Ziņas

Sabiedrība

Nītaurē zied narcišu dobes

Narcišu laiks sācies. Nītauriete Maira Prikule norāda, ka 30 dobēs ziedot vairākas narcišu šķirnes. Šis saimniecībā ir aktīvākais darba laiks.Foto: Marta Martinsone

Nītauriete Maira Prikule un viņas ģimene jau apmēram desmit gadus nodarbojas ar narcišu audzēšanu un tirgošanu. Saimniece bilst, ka viņu ģimenē pavasaris atnāk ar narcišu lauku ziedēšanu un kārtīgu darbu puķu dobēs.

Vaicāta, cik daudz narcišu šķirņu dobēs zied, M. Prikule bilst, ka nemaz precīzu skaitu pateikt nevarot. Tās esot, sākot no visagrākajām līdz pat vēlajām narcišu šķirnēm. Ik gadu 30 iekoptajās ziedu dobēs tiekot noplūktas ap 50 tūkstošiem narcišu.

“Šo gadu laikā esam ar narcišu dobēm iekopuši tik lielu platību, cik tas vien iespējams. Vairāk brīvas zemes nav. Tas nozīmē, ka nedomājam vairs par paplašināšanos, bet cenšamies uzlabot ziedu kvalitāti. Domājam, lai ziedi būtu skaistāki, lai būtu veselīgāki kāti, lai paildzinātu ziedēšanas sezonu,” stāsta audzētāja un bilst, ka pirmās narcišu šķirnes jau dobēs zied.

“Narcišu ziedēšanas laiks mums ir ļoti aktīvs un darbīgs. Narcise jānoplūc vēl īsi pirms pilnā zieda, jāsien buntītēs un jāved uz tirgu. Mūsu ziedus var nopirkt gan Cēsu puķu tirgū, gan Rīgas nakts tirgū,” stāsta M. Prikule. Viņa stāsta, ka šis pavasaris bija visai dīvains un pirmajām narcisītēm ir īsi kātiņi, taču cilvēki priecājas par pirmajiem pašmāju ziediem un tos pērk labprāt.


M. Prikule norāda, ka Latvijas narcišu audzētājiem jākonkurē ar poļu ziedu audzētājiem. Tiesa gan, neesot salīdzināma pašmāju narcišu smaržas buķete. “Mūsu ziedi smaržo. Tie ir tepat auguši un uzreiz nonāk klientam rokās. Kad sākas narcišu sezona, tad nedaudz konkurējam ar Zemgales narcišu audzētājiem. Viņiem narcises jau zied uz lauka, bet mums pirmās sāk ziedēt tikai tās, kas ir zem plēves. Tāpat ir svarīgi atrasties 100 kilometru rādiusā no Rīgas. Citādi kļūst ekonomiski neizdevīgi piegādāt narcises tik tālu. Jo var gadīties, ka izzied tikai 500 ziediņu, bet tie jāpārdod, gaidīt neko nevar,” skaidro nītauriete. Viņa neslēpj, ka narcišu bizness ir atspaids iztikšanai. Un lielāki pirkumi vienmēr tiek ieplānoti pavasarī uz narcišu ziedēšanas laiku. Pārējais gads ir dobju kopšana, ravēšana, sīpolu pārstrādāšana.

“Kā saka, tas ir mūsu melnais darbs, par ko jau vairs atalgojumu nesaņemam,” bilst M. Prikule. Viņa atklāj, ka puķu meitene esot bijusi jau kopš bērnības un narcišu audzēšana viņai ir prieks, kas kopā ar vīru pāraudzis nopietnā darbā.