Ziņas

Sabiedrība

No mašīnas gaidīšanas – uz konteineriem

Būs pa jaunam. Atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma “ZAAO” valdes priekšsēdētājs Aivars Sirmais un Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs atklāj jauno atkritumu savākšanas sistēmu vecpilsētā.Foto: Māris Buholcs

Cēsu vecpilsētā mainījusies ilgus gadus pastāvējusī sadzīves atkritumu savākšanas sistēma. Ja līdz šim iedzīvotājiem, lai izmestu atkritumus, bija jāpielāgojas savācējmašīnas braukšanas grafikam, tagad ikviens var izvēlēties laiku, kad aiznest atkritumus uz tuvāko konteineru. Kopumā vecpilsētā ierīkoti pieci konteineru laukumi: L.Kalēja ielā 5, Pils ielā 1, Šaurajā ielā pie L.Katrīnas ielas, Rīgas ielā 7 un Lenču ielā 7.

Pēdējo reizi mašīna pa ierasto vecpilsētas maršrutu devās 30.decembrī. Vairāk nekā desmit gadus ar to braucis autovadītājs Aivars Soks, kurš iepazinis vai katru vecpilsētā dzīvojošo. Viņš iedzīvotājus jau laikus centies informēt, ka sistēma mainīsies: “Gados vecākie vairāk priecājās par līdzšinējo sistēmu, jaunie – vēlējās tagadējo. Domāju, ka būs labāk, nevajadzēs skatīties pulkstenī, varēs izmest atkritumus, kad izdevīgāk, arī sestdienās, svētdienās, vai, dodoties uz kādu vietu, garāmejot to izdarīt.”

Jaunās atkritumu vākšanas sistēmas atklāšanā Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs norādīja, ka uz šo notikumu iets četrus gadus: “Cēsis var būt lepnas, ka šāda atkritumu savākšanas sistēma pilsētas vēsturiskajā centrā Latvijā ir pirmā. Ceru, ka cēsnieki spēs pārorientēties jaunajam piedāvājumam. Tas prasīs laiku, pieslīpēšanos, bet domāju, ka kopumā jaunā sistēma vairāk orientēta uz cilvēku. Turpmāk, neatkarīgi no pulksteņa laika, neatkarīgi no laika apstākļiem, ikviens varēs izmest atkritumus sev ērtā laikā.”

Novada vadītājs informēja, ka jaunās sistēmas ieviešanu paredzēja līgums, ko Cēsu novada pašvaldība savulaik noslēdza ar uzņēmumu “ZAAO”. Pašvaldība ir gandarīta, ka šis investīciju punkts ir izpildīts, tagad var sākt domāt par nākamā līguma investīciju punktiem, ko vēl vajadzētu pilnveidot atkritumu apsaimniekošanā novadā.

Atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma “ZAAO” valdes priekšsēdētājs Aivars Sirmais, skaidrojot, kāpēc tiek lietots apzīmējums – atkritumu savākšanas sistēma –, norādīja, ka tā paredz vairāku konteineru laukumu izbūvi konkrētā teritorijā, iedzīvotāji var izvēlēties sev tuvāko vai pa ceļam esošo konteineru laukumu, kurp aiznest sadzīves atkritumus. Jau vairākus gadus veiksmīgi strādā pazemes atkritumu konteineri daudzdzīvokļu namu kvartālos, tagad uz tiem pāriets arī vecpilsētā.

Projekta ieviešana nebija vienkārša, jo vecpilsētā bija grūti atrast vietas, kur konteineru ierakšanu var izdarīt bez problēmām. Bija jāraugās, kur nav apakšzemes komunikāciju, senie mūri, senkapi, citas vēsturiskas liecības. Vietas tika meklētas ilgstoši, notika saskaņošana ar iedzīvotājiem, jo bija vietas, kur cilvēki nevēlas redzēt konteinerus.

A. Sirmais pastāstīja, ka vecpilsētas konteineru laukumu izbūve izmaksājusi 38 tūkstošus eiro, vēl 12 tūkstoši eiro pērn Cēsīs ieguldīti, izbūvējot jaunus pazemes konteinerus daudzdzīvokļu namu kvartālos.

“Prieks, ka izdevies šo projektu pabeigt. Tas varbūt neizdevās tāds, kādu sākotnēji plānojām, jo vecpilsēta uzliek savas prasības. Procesu paildzināja arī arheoloģiskā izpēte, uzraudzība. Nācās vairākkārt mainīt plānoto konteineru atrašanās vietas, bet esmu pārliecināts, ka cilvēkiem būs ērtāk. Šādas sistēmas Eiropas vecpilsētās darbojas ļoti veiksmīgi, ceram, ka tā būs arī Cēsīs,” atzina A. Sirmais.

“ZAAO” Klientu apkalpošanas daļas vadītājs Mārtiņš Vīgants pastāstīja, ka konteineru skaits laukumos ir atšķirīgs, dažviet trīs, citā – četri, vienā – divi: “Skatījāmies, cik katrā vietā tos var ielikt. Piemēram, Kases ielas un Vaļņu ielas stūrī vajadzēja vairāk, bet fiziski vairāk par trim nebija iespējams. Gribējām kādus konteinerus Vaļņu ielā, bet zemju īpašnieki nepiekrita. Tur slēdzām līgumus par individuālo konteineru novietošanu pie mājām, jo cilvēki labāk izvēlējās šādu risinājumu.”

Uzņēmuma darbiniekiem tagad vēl jāveic izglītojošais darbs, ar iedzīvotājiem, mazajiem uzņēmējiem pārrunājot šķiroto atkritumu savākšanas principus, citas jaunās sistēmas nianses. Lai iedzīvotāji saprot, ka šie konteineri ir tikai sadzīves atkritumiem, šķirotos savāks atsevišķi.

“Apzināmies, ka nāksies vairāk pastrādāt, lai jaunā sistēma ieietu sliedēs. Ja ilgus gadus pastāvējusi viena kārtība, pārslēgties uz jaunu pāris dienās nav vienkārši. Bet gan jau iedzīvotāji pieradīs un viss sakārtosies. Jāsaprot, ka šī sistēma domāta vecpilsētas iedzīvotājiem, šos konteinerus nevajadzētu izmantot privātmāju iedzīvotājiem, lai atbrīvotos no saviem sadzīves atkritumiem. Protams, garāmejot tur var izmest papīrus, tukšas PET pudeles, skārdenes, čipsu pakas,” norāda A. Sirmais.

“ZAAO” pārstāvji vērš uzmanību uz vēl kādām būtiskām niansēm. Tā kā vecpilsētā ļoti daudzās mājās ir malkas apkure, nevajadzētu šajos konteineros mest vēl kvēlojošus pelnus, kas varētu izraisīt aizdegšanos. Nedrīkst šajos laukumos novietot lielgabarīta atkritumus. To izvešana jāpiesaka papildus.