Ziņas

Sabiedrība

Nītaures vidusskola svin 140.jubileju

Savs karogs. Reizē ar jubilejas svinībām tika iesvētīts Nītaures vidusskolas karogs.Foto: Māris Buholcs

Kāds skolu absolvējis pirms gada, cits – pirms sešdesmit. Nītaures skola tikko nosvinējusi ne tikai savu 140 gadu jubileju, bet arī aizvadījusi absolventu salidojumu.

“Jubileja un salidojums aizvadīti lieliski, izdevās viss ieplānotais un iecerētais,” stāsta skolas lietvede Linda Janberga. Kā pastāstīja skolas direktors Māris Ķēniņš, salidojumā tika gaidīti gan skolas absolventi, gan bijušie un esošie mācību iestādes darbinieki.

Salidojums sākās ar svētbrīdi Nītaures evaņģēliski luteriskās draudzes baznīcā, kura laikā tika aizlūgts par skolu un tai piederīgajiem.

Pirms dievkalpojuma pie baznīcas bija dzirdami gan smiekli un prieks par atkalsatikšanos, gan bijušo klasesbiedru dalīšanās atmiņās par kopīgi aizvadītajiem skolas gadiem. “Piedzīvojumu ir ļoti daudz, grūti pat atcerēties,” smej Jānis Tauriņš, kurš skolu absolvējis jau 1951. gadā. “Pa skolu gāja, kā gāja. Klasē bijām skolēni divdesmit. Atceros, kā ar klasesbiedreni izsitām durvju rūti. Pat neatminos, kā tas notika, bet viņa mani nelaida klasē. Labi, ka viss beidzās bez traumām, vienīgi jauns stikls bija jāmeklē pašiem,” par skolas laika nedarbiem pasmejas Jānis. Viņš stāsta, ka kontakts ar bijušajiem klasesbiedriem ir neliels un visbiežāk tiekoties tieši salidojumos. “Pagājušajā reizē atbraucām trīs, pirms desmit gadiem bijām nedaudz vairāk. Saprotams, ka jaunāki nepaliekam un atbraukt no tālākām pilsētām vairs nav viegli,” nosaka Jānis.

Tāpat visiem zināms, ka Nītaures vidusskolā savulaik mācījies arī Latvijas Valsts prezidents Andris Bērziņš. Satiktie skolas beidzēji par prezidentu izsakās lepni un uzsver, ka Bērziņš vienmēr esot bijis jauks un vienkāršs cilvēks. “Andris vienmēr bija tāds savs čoms, ” par bijušo skolasbiedru lepni nosaka Jānis Tauriņš. Lai gan baznīcā notiekošajā svētbrīdī prezidents ieradies nebija, absolventi izteica cerības viņu satikt vēlāk. Nītaures vidusskolas skolotāja un lietvede Linda Janberga pastāstīja, ka prezidents Andris Bērziņš uz svētkiem ieradās pēcpusdienā. “Andris Bērziņš ar savu klātbūtni mūs pagodināja svētku brīdī pirms koncerta. Viņš teica runu, dalījās atmiņās un piedzīvojumos par skolas gadiem,” stāsta Linda Janberga.

Skolas salidojumu apmeklēja ne tikai tās bijušie audzēkņi un absolventi, bet arī skolas bijušie darbinieki un skolotāji. Velta Ozola skolā strādājusi no 1963. līdz 1979.gadam un uz salidojumu ieradusies satikt gan bijušos kolēģus, gan savus skolēnus. “Izvadīju četras klases. Salīdzinājumā ar mūsdienu bērniem tā laika bērni bija eņģelīši,” smejas Velta, kas mācījusi ģeogrāfiju un vēsturi. “Mans hobijs vienmēr ir bijis dziedāšana. Arī šeit piedalījos gan vokālajā ansamblī, gan korī un teātrī. Ar bērniem vienmēr gājām pārgājienos un ekskursijās,” atmiņās dalās aktīvā sieviete. Viņa pastāstīja, ka uztur ciešus kontaktus gan ar saviem skolēniem, gan kolēģiem.

“Bieži vien mani skolēni man raksta. Tāpat vienmēr satiekamies Nītaurē kapusvētkos,” stāsta Velta. Viņa atzina, ka atmiņu ir ļoti daudz un pavadītie gadi Nītaures skolā bijuši piedzīvojumiem bagāti. “Lai gan tas bija gana bezkaunīgi, atceros, ka klasē mācījās kāds zēns, kuru visi sauca par bifeli. Viņš bija lādzīgs puisēns un pie iesaukas bija tā pieradis, ka pat neņēma ļaunā. Vēl tagad, satiekoties salidojumos, visi uzrunājam viņu par bifeli,” smejas Velta.

Skolas jubilejas un salidojuma laikā tika iesvētīts arī Nītaures vidusskolas jaunais karogs, ko baznīcā ienesa jaunieši, tērpušies tautastērpos. “Skolai sava karoga vēl nebija. Baznīcā svētbrīža laikā tas tika atklāts un iesvētīts,” par skolas jauno simbolu stāsta lietvede Linda Janberga.

Pēc karoga iesvētīšanas absolventi tika aicināti fotografēties, lai pēc tam varētu kopīgi apmeklēt kapsētu un pieminēt savus aizgājušos tuviniekus un draugus.

“Sadarbībā ar pašvaldību, atbalstītājiem un sponsoriem norisinājās arī Līgo dienas ieskaņu koncerts, kas notika Nītaures jaunajā estrādē. Pēc tam līdz pat rīta gaismai – absolventu balle skolas zālē,” stāsta Nītaures vidusskolas direktors.

Pēc 10 gadiem skola svinēs 150. jubileju. Vidusskolas direktors Māris Ķēniņš pastāstīja, ka gaidāmā jubileja ir ļoti nozīmīga. “Šī un nākamā – 145.jubileja – būs kā iesildīšanās un gatavošanās posms 150. jubilejai, ko plānots atzīmēt plašāk,” par gatavošanos domās dalās direktors.