Ziņas

Sabiedrība

No Cēsīm apkārt pasaulei

No Latvijas. Valsts prezidents Raimonds Vējonis un tekstilmāksliniece Dagnija Kupče pie valsts karoga, kas dosies pie latviešiem pasaulē.Foto: Valsts prezidenta kanceleja

Cēsnieces, tekstilmākslinieces Dagnijas Kupčes no smalkvilnas austais Latvijas valsts karogs aizceļojis uz Austrāliju, lai līdz valsts simtgadei apceļotu pasauli, kur dzīvo latvieši. Cēsīs ir dzimis Latvijas valsts karogs, tāpēc Latvijas valsts simtgades birojs, atbalstot Jauniešu rīcības komitejas iniciatīvu, tieši cēsniecei uzticēja noaust valsts karogu. Ideja, kas radās jauniešu nometnē 2×2 Ratniekos, ir vienkārša – ceļā uz valsts simtgadi tautiešus pasaulē apceļos īpašs valsts karogs un vēstījumu grāmata. Tajā ikviens, kurš izjūt piederību Latvijai, aicināts ierakstīt vēlējumu valstij simtgadē. Karoga ceļojums būs sirsnīga, kopīgi veidota dāvana Latvijas valstij un vienlaikus stāsts, ko nodot nākamajām paaudzēm.

“Man tas bija liels gods – aust karogu, kas kā simbols vienos latviešus pasaulē un atgriezīsies mājās,” “Druvai” sacīja Dagnija Kupče.

Pirms karogs sāka ceļu pasaulē, Rīgas pilī notika īpaša ceremonija. Tajā klāt bija Valsts prezidents Raimonds Vējonis un jaunieši no Latvijas valsts simtgades Jauniešu rīcības komitejas “Svētku rota”, Kultūras ministrijas un Latvijas valsts simtgades biroja.

“Karoga ceļojums apkārt pasaulei simbolizē latviešu kopības sajūtu, uzticību Latvijas valstiskumam, savstarpējo atbalstu un draudzību, kas piešķir īpašu rokrakstu ik lietai, ko mēs darām! Piederība Latvijai ir ne tikai ģeogrāfiski apliecināma, bet tā izpaužas mūsu sirdī, attieksmē, vērtībās, dzīves veidā un jo īpaši mūsu darbos,” uzsvēra kultūras ministre Dace Melbārde.

Karoga ceļojumam mākslinieka Alekseja Naumova vadībā tika izgatavota īpaša kaste, kurā ielikts arī kāts un uzgalis. Arī kaste ir mākslas darbs, kuru rotā trīs zvaigznes.

“Redzēt, kā manu austo karogu ieliek tādā iesaiņojumā, bija īpašas sajūtas,” bilst tekstilmāksliniece. Šis ir astotais viņas austais simboliski nozīmīgais karogs. Pirmais 2005.gadā bija kā cēsnieku dāvana tolaik prezidentei Vairai Vīķei – Freibergai. Tas aizvien atrodas prezidenta pilī. Vēl darināti karogi Nacionālajam kultūras centram, Cēsu Vēstures un mākslas muzejam, kā arī pēc speciāliem pasūtījumiem privātkolekcijām. “Devītais mans austais karogs būs Vecpiebalgas novadam,” atklāj Dagnija Kupče.

Dodot ceļa vārdus īpašajai grāmatai, kas arī ir mākslas darbs, Valsts prezidents akcentēja valsts karoga simbolisko nozīmi: “Valsts karogs uzrunā ikvienu un ir ikvienam saprotams. Tā krāsas Latvijai ir palīdzējušas liktenīgos vēstures brīžos. Tas ir visu Latvijas cilvēku karogs, lai kurā pasaules malā mēs būtu. Tāpēc runāsim ar lepnumu par savu zemi, ko veido visi godprātīgie, labie un talantīgie Latvijas ļaudis. Visi, kuri gatavi mīlēt un strādāt, un stiprināt mūsu valsti. Izmantosim laikmeta un likteņa dotās iespējas katram, cik vien mūsu spēkos, strādāt savu darbu Latvijai, un būsim lepni par savu zemi!”

Dagnija Kupče grāmatā ierakstīja – lai karogs plīvo visos pasaules vējos un atgriežas mājās. Viņai tikšanās ar prezidentu bija īpaša, jo Dagnijas austā Lielvārdes josta ar latviešu spēka zīmēm un laba vēlējumiem tika uzdāvināta Raimondam Vējonim. Kā min autore, tajā iestrādāts daudz veselības un veiksmes zīmju, kam jākalpo prezidenta labā.

Karogu kopā ar vēstījumu grāmatu Austrālijā, Melburnā, sagaidīs Latviešu kultūras dienu un Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju foruma dalībnieki. Plānots, ka karoga ceļojums noslēgsies 2018.gada nogalē Dienvidamerikā, Brazīlijā, Novodesā, un pēc tam tas atgriezīsies Latvijā, glabāsies Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā.