
Marta vidū tiešsaistes vidē darbojās pilnībā virtuālaishakatons (pasaulē plašupopularitāti guvis pasākums, kura laikā tiek mēģināts kaut ko “uzprogrammēt”) ar nosaukumu HackForce, kura mērķis bija meklēt risinājumus jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 krīzes radītajiem izaicinājumiem.
Šajā projektā iesaistījās vairāk nekā 800 cilvēki no 25 dažādām pasaules valstīm. Hakatonu 12 stundu laikā noorganizēja dažādi nozaru pārstāvji, finālā pulcējot 28 komandas, projektu autori kopā ar mentoriem izstrādāja idejas un risinājumus koronavīrusa krīzes mazināšanai un prezentēja izstrādātos prototipus publiskā tiešsaistes vidē, žūrija atlasīja veiksmīgākās idejas, lai sadalītu kopējo balvu fondu 39 000 eiro vērtībā.
HackForce hakatonā piedalījās arī Vidzemes Augstskolas (ViA) pētniece Linda Lancere, kuras pārstāvētā komanda Emergency Ventilator ieguva 2.vietu. Komanda izstrādāja mākslīgās plaušu ventilācijas iekārtas, kas ārstē pacientus ar īslaicīgu elpošanas mazspēju. Komanda atzīst, ka par pamatu tika ņemts manuālās elpināšanas maiss, kas aprīkots ar sensoriem un precīzas saspiešanas motoriem, lai panāktu līdzīgu efektu kā advancētajām un dārgajām iekārtām, kuras patlaban ir liels deficīts.
Mākslīgās plaušu ventilācijas iekārtas prototips tika izstrādāts 48 stundās, tagad komanda konsultējas ar nozares ekspertiem, lai veiktu uzlabojumus un turpinātu to testēt. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra sadarbībā ar Ekonomikas ministriju komandu apbalvoja ar 7 000 eiro, bet vēl 1000 eiro piešķīra Ubiquiti Riga.
Trešo vietu hakatonā ieguva komanda Exonicus, kuras projekta ideja bija simulācijas programmas izstrāde medicīniskajam personālam datoros un viedierīcēs, kuri aprūpē Covid-19 pacientus. Exonicus komandas sastāvā bija ViA asociētais profesors un pētnieks Arnis Cīrulis, kā arī ViA maģistra līmeņa studiju programmas “Virtuālās realitātes un viedās tehnoloģijas” direktora vietnieks Andre Nitzschmann.
“Veselības aprūpes speciālisti, brīvprātīgie un iedzīvotāji, kuriem ir risks saskarties ar Covid-19 inficētu personu, nepieciešama apmācība par atbilstoša aizsargapģērba izvēli un individuālo aizsarglīdzekļu lietošanu,” šāds ir komandas izstrādātais vēstījums. Lai rīkotos pēc iespējas ātrāk, komanda jau aizvadītājā ceturtdienā sazinājusies ar Veselības ministrijas speciālistiem ārkārtējo situāciju un katastrofu medicīnas jautājumos, pēc kuru lūguma pašlaik strādā pie simulāciju nodrošināšanas slimnīcās, lai izplatītu to visā Latvijā.
Andre Nitzschmann atklāj: “Man veicies šajā projektā sadarboties ar kolēģiem, komandas biedriem un partneriem Vidzemes Augstskolā. Tieši šādā formātā mēs varējām ātrāk progresēt un iemācīties veiksmīgi strādāt attālināti. Ceram, ka mūsu risinājums palīdzēs medicīnas darbiniekiem un iedzīvotājiem saglabāt drošību. Roku mazgāšanas secība ir jāzina visiem.”
Komanda tika apbalvota ar 6 000 eiro, no kuriem 5 000 eiro piešķīra Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru un 1000 eiro – “Swedbank Latvija”.
Pirmo vietu hakatonā HackForce un 12 000 eiro sava projekta pilnveidošanai ieguva komanda Face Shied, kuri izstrādāja 3D sejas aizsargu prototipus medicīnas profesionāļiem. Hakatonā tika pieteikts daudz racionālu ideju un izstrādāti piedāvājuma prototipi, turklāt vairākas komandas, kas gan nesaņēma naudas balvas, plāno turpināt aktīvu darbu pie ideju ieviešanas dzīvē.
Visas komandas tiešsaistē vērtēja žūrija, kuras sastāvā bija akseleratora Startup Wise Guys vadītājs Kristobals Alonso (Cristobal Alonso), fonda Change Ventures vadošais partneris Andris K. Bērziņš, Nacionālā veselības dienesta vadītājs Edgars Labsvīrs, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāve Olga Barreto-Goncalves, Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārais sekretārs Reinis Znotiņš un jaunuzņēmuma Alina vadītāja Solvita Kostjukova.