izglītības pārvaldes metodiķe Diāna Briede un piebilst, ka šāda nometne bērniem ir svarīga. Novada skolās klases ir nelielas, nometnē ir iespēja strādāt lielākās grupās, mācīties būt kopā ar vienaudžiem.

“Kur ir, tur rodas” notiek jau piekto vasaru, ar katru gadu nometne kļūst aizvien pieprasītāka. “Aizvien vairāk vecāku saprot, ka nometnē bērni saturīgi pavada laiku, iemācās ko jaunu, arī pavadīt laiku kopā ar draugiem. Pirmajos gados pašvaldība finansēja līdz pat 70 procentiem izdevumu, šogad pusi. Vecāki vēlas, lai viņu atvases sešas dienas pavada nometnē, kur viņi visu laiku ir nodarbināti,” vērtē Diāna Briede.

Par to, lai ikviens nometnē justos labi, rūpējas astoņi pedagogi. Katrs izdomas bagāts un labs padomdevējs. “Katra nometne ir kaut nedaudz atšķirīga. Bērni te ir draudzīgi, atsaucīgi. Daudzus mēs pazīstam no skolas, bet nometnē viņi ir citādi. Pedagogiem izdomas netrūkst, palīdz iepriekšējo nometņu pieredze. Veidojot nodarbību grafiku, to, kas patika pērn, atstājam, papildinām, izdomājam ko jaunu. Mūsu vidū ir pedagogs, kurš ikdienā strādā ar jaunsargiem. Vakaros viņš vada nodarbības, kas zēniem ļoti patīk,” pastāsta nometnes “Kur ir, tur rodas” vadītāja Dace Ķipēna. Viņa strādā Amatas pamatskolā, nometnēs bijusi nodarbību vadītāja un audzinātāja.

Pusaudžiem laika garlaikoties nav, vienu nodarbību nomaina cita. Sportošana, pastaigas mežā, arī prāta spēles, paslēptās mantas meklēšana, orientēšanās iemaņu pārbaude, pūķu laišana, kino vakars, vēl arī diena pie jūras, futbola mačs ar vecākiem.

Vakar nometnē valdīja īpaša rosība. Sabrauca vecāki. Grūti pateikt, kurš šo tikšanos gaidīja vairāk, viņi vai bērni. Vecāki visu laiku interesējas, kā atvasēm klājas prom no mājām, sazinās ar bērniem, audzinātājām.

“Vecāki ir ļoti nepacietīgi, allaž atbrauc agrāk. Pēc vakariņām kopīgi spēlēsim futbolu, būs stafetes. Vecāki jau sadraudzējušies, pirms futbola mača arī nopietni trenējas, veido komandas,” atklāj Dace Ķipēna, bet Diāna Briede atgādina, ka vecākiem tā ir lieliska iespēja pabūt kopā ar bērnu, kopā darboties, arī sacensties. Pērn futbolā uzvarēja bērnu komanda, tad emocijas plūda pāri.

Artūrs Tinuss no Amatas pamatskolas nometnē ir piekto gadu. “Te var iegūt jaunus draugus, te ir priecīgi. Katru vasaru ir kas citāds. Ļoti patīk, ka vakaros varam nodarbībās mācīties praktiskas izdzīvošanas lietas, piemēram, kā izmantot virvi,” “Druvai” pastāsta Artūrs.

Arī Klāvs Malcenieks un Emīls Briedis, kuri mācās skolā Cēsīs, nometnē nav pirmoreiz. “Esam vairāki klasesbiedri, kuri labprāt braucam uz nometni,” stāsta Emīls.

Aleksa Anna Zēberga dzīvo Ģikšos, pabeigusi Drabešu sākumskolu, rudenī turpinās mācīties Cēsu Pilsētas vidusskolā, meitene atklāj, ka nometnē ir vairākas klasesbiedrenes. “Tās, kuras iepriekš bijušas, stāstīja, ka te ļoti interesanti. Tā arī ir. Man patika, ka visi kopā zīmējām karogu. Sadalījāmies grupās un izdomājām, kā varētu būt,” domās dalās Aleksa Anna. Ar pirmajām dienām nometnē apmierināts arī Dāgs Dāvids Gludiņš. Viņš te ir otro vasaru, ir priecīgs, ka saticis draugus. “Ir jautri. Patīk, ka vakaros varam spēlēt futbolu,” saka zēns.

No svētdienas vakara līdz sestdienas pēcpusdienai Sērmūkšu skolā un apkārtnē būs dzirdamas bērnu balsis – satrauktas, priecīgas, uzmundrinošas, pamācošas. Kā jau nometnē, kur tiek iegūtas jaunas iemaņas, prasmes un draugi.