Ziņas

Redzeslokā

Nodoklis jāmaksā par katru gadu

Redakcijai piezvanīja kāds automašīnas īpašnieks, lai noskaidrotu, vai viņam būs jāmaksā transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis, kaut arī vairākus gadus automašīnu neesot lietojis, jo par braukšanu reibumā atņemta vadītāja apliecība. “Kāpēc man jāmaksā, ja ne­esmu braucis,” jautāja zvanītājs.

“Druva” sazinājās ar Ceļu satiksmes drošības direkciju (CSDD), un sabiedrisko attiecību daļas vadītājs Jānis Aizpors norādīja, ka nodokļu politiku un nodokļu iekasēšanas kārtību valstī nosaka Finanšu ministrija un Valsts ieņēmumu dienests, bet CSDD kasēs un e-pakalpojumos iespējams šos nodokļus samaksāt: “Jānorāda, ka CSDD ir uzlikts pienākums ne­sniegt pakalpojumu, ja nodoklis nav samaksāts. Saskaņā ar likumu – transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokli maksā valsts budžetā par kārtējo kalendāro gadu un par iepriekšējiem kalendārajiem gadiem, ja transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis par iepriekšējiem kalendārajiem gadiem nav maksāts.

Tātad, ja kādu gadu nav maksāts, jāmaksā arī par iepriekšējiem gadiem. Viens no izņēmumiem, kad var nemaksāt, noteikts “Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likuma” 6. pantā, kur minēti atbrīvojumi no transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa maksāšanas. Tur teikts, ka nodoklis nav jāmaksā par laiku, kad transportlīdzeklis noņemts no uzskaites atsavināšanai Latvijā vai izvešanai no Latvijas, vai transportlīdzekļa reģistrācija pārtraukta uz laiku, nododot numura zīmes, vai arī transportlīdzeklis izslēgts no reģistra.”
Viss vienkārši, ja transportlīdzeklis nav bijis noņemts no uzskaites, tad nodoklis jāmaksā. Citādi, kā norāda J. Aizpors, nav iespējams pierādīt faktu, ka ar transportlīdzekli nav braukts.

Šo vajadzētu iegaumēt arī citiem, kas var nonākt līdzīgā situācijā. Ja ir skaidrs, ka ilgāku laiku automašīna netiks lietota, ieteicams auto noņemt no uzskaites, nodot numura zīmes, lai pēc tam, kad visi soda termiņi būs garām, atkal to atjaunotu. Tas iznāks lētāk, nekā maksāt ekspluatācijas nodokli, automašīnu nelieto- jot.