Ziņas

Redzeslokā

Nepalaist garām ievu ziedēšanu

Vērts tur būt. Zvārtes iezis visos gadalaikos ir iecienīts dabas tūrisma objekts. Klints spēlējas Amatas ūdens atspulgā, kaitina mākoņus un dzen projām vējus.Foto: Marta Martinsone - Kaša

Pavasaris mīl ievas. Droši vien tāpēc, kad tās zied, laiks kļūst aukstāks, lai paildzinātu šo dabas burvību. Kur vien brauc, baltas gubas spraucas cauri tikko sazaļojušajiem kokiem, balti zari sliecas pieskarties upju straumēm. Par ievu ziedēšanu nav jārunā, tā jāizbauda, jāredz un jāsajūt.

“Pēdējos gados tūrisma sezona gan vairs nesākas ar ievu ziedēšanu, tā nebeidzas arī ziemā, jo daudzi brien pa sniegu, slapjdraņķī dodas pārgājienos, ” saka Dabas aizsardzības pārvaldes mediju attiecību eksperte Maija Rēna un uzsver, ka nenokavēt ievu ziedēšanu, būt dabā vēlas ļoti daudzi. “Pilsētnieki izvēlas aizvien jaunus maršrutus, bet Gaujas nacionālais parks ar Siguldu, Līgatni, Zvārtes iezi, Amatas ģeotaku, Sietiņiezi ir tie populārākie,” pastāsta mediju eksperte. Dabas aizsardzības pārvalde piedāvā aizvien jaunas apskates vietas un objektus. Aizvien vairāk interesenti izmanto mobilo aplikāciju, ar kuras palīdzību katrs pats var plānot savus maršrutus. Pēdējā laikā tie, kuri vēlas pabūt dabā, vēlas arī to vairāk iepazīt, uzzināt. “Cenšamies apvienot dabas iepazīšanu ar palīdzēšanu dabai. Sakopjam kādu vietu, tad dodamies pārgājienā. Tāpat iecienīti ir pārgājieni ar gidu. Grupas kļūst aizvien lielākas. Tajās ir gan jaunieši dabas draugi, gan seniori, gan ģimenes ar bērniem,” pastāsta M. Rēna un uzsver, ka dažādi pasākumi notiek visā Latvijā un tie ir bez maksas, pašiem tikai jānokļūst.

“Dabas tūrisms ar katru gadu kļūst populārāks,” vērtē M. Rēna. Viņai piekrīt Līgatnes Tūrisma informācijas centra speciāliste Ramona Vasiļjeva. Viņa uzsver, ka Līgatnē ievas zied. Visās gravās ir baltas kupenas. “Pēdējos gados aizvien vairāk cilvēku vēlas būt dabā un labiekārtotā vidē. Redzam, ka pilsētā stāvlaukumi un ielu malas ir mašīnu pilnas. Tikko saulains laiks, tā tūristu daudz. Šajās dienās bija daudzi ārzemnieki ar ģimenēm. Brīv­dienās sabrauc daudz rīdzinieku,” pastāsta R. Vasiļjeva un piebilst, ka brīvdienās atsāksies ekskursijas ar gidu, būs kārtējais pasākums Dabas takās, kur šopavasar apmeklētāju ir daudz.

Pārgaujas novada tūrisma speciāliste Rudīte Vasile atzīst, ka, tā kā 1.maijā sākās makšķerēšanas sezona, tad Gaujā un Braslā viņi bauda arī ievziedus. “Laivotāji priecājas par Gauju un Braslu. Siltais laiks ārā izvilka velotūristus, bet viņus pārbaudīja lietus un sals. Sākusies arī kemperu ceļotāju sezona. Viss notiek. Pavasarim ir savs skaistums, tas ir tik neilgu laiku,” pārdomās dalās R. Vasile un piebilst, ka vakaros, kad vējš pierimst, upju krastos gaisā jūtama ievu rūgtenā smarža.

Ievas zied arī Āraišos. Āraišu arheoloģiskajā parkā laiks tā nesteidzas kā citur, te var uzzināt vēsturi un būt dabā – pie ezera, pļavā. Te var klausīties un iepazīt putnus. “Tikko ir saulīte, tā apmeklētāju netrūkst. Šopavasar vairāk brauc ģimenes, pie mums parasti pastaigās pavada stundu, ja rīko pikniku, tad – divas. Ir tādi, kuri aiziet arī līdz dzirnavām, baznīcai,” vērojumus izstāsta Āraišu arheoloģiskā parka vadītāja Jolanta Sausiņa.

Ievas zied arī Raunas, Balgas, Tulijas, Mellupes un Līčupes, Bērzupes un Kazupītes, un vēl daudzu citu upju krastos, arī gravās, mežmalās… Ievzieds ir vienkārši jābauda.