Ziņas

Kriminālziņas

No tiesas apcirkņiem

Apdullinās ar narkotikām

Pagājušā gada jūlijā, atrodoties Rīgas Centrāltirgus rajonā, J.K. no nenoskaidrotas personas iegādājās l,8297g bēšas krāsas graudainu pulverveida metamfetamīnu saturošu vielu, ko ar sabiedrisko transportu pārveda mājās uz Cēsīm. Kā izrādās, jaunais vīrietis bija sagatavojies kārtīgai atpūtai festivālā “Laba daba” Līgatnes pagasta “Ratniekos”. Tā kā festivāls notiek vairākas dienas, organizatori piedāvā jauniešiem iespēju nakšņot telšu pilsētiņa. Policija vīrieti aizturēja psihotropo vielu ietekmē un tieši teltī atklāja sevišķi bīstamo psihotropo vielu, sapakotu divos maisiņos.

Jaunais vīrietis, izrādās, jau agrāk ir divas reizes tiesāts. Pirmā sodāmība jau dzēsusies, bet otro reizi J.K. tiesāts pirms diviem gadiem Cēsu rajona tiesā par zādzību, kas izdarīta, iekļūstot dzīvoklī vai citā telpā, un jauna izdarītā nozieguma brīdī šī sodāmība vēl nebija dzēsusies.

Tāpat apsūdzētais pēdējā gadā ir saukts pie administratīvās atbildības, sodīts ar naudas sodu 50 eiro apmērā (naudas sods nav nomaksāts). Kā liecināja apsūdzētais, viņš pēdējos gados regulāri izbraucot strādāt uz ārzemēm, konkrēti Lielbritāniju, un paskaidroja, ka viņa apgādībā esot slima māte.

Tiesa nosprieda atzīt J.K. par vainīgu noziedzīgā nodarījumā un sodīt viņu ar piespiedu darbu uz 200 stundām un ar probācijas uzraudzību uz gadu.

Brauc dzērumā un gūst traumas

Tiesa izskatīja lietu par gadījumu, kurā E.B. Jaunpiebalgas novadā, Jaunpiebalgas pagastā, atrodoties alkohola ietekmē, vadīja draugam piederošo automašīnu “Opel Vectra” pa autoceļu Ķeņģi – Jaunpiebalga virzienā uz Jaunpiebalgu, kur nobrauca no ceļa braucamās daļas un apgāzās. Automašīnu E.B. vadīja bez transportlīdzekļa vadīšanas tiesībām, jo tās viņam atņemtas uz gadu. Izdarot medicīnisko pārbaudi pēc ceļu satiksmes negadījuma, vīrieša asinīs tika konstatētas 2,09 promiles alkohola.

Pēdējā gada laikā vīrietis divas reizes saukts pie administratīvās atbildības un jau sodīts ar naudas sodu 280 eiro par to, ka vadījis automašīnu bez transportlīdzekļa vadīšanas tiesībām un mašīnai nav bijusi veikta obligātā apdrošināšana, par ko naudas sods vēl 120 eiro. Lieki pieminēt, ka E.B. sodus nav nomaksājis. Turklāt tiesa secinājusi, ka kopš 2010. gada vīrietis administratīvos pārkāpumus ceļu satiksmē ir pieļāvis sistemātiski. Apsūdzētais paskaidroja, ka nestrādājot un augusts esot pēdējais mēnesis, kurā saņemšot bezdarbnieka pabalstu.

Tiesa atzīst, ka kā pamatsodu E.B. var noteikt piespiedu darbu. Apsūdzībā norādītajos apstākļos, proti, izraisot ceļu satiksmes negadījumu, vīrietis arī pats guva miesas bojājumus un ārstējās, taču apsūdzētais nav atzīts par darbnespējīgu personu. Tālab tiesa nosprieda E.B. atzīt par vainīgu un sodīt viņu ar 120 stundu piespiedu darbu, atņemot transportlīdzekļu vadīšanas tiesības uz četriem gadiem, bez mantas konfiskācijas.

Darbam nederīgs

2016. gada 14. augustā Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja Patruļpolicijas nodaļas Satiksmes uzraudzības rotas jaunākais inspektors Jānis Zaļais noformējis administratīvā pārkāpuma protokolu par to, ka R.V. Cēsīs pa Lenču ielu virzienā no Vienības laukuma uz Festivāla ielas pusi vadījis automašīnu “Mercedes Benz Vito”, būdams dzēris. Izelpotā gaisa pārbaudē konstatētas 1,3248 promiles alkohola.

Ar Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja Patruļpolicijas nodaļas Patruļdienesta rotas kārtībnieces Santas Beinertes protokolu automašīna izņemta un nodota glabāšanā Nodrošinājuma valsts aģentūrai. Tiesas procesā atklājās, ka automašīna nepieder R.V., bet gan kādam Slovākijas uzņēmumam.

Rakstveida paskaidrojumā R.V. norādījis, ka nav vietējais, tāpēc jautājis cilvēkiem ceļu un tā, braucot atpakaļgaitā, iebraucis kādā Stacijas ielas barjerā. Pēc negadījuma viņš aizbraucis no notikuma vietas un devies tālāk pa Lenču ielu uz naktsklubu “Shake Bar”, kur izdzēris 200 gramus degvīna, taču pēc neilga brīža viņu apturējusi policija. Mašīnas vadītājs papildus paskaidroja, ka tajā dienā atbraucis no Slovākijas. Neesot gulējis 16 stundas. Aizbraucis uz Valmieru pēc brālēna, un atbraukuši uz Cēsīm uz klubu, kur draudzīgi iedzēruši, taču pēc jaukās pasēdēšanas abi nolēmuši doties tālāk. Izbraucot no stāvlaukuma, viņus apturējusi policija. Nekāda attaisnojuma viņa rīcībai neesot, taču apsūdzētais lūdza tiesu piemērot mazāko sodu.

Tiesnese tiesas procesa laikā konstatēja atbildību pastiprinošu apstākli – to, ka R.V. atkārtoti otro reizi gada laikā izdarījis administratīvo pārkāpumu ceļu satiksmē, tādējādi nerespektējot policijas darbinieka lēmumu un nemainot savu attieksmi pret valstī noteikto pārvaldes kārtību, bet turpinot izdarīt jaunus administratīvos pārkāpumus. Tiesa nolēma piešķirt vīrietim administratīvo arestu uz septiņām diennaktīm un uzlikt naudas sodu 1000 eiro, atņemot transportlīdzekļu vadīšanas tiesības uz diviem gadiem.

Izmanto citu lētticību

H.K. naudas izkrāpšanas nolūkā, izmantojot datoru un uzdodoties par citu personu, piereģistrējās aizdevuma saņemšanai AS “4finance” mājaslapā www.vivus.lv un nosūtīja pieteikumu 400 eiro aizdevumam.

Nedaudz vēlāk krāpnieks apstiprināja reģistrāciju un piekrišanu aizdevuma līguma noteikumiem, nelikumīgi izmantojot citas personas AS “Swedbank” konta numuram pieslēgto internetbanku, kuras lietotāja numuru, paroli un kodu kartes kodus viņš iepriekš bija ieguvis, kad palīdzēja šai citai personai izmantot internetbanku.

Mantkārīgā nolūkā krāpnieks uzrādīja šo citu personu kā aizņēmēju. Šādā veidā apsūdzētais ar viltu maldinājis ātrā kredīta klientu operatorus, kuri, būdami pārliecināti, ka izskata konta īpašnieka aizdevuma pieteikumu, to apstiprināja.

Tajā pašā dienā AS “4finance” uz minēto kontu pārskaitīja piešķirto 400 eiro aizdevumu. Vēlāk šis krāpnieks naudu pārskaitīja uz savu kontu un izrīkojās pēc saviem ieskatiem. Tiesas procesa laikā atklājās, ka krāpnieks, izmantojot šīs citas personas datu pieeju pie viņa interneta bankas, no konta ik palaikam nozadzis vai izkrāpis citas summas. Vienā reizē 20 eiro, citā 50 eiro. Šāda tekoša un slepena naudas izņemšana turpinājusies aptuveni mēnesi.

Lieta nonākusi tik tālu, ka saskaņā ar līgumu aizņemtā nauda bijusi jāsāk atdot, taču cietusī par to, protams, neko nav zinājusi. Nu jau SIA “VIVUS” atgriežami 552,86 eiro.

Ņemot vērā, ka H.K. tiek atzīts par vainīgu visā viņam izvirzītajā apsūdzībā, viņam ir pienākums atlīdzināt cietušajiem nodarītos zaudējumus. No vainīgās personas tiek lūgts piedzīt ne tikai izkrāpto divu aizdevumu pamatsummu 400 eiro, bet arī procentus par kredītlīnijas lietošanu un nokavējuma procentus.

Izvērtējot lietu pēc būtības, tiesa nosprieda piedzīt no krāpnieka 490,11 eiro par labu cietušajai, bet par labu SIA “VIVUS” materiālā kaitējuma kompensāciju 400 eiro, kā arī sodīt ar 550 stundām piespiedu darba.