Ziņas

Sabiedrība

Nodoklis mazāks. Kāds ir ieguvums

Foto: Marta Martinsone - Kaša

Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs Ringolds Arnītis atzīst, ja gadarezultāti parādīs pozitīvu pienesumu budžetā, samazinātais pievienotās vērtības nodoklis (PVN) gaļai, pienam un citām svaigo produktu grupām varētu tikt ieviests agrāk nekā prognozētajā 2020. gadā.

Pašreizējie Valsts ieņēmumu dienesta (VID) un Finanšu ministrijas (FM) dati liecina, ka šā gada jauninājums – 5% PVN dārzeņiem un augļiem – devis cerēto, kaut gan dažās pozīcijās nav redzams, ka PVN likmes samazināšana būs devusi rezultātus. Tajā pašā laikā, kaut arī likme samazināta, Latvijā audzēto dārzeņu un augļu cenas joprojām ir augstākas nekā vietējai produkcijai Igaunijā un Lietuvā.

Pašlaik apkopotie VID un FM dati liecina, ka alga ražotājiem un tirgotājiem palielinājusies vidēji par deviņiem procentiem, produkcijas apgrozījums tikpat, bet PVN ieņēmumi budžetā pirmajā pusgadā salīdzinājumā ar tādu pašu periodu pērn, kad PVN likme bija 21%, palielinājušies par 12,55 miljoniem eiro.

Arī ražotāji apliecina, ka nozarei pienākuši labāki laiki, paliekot vairāk naudas tehnikas pirk­šanai, tāpat arī “pelēkie darboņi” pamazām samazinoties, darbiniekiem algas lielākas. Kooperatīva “Mūsmāju dārzeņi” vadītāja Edīte Strazdiņa apliecina, ka tagad daudz vienkāršāk strādāt ar mazajiem piegādātājiem – iepriekš tie kategoriski atteicās reģistrēties kā PVN maksātāji, tagad tādu problēmu nav: “Daudzi saprot, ka strādāt pelēkajā zonā vairs nav izdevīgi, un sāk oficiāli maksāt algas.”
Savukārt Latvijas Ogu audzētāju asociācijas vadītāja Māra Rudzāte atzīst, ka šogad vietējo ogu cenas lielveikalos bijušas pat augstākas nekā importam tirgū, bet realizēts viss izaudzētais, tādēļ apgrozījums jūtami lielāks.

Kamēr atbildīgā ministrija un ražotāji ar jaunievedumu izskatās esam ļoti apmierināti, pircējam tik dzelžainas pārliecības nav. Cenas samazinājums vairāk jūtams dārgākajā segmentā, nevis lētajā galā, turklāt jau iepriekš publiskotie dati rāda, ka dārzeņu cenas Latvijas veikalos pat ar visu samazināto PVN tomēr ir augstākas nekā pie kaimiņiem.

Arī Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis ir atturīgs. Viņaprāt, aplausu un gaviļu laiks vēl nav pienācis, jo reāla vietējo dārzeņu tirgošana notiek vien pusotru mēnesi. Jā, cenu kritumu pircējs izjūt, bet dārgākiem produktiem, piemēram, krūmmellenēm, ne, un piebilst, ka ražotāji, ja reiz viņiem parādījusies “lieka” nauda, to varētu prātīgi ieguldīt, piemēram, jaunās tehnoloģijās – laistīšanas sistēmās, uzglabāšanas iekārtās, lai tirgotājam prece tiktu atvesta augstākajā kvalitātē.

Te arī jāmin, ka sīpoliem, burkāniem, kāpostiem cena pat palielinājusies. Sadārdzinājums tiek skaidrots ar sausuma periodu visā Eiropā.