Ziņas

Sabiedrība

Nevajadzīgajam vieta ekolaukumā

Mūsdienīgs ekolaukums. Raunā uz šķiroto atkritumu pieņemšanas laukuma atklāšanu daudzi nāca ar atkritumu maisiņiem. Atzinums visiem viens – ekolaukums ir noderīgs.Foto: Sarmīte Feldmane

Nedēļas laikā jau vairāki desmiti raunēniešu apmeklējuši šķiroto atkritumu pieņemšanas laukumu jeb ekolaukumu, atnesuši un atveduši to, kas pašiem vairs nav vajadzīgs, salūzis, bet noder otrreizējai pārstrādei.

Raunā sācis darbu 20. ZAAO ekolaukums. “Tas ir iedzīvotāju ērtībām, lai samazinātu izdevumus par atkritumiem. Te nevajadzīgo var nodot bez maksas,” atgādina SIA “ZAAO” valdes priekšsēdētājs Aivars Sirmais un pastāsta, ka atkritumu šķirošanas infrastruktūra tiek attīstīta, balstoties uz Ziemeļvidzemes reģionālo atkritumu apsaimniekošanas plānu. Tā mērķis ir panākt, lai otrreizējai pārstrādei tiktu atgriezts pēc iespējas vairāk izejvielu un iedzīvotāji varētu samazināt savus rēķinus par nešķirotu atkritumu izvešanu.

“Kur ierīkot ekolaukumus, tiek rūpīgi izvērtēts, pētām iedzīvotāju plūsmu, paradumus iepirkties. Ļoti apmeklēts ir ekolaukums Cēsīs, Lapsu ielā, tur nevajadzīgo ved daudzi, kuri uz pilsētu brauc iepirkties. Piemēram, Priekuļos tāds laukums nav nepieciešams, tāpat Burtniekos, kuru iedzīvotāji brauc uz Valmieru. Tiek apsvērta ekolaukuma nepieciešamība Vecpiebalgas novadā, bet vēl tiek vērtēts, kurā pagastā to ierīkot, lai tas iespējami daudziem atrastos izdevīgā vietā, pa ceļam. Varētu būt Taurenē,” pastāsta Aivars Sirmais.

Par to, ka Raunā nepieciešams ekolaukums, tika spriests jau pirms vairākiem gadiem. “Konteineri šķirotajiem atkritumiem ātri pildās. Raunā sakoptībai, tīrībai ir augsta latiņa, tagad iedzīvotājiem, ne tikai mūsu novada, ir vēl viena iespēja samazināt izdevumus, nodot nevajadzīgo, iztīrīt pagrabus, šķūņus, kur daudz kas glabājas,” saka Raunas novada domes priekšsēdētāja Evija Zurģe un piebilst, ka raunēnieši gādās, lai ZAAO būtu regulāri jābrauc tukšot pilnos konteinerus.

“Ko nest uz laukumu, netrūkst. Gadiem daudz kas sakrāts, jo nebija, kur likt. Vajag mašīnu, lai kaut kur aizvestu. Dzīvoklī un pagrabā bagātības daudz,” “Druvai” atklāj raunēnietis Arnolds Blūms un piebilst, ka uz Cēsu ekolaukumu reiz aizvedis televizoru. Turpat kaimiņos “Raunas lauktehnika”, tās vadītājs Guntis Pelšs atzīst, ka uzņēmums cītīgi izmantos ekolaukumu, jo ir un būs, ko turp atvest.

Ekolaukums ir iekārtots rūpnieciskajā zonā, blakus saimnieciskā dienesta darbinieku telpām. Ekolaukuma pārzinei ZAAO īrē kabinetu. Raunēnieši ir ieinteresējušies par akciju “Sper ekosoli”, kuras laikā laukumos iespējams bez maksas nodot neizjauktu nolietoto dažāda lieluma elektrotehniku. Pagājušajā gadā, kad akciju rīkoja pirmo reizi, mēneša laikā iedzīvotāji ZAAO nodeva 40 tonnas dažādas nolietotas elektrotehnikas vienības.

Šķiroto atkritumu savākšanas daļas vadītāja Ginta Gailuma ekolaukuma atklāšanas reizē kā ekskursijā raunēniešiem izstāstīja, kas kurā konteinerā metams, lai noderētu otrreizējai pārstrādei.